Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150612 από panosv
Απορία. Το ταφ με τη συνδεση για να παρει αερα απο εξω βρισκεται μεσα στο θερμοθαλαμο σου? Θέλω να πω αυτό δεν έχει μεγάλες απώλειες? Αν το ταφ με τη σύνδεση μπει στο παταράκι και από εκεί βγει με σωλήνα έξω δε θα είναι καλύτερα από άποψη μόνωσης θερμοθαλάμου? Εντάξει το βαρυτικό δε θα μετράει ακριβώς πάνω από την εστία αλλά 1,5 μέτρο άντε 2 το πολύ πιο πάνω. Ξέρει κανείς αν αυτό είναι πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150615 από kalyvia80
Ναι, το ταφ με τη σύνδεση βρίσκεται μέσα στο θερμοθάλαμο από izol, αλλά το τζάκι έχει δικό του μεταλλικό θερμοθάλαμο άρα πιστεύω ότι μετριάζονται οι απώλειες. Αν δεις τις φωτο από την παρουσίαση που έχω κάνει για το deville bijou 77 θα δεις ότι η καμινάδα φεύγει μετά την έξοδο του τζακιού κατευθείαν προς τα έξω, άρα δεν περνάει από το παταράκι. Όπως μου είπε κι ο κ. Δημήτρης, γιατί εγώ δεν είμαι κι ο πιο ειδήμων, πιο καλά είναι να μπαίνει αμέσως μετά την έξοδο του τζακιού οπού και κάνει καλύτερες μετρήσεις.
Πάντως την ώρα που καίει στο φουλ και βγαίνω έξω για να δω πως λειτουργεί το τάμπερ, δεν βγαίνει καθόλου ζεστός αέρας, ούτε ζεσταίνεται το τάμπερ, άρα υποθέτω ότι οι απώλειες θα είναι λίγες

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150617 από panosv
Και το δικό μου έχει δικό του θάλαμο αλλά γύρω του υπάρχει και ο θάλαμος που έχει φτιαχτεί με γυψοσανίδα και μόνωση και από εκεί έρχεται και το μεγαλύτερο μέρος της ζέστης συνολικά. Ζεστός αέρας να βγάινει από το τάμπερ σου δε θα γινόταν ούτως ή άλλως υποθέτω γιατι το τάμπερ ρουφάει αέρα από έξω να στείλει προς τη καμινάδα.
Μίλησα πριν λίγο με εταιρία που ασχολείται με αντλίες θερμότητας καυστήρες καμινάδες και έχει διάφορα βαρυτικά τάμπερ. Με ρώτησε αυτός που μίλησα για τι χρήση ακριβώς το θέλω και μου είπε δύο βασικά πράγματα. Πρώτον οτι απαγορεύεται να είναι σε κλειστό χώρο ή χώρο που έρχεται σε επαφή με το σπίτι (κάτι που το γνωρίζουμε) αλλά μου είπε επίσης οτι τα τάμπερ αυτά δε κάνει να μπαίνουν σε εξωτερικό τοίχο ειδικά αν είναι σε μέρος που έχει πολύ αέρα (εμένα συγκεκριμένα είναι σε βορινό τοίχο που δε τολμάς να βγεις χειμώνα από τον άερα) γιατί επιρεάζει πάρα πολύ τη λειτουργία του τάμπερ ο αέρας και δε θα διαβάζει σωστά. Τώρα φαντάζομαι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και εξαρτάται πολύ από το σημείο που βρίσκεται το σπίτι και το τζάκι.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150618 από kalyvia80
Γι'αυτό το λόγο φτιάξαμε ένα ξύλινο κουτί από κόντρα πλακέ θαλάσσης με πορτάκι και κενό από κάτω, αρκετά μακρύ, και βάλαμε το τάμπερ μέσα

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150619 από panosv
Έτσι ναι ακούγεται λογικό.
Αν και σε οδηγίες εγκατάστασεις από εταιρίες που βγάζουν βαρυτικά τάμπερ λένε όλοι να είναι στον ίδιο χώρο (προφανως εννούν λεβητοστάσια) ή σε διπλάνο χώρο αλλά να μην έχει μεγάλη διαφορά σε πίεση. Τώρα τι διαφορά υπάρχει μέσα και έξω από το σπίτι δε το γνωρίζω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ςυγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά το σκέφτομαι για να μη δώσω πάλι λεφτά και τελικά πάνε για πέταμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150621 από kalyvia80
Προς το παρόν πιστεύω ότι δουλεύει σε εμένα κι ας είναι εκτεθειμένο στο βοριά ακόμα κι αν έχει πολλά μποφόρια που εδώ έχουμε συχνά. Για τις ερωτήσεις μην ανησυχείς γιατί τα έχουμε περάσει κι εγώ. Για τα λεφτά για το ταμπερ πιστεύω ότι δεν είναι τόσο πολλά σε σχέση με την οικονομία που κάνει στα ξύλα. Το θέμα είναι τα γκρεμίσματα κι αν πιάνουν τα χέρια σου για να το κάνεις μόνος χωρίς να μπλέκεις με μαστόρια

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ