Μουτζουρα από καμιναδα Invicta Grande Vision 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124784 από Στελιος1
Φίλε το πεύκο νομίζω δεν ενδείκνυται για τζάκι. Επίσης αν βάλεις σιτα πρόσεχε μη μπουκώσει και δεν βαίνουν τα καυσαέρια (παθών)[/quote]




Ποια σιτα? Πλεγμα ενα χ δυο εκατοστα σχεδον (για πουλια μπηκε) βουλωσε στ μια πλευρα του και μολις αλλαξε μετα απο μερες ο αερας (γυρισε απο βαρδαρακι σε νοτια) ξαφνικα καπνιζε! Ειχαν βουλωσει οι τρυπες της μια πλευρας λογω απανεμιας σχεδον.
Τα ξυλα πιστευω να φταινε και ισως η καπνοδοχος να ειναι καπως φαρδια σε σχεση με το υψος της.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126109 από ΠΑΝΟΣ Π

degeor έγραψε: Πάνο, ο κουμπάρος μου έχει ένα τζάκι Regal με διπλή καμινάδα περίπου 5,5μ χωρίς εναλλάκτη και έχει το ίδιο πρόβλημα μ΄εσένα. Γίνονται επικαθήσεις στο καπέλο και κάποιες στιγμές ξεκολλάνε και πέφτουν σαν καμένη εφημερίδα όπως περιέγραψες, προσωρινή λύση έχει βρει με το να βγάζει το καπέλο ανά κάποιες μέρες και να το καθαρίζει. Αναμένω και εγώ μ΄εσένα, στο τι απαντήσεις αλλά και προτάσεις για λύση θα δωθούν. Μήπως έχεις αμόνωτη καμινάδα σε εξωτερικό χώρο;


Καλησπερα και Χρονια Πολλα.
Κατά 99% το προβλημα λυθηκε. Καταρχην καθαρισα την καμιναδα και το καπελο από τα υπολείμματα. Το πευκο που εκαψα αν και σε λιγη ποσοτητα σε σχεση με την ελια ειχε αφησει αρκετα υπολλειμματα. Μετα το καθαρισμα αρχιζα να καιω μονο ελια. Δεν ειδα να πεταει παλι υπολλειμματα σαν εφημεριδα αλλα μου μαυρισε παλι το καπελο. Το επομενο που κοιταξα ηταν ο εξωτερικος αερας που ερχοταν στο τζακι. Καταρχην να πω ότι η εισαγωγη του αερα βγαινει στο νοτια. Η εξοδο βγαινει στο μπαλκονι το οποιο είναι χτιστό δηλαδη δεν εχει καγκελα. (θα Παραθέτω και φωτο). Μεγαλο προβλημα ειχα τις ημερες που ειχε απνοια. Τοποθετησα ένα μικρο μοτερ και όταν εχει απνοια στελνω αερα στο χωρο καυσης του τζακιου. Τωρα βλεπω πεντακαθαρη φλογα καθαρα καυσαερια από την καμιναδα και πολύ καλυτερη αποδοση από το τζακι. Ελπιζω να σε βοηθησα!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": degeor

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ