Φωτιά στη καμινάδα!

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120133 από terrisgt
Απαντήθηκε από terrisgt στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!

dimlyk έγραψε:

panos79 έγραψε: idio tzaki εχουμε αλλο μοντελο.το οτι η καμαιναδα σου ειναι κοκκινη κοντα στ καπελο φανταζομαι δε θα σου δινει ουτε 30% αποδοση.ποτε τ αγορασες;εγω τ 2006 οταν τ πετρελαιο ειχε 40λ.στην πορεια εμαθα απο δω μεσα κ το εκανα πυραυλο μ παρεμβασεις.δ φταιει ο μαστορας αν στ τοποθετησε προ κρισης εποχης,τωρα θεωρειται δεδομενο ν βαζουν περσιδες πετροβαμβ κτλ τοτε οχι.τεσπα διαβασε τα ποστ ενεργειακα τζακια και k-evo και θα ερθει η στιγμη της δικαιωσης.εδω θα μαστε ν τα λεμε


η σωστη εγκατασταση και λειτουργια εξαρταται απ την κριση ????
η απλα ο αρχιτεχνιτης δεν ηξερε τοτε τι ειναι το ενεργειακο τζακι ?

Η αλήθεια είναι πως αρχιτεχνίτης αποδείχτηκε πως ήταν αρχι@@@ τεχνίτης... Σε καμία περίπτωση δεν μου έκανε καλή δουλειά, αλλά τότε δεν σας ήξερα. Τρύπα πίσω και κάτω από το τζάκι για παράδειγμα δεν είχε ανοίξει, εγώ την ανοιξα και άλλα πολλά...
Καλά κάνετε και μου τα χώνεται μιας και καθαρισμό έκανα αλλά ήταν ελλειπής... Νόμιζα πως έκανα...
Τώρα τί κάνω??? Να φορέσω μέσα στη καμινάδα τη χτιστή σωλήνα inox όπως μου είπατε και να βάλω πάλι πριστρεφόμενο??? Επίσης πώς πρέπει να είναι ο εναλλάκτης εσωτερικά? Αν μπορείτε πείτε μου και από που να προμηθευτώ... Εννοείται πως θα ντύσω όλη την γυψοσανίδα και τους τοίχους με πετροβάμβακα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120134 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
ριξε λιγο διαβασμα στο θεμα με τα τζακια και στις παρουσιασεις τζακιων ,,,ωφελημενος θα βγεις :)
θα δεις και πως κατασκευαζονται οι θερμοθαλαμοι ,,,αλλα και εναλλακτες με και χωρις μοτερ
καμιναδα οπως σουπαν και ειπες ανοξειδωτη περαστη ,,,καπελακι παγοδα (οχι περιστροφικο )
λοιπες αποριες θα στις λυσουν οι τζακοφιλοι ....παντως η ανοξειδωτη καμιναδα δεν σε απαλλασει απ το καθαρισμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120137 από terrisgt
Απαντήθηκε από terrisgt στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!

dimlyk έγραψε: ριξε λιγο διαβασμα στο θεμα με τα τζακια και στις παρουσιασεις τζακιων ,,,ωφελημενος θα βγεις :)
θα δεις και πως κατασκευαζονται οι θερμοθαλαμοι ,,,αλλα και εναλλακτες με και χωρις μοτερ
καμιναδα οπως σουπαν και ειπες ανοξειδωτη περαστη ,,,καπελακι παγοδα (οχι περιστροφικο )
λοιπες αποριες θα στις λυσουν οι τζακοφιλοι ....παντως η ανοξειδωτη καμιναδα δεν σε απαλλασει απ το καθαρισμα :)

δεν θελω να απαλλαγω από το καθάρισμα απλα η ινοξ σωλήνα κραταει πολυ λιγοτερη βρωμια από το σπιραλ ή από τη τουβλέτα...ετσι θα καθαριζω πιο ευκολα φανταζομαι και πιο σωστα...θα πρεπει να εχω φτιαξει το τζακι μου μεσα στην εβδομαδα μιας και ειναι ο μονος τροπος θερμανσης του σπιτιου μου...ευχαριστω, οποιες αλλες προτασεις δεκτες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120224 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
τωρα φιλος , απλη λυση ειναι να τραβιξεις ινοχ , μεχρι το σπιραλ , και ο θεος βοηθος
Τελεια λυση , ειναι να βγαλεις τελειως το σπιραλ , αλλα θελει να ψιλωσεις το τζακι !

Φανταζομαι καιες πανω απο 4 τονους τον χρονο ,και δεν το εχεις καθαρισει καμια φορα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120329 από terrisgt
Απαντήθηκε από terrisgt στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!

house έγραψε: τωρα φιλος , απλη λυση ειναι να τραβιξεις ινοχ , μεχρι το σπιραλ , και ο θεος βοηθος
Τελεια λυση , ειναι να βγαλεις τελειως το σπιραλ , αλλα θελει να ψιλωσεις το τζακι !

Φανταζομαι καιες πανω απο 4 τονους τον χρονο ,και δεν το εχεις καθαρισει καμια φορα !

Λοιπόν έκοψα τη γυψοσανίδα πάνω από το τζάκι και έβγαλα εντελώς το σπιράλ. Η αλήθεια είναι πως δεν είδα πολύ πράμα μέσα οι γραμώσεις του όμως ήταν κατάμαυρες. Ίσως με τη φωτιά να καθάρισε. Η τσιμεντένια καμινάδα δεν είχε τίποτα(αυτή τη καθάριζα, το σπιράλ επειδή είχε κλίση δεν μπορούσα). Τώρα πλέον θα βάλω εναλλάκτη πάνω από το τζάκι και θα δω πώς θα κουμπώσω στην inox καμινάδα μονής ραφής που θα κατεβάσω μέσα από τη τσιμεντένια. Θα ήθελα να ρωτήσω το στόμιο του τζακιού είναι 24.5 και το inox που θα κατεβάσω 20.0, θα έχω πρόβλημαστο να τραβάει; Επίσηςτο 1 μέτρο καμινάδα που θα βγει εκτός τσιμέντου να είναι μονομένη; Και τέλος γιατί καπέλο παγόδα και όχι περιστροφικό;;; Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120350 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Φωτιά στη καμινάδα!
1. Πόσα μέτρα είναι όλη η καμινάδα? Αν έχεις 4 μέτρα το Φ200 είναι οκ.
2. Το τμήμα που θα είναι εκτός να είναι μονωμένο.
3. Καπέλο όχι περιστροφικό , ώστε να μην έχεις αποκλίσεις στον ελκυσμό.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ