Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140807 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Εγώ δεν έχω τζάκι Nordica, αλλά μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι η πόρτα του κλείνει σχετικά καλά.

Εντάξει, μπορεί να θέλει κάτι ρεγουλάρισμα, αλλά γενικά έχει στιβαρό μηχανισμό. Δεν είναι BRUNNER ή SPARTHERM, αλλά κελίνει μια χαρά, και όχι σαν κάτι άλλα .....

Εγώ θα πρότεινα, να φέρεις τον 1γενή αέρα καύσης με σπιράλ, και να το ΚΟΥΜΠΩΣΕΙΣ πάνω στην εστία σου.
Αν τώρα το μοχλουδάκι ρύθμισης του αέρα είναι γραμμικό, δηλαδή αν μετακινεί μια λάμα παράλληλα σε μια άλλη ανοίγοντας/κελίνοντας "συρταρωτά" κάποιες οπές, μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα. Αυτού του είδους τα "τάμπερ" δεν είναι τόσο αποτελεσματικά. Η λύση????

Ανοίγεις τέρμα το μοχλουδάκι του τζακιού, και πάνω στο σπιράλ του 1γενούς αέρα παρεμβάλεις ένα τάμπερ με ντίζα και λαστιχάκι όπως αυτό....

www.kratki.gr/index.php?option=com_virtu...ory_id=55&Itemid=159

ή το αδερφάκι του το χεροκίνητο που είναι πιο οικονομικό

www.kratki.gr/index.php?option=com_virtu...ory_id=55&Itemid=159

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140810 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλησπέρα !όπως είπε και ο Σταύρος αυτό δείχνει να είναι κλαπέτο γαλβανιζέ με ντίζα και πλαστική επένδυση ...σε κάθε περίπτωση εξάρτημα αεραγωγού !αν είναι αυτό που λέμε δε θα αντέξει πάνω απο 50-60 ώρες λειτουργίας και το γαλβανιζέ αλλά και το πλαστικό θα κολλήσει !!τι Φ είναι αυτό το κλαπέτο?? υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι που δεν το εχω δει ξανά !!αλλά σε κάθε περίπτωση η πλαστική ντίζα θα κολλήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140811 από panosv
Το σπιραλ που ερχεται απο εξω οπως ειπα κουμπωνει πανω στην εστια στο κατω μερος και εχει κουμπωσει καλα.
Σχετικα με τα ταμπερ που μου δειχνεις μοιαζουν παρα πολυ με αυτο που μου εχουν βαλει μονο που αυτο που μου εβαλαν το εβαλαν στην καμιναδα οποτε μαλλον εχουν δικιο και τα παιδια που λενε οτι δεν ειναι το καταλληλο.
Θα κοιταξω με καποιο τροπο να κλεισω περισσοτερο το σπιραλ απο εξω εστω και μονιμα για να δω συμπεριφορα. Το θεμα ειναι τι θα κανω με το ταμπερ που εχει μπει και με το μαστορα που θα πρεπει παλι να πληρωσω κοστος για λαθος μαστορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140813 από panosv

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: καλησπέρα !όπως είπε και ο Σταύρος αυτό δείχνει να είναι κλαπέτο γαλβανιζέ με ντίζα και πλαστική επένδυση ...σε κάθε περίπτωση εξάρτημα αεραγωγού !αν είναι αυτό που λέμε δε θα αντέξει πάνω απο 50-60 ώρες λειτουργίας και το γαλβανιζέ αλλά και το πλαστικό θα κολλήσει !!τι Φ είναι αυτό το κλαπέτο?? υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι που δεν το εχω δει ξανά !!αλλά σε κάθε περίπτωση η πλαστική ντίζα θα κολλήσει


Δημήτρη όπως το περιγράφεις είναι. Προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι στη συμπεριφορά του και το έχω κάψει αρκετάγια δοκιμές. Το ταμπερ αν θυμάμαι καλά είναι Φ20 και κούμπωσε ακριβώς στη καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140817 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
φ200 για αεραγωγό δεν έχω δει οπώτε μπορεί και να είναι ίνοξ !!εργοστασιακό πάντως δεν πρέπει να είναι και σίγουρα αν η ντίζα είναι πλαστική θα λιώσει θα βρομάει και θα κολλήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140819 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Εκεί που σου είπα εγώ να βάλεις το τάμπερ, έχεις χαμηλές θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ