Θόρυβος σε εύκαμπτους αερ/γούς αερόθερμου τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126603 από liakjim

dimlyk έγραψε: μπορεις να εφαρμοσεις μια πατεντουλα οπως ο liakjim δηλ ενα κουτακι μονωμενο με ρικοφον στην εισοδο του ανεμιστηρα


Μάλλον με έχεις μπερδέψει με άλλον (μη παίρνω τσάμπα και το credit).
Κάπου το έχω δει αυτό που λες. Νομίζω ο Τάκης? (Caftis).

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126604 από caftis
Ούτε εγώ το έχω κάνει. Να περάσει ο επόμενος.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126605 από caftis
Το έχει κάνει μέσα στην ντουλάπα αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126606 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Στέλιο, εγώ το μετακίνησα. Όταν ήταν κάτω από το χερούλι, φοβόμουν μήπως στο άνοιγμα της πόρτας για να βάλω ξύλα, λόγω υποπίεσης, τραβούσε καπνό και μου τον έβγαζε από τις εξόδους ζεστού αέρα.

Τώρα δεν είναι πιο κοντά μου, ίσα-ίσα, είναι 30-40 cm πιο πίσω, στην περασιά του τοίχου, ενώ παλιότερα ήταν κάτω από το χερούλι. Το τζάκι κάνει μια προεξοχή, φαίνεται στη φωτό. Αλλά ακούγεται πολύ περισσότερο. Το σπιράλ δεν έχει διαρροή από όσο βλέπω. Ούτε τρύπιο είναι, έχει σφικτεί καλά στο βεντυλατέρ, και στην αρχή του, είναι σιλικονιασμένο. Έχει βγεί έξω από τη γυψοσανίδα, του έχω κάνει ένα χείλος για να μη φεύγει και το έχω σιλικονιάσει. Εκεί που έχει πάει τώρα είναι γυψοσανίδα.

Δημήτρη, δεν έκλεισα την τρύπα με το χαρτόνι, το έβαλα όπως φαίνεται στη φωτό, περίπου σαν το κουτί που είχε δείξει ο Στέλιος. Ενετελώς πρόχειρα το έκανα, για να δοκιμάσω αυτό που είχε δείξει ο Στέλιος, και κάνει δουλειά, κόβει, αλλά μάλλον λίγο. Αυτό με του liakjim δεν το κατάλαβα.....

Σε πιο κατακόρυφο σπιράλ αναφέρεσαι?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126645 από dimlyk

liakjim έγραψε:

dimlyk έγραψε: μπορεις να εφαρμοσεις μια πατεντουλα οπως ο liakjim δηλ ενα κουτακι μονωμενο με ρικοφον στην εισοδο του ανεμιστηρα


Μάλλον με έχεις μπερδέψει με άλλον (μη παίρνω τσάμπα και το credit).
Κάπου το έχω δει αυτό που λες. Νομίζω ο Τάκης? (Caftis).


οκ εχεις δικιο :) ...καποιος εδω αθηνα παραεξω τοχει κανει μεταφεροντας αερα ....οχι στο τζακι απευθειας ...οπως ειπε ο τακης στην ντουλαπα ...το μυαλο κολαει ομως :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126657 από dimlyk

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Στέλιο, εγώ το μετακίνησα. Όταν ήταν κάτω από το χερούλι, φοβόμουν μήπως στο άνοιγμα της πόρτας για να βάλω ξύλα, λόγω υποπίεσης, τραβούσε καπνό και μου τον έβγαζε από τις εξόδους ζεστού αέρα.

Τώρα δεν είναι πιο κοντά μου, ίσα-ίσα, είναι 30-40 cm πιο πίσω, στην περασιά του τοίχου, ενώ παλιότερα ήταν κάτω από το χερούλι. Το τζάκι κάνει μια προεξοχή, φαίνεται στη φωτό. Αλλά ακούγεται πολύ περισσότερο. Το σπιράλ δεν έχει διαρροή από όσο βλέπω. Ούτε τρύπιο είναι, έχει σφικτεί καλά στο βεντυλατέρ, και στην αρχή του, είναι σιλικονιασμένο. Έχει βγεί έξω από τη γυψοσανίδα, του έχω κάνει ένα χείλος για να μη φεύγει και το έχω σιλικονιάσει. Εκεί που έχει πάει τώρα είναι γυψοσανίδα.

Δημήτρη, δεν έκλεισα την τρύπα με το χαρτόνι, το έβαλα όπως φαίνεται στη φωτό, περίπου σαν το κουτί που είχε δείξει ο Στέλιος. Ενετελώς πρόχειρα το έκανα, για να δοκιμάσω αυτό που είχε δείξει ο Στέλιος, και κάνει δουλειά, κόβει, αλλά μάλλον λίγο. Αυτό με του liakjim δεν το κατάλαβα.....

Σε πιο κατακόρυφο σπιράλ αναφέρεσαι?


για τον liakjim εκανα λαθος οπως καταλαβες :)
αν εχεις διαβασει οσους μεταφερουν αερα απο δωματιο σε δωματιο ισως τοχεις προσεξει ενα μονωμενο κουτι στην εξοδο του ανεμιστηρα .
για τα σπιραλ μιλουσα γενικα ως προς τις γωνιες

παντως γενικα παντα ,,,πριν μπενετι σε μεγαλες φασαρις προσπαθειστε να ακολουθειτε απλες λυσεις δοκιμαστικα .... πχ εχεις ενα κουτι για περσιδα εκει ?.... βρειτε πλακες μονωτικου ντυστε το δοκιμαστικα ... βαλτε μεγαλυτερα μηκη αεραγωγων και πιο μεγαλους σε διαμετρο ,,,οταν ο ηχος παραγετε στην εισοδο του ανεμιστηρα χωρις καναλια ειναι αρκετα δυσκολο να περιοριστει εκτος κι αν βγει ο ανεμιστηρας στο μπαλκονι οπως καναν καποιοι
επιλεον οι ταχυτητες σου ειναι πολυ μεγαλες το φ140 "αθορυβα" περναει 300 μ3 περιπου (πραγματικα) ονομαστικα πχ 400 με 500 τωρα αν μεγαλωσεις την διαμετρο στην εξοδο του ανεμιστηρα η παροχη θα αθξηθει ο θορυβος στην εξοδο θα μειωθει αλλα στην εισοδο νθα αυξηθει και παει κι αναποδα φυσικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ