Nordpeis ni-25. Πρόβλημα με απόδοση - εγκατάσταση

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129377 από apohxos
Πριν από 2 μήνες περίπου αγόρασα την εστία nordpeis ni25 χωρίς τις έτοιμες επενδύσεις της εταιρίας.
Η εστία τοποθετήθηκε σαν κασέτα, φτιάχτηκε θερμοθάλαμος με πεπιεσμένο πετροβάμβακα και ψηλά βάλανε και μια περσίδα περίπου 500 cm2 για να φέρνει τον ζεστό αέρα στο χώρο. Η εστία συνδέεται και με μια εξωτερική περσίδα για να φέρνει αέρα για την καύση. Υποτίθεται ότι το τζάκι δουλεύει με φυσική ροή. Από τα λίγα που
ξέρω έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να υπάρχει και περσίδα εισαγωγής αέρα μέσα στο σπίτι και
συγκεκριμένα ακριβώς κάτω από την εστία. Το τζάκι βρίσκεται σε έναν ενιαίο χώρο γύρω στα 80 τ.μ., σε καινούριο σπίτι στα Ιωάννινα. Η απόδοσή του είναι μέτρια εώς χάλια (ζεσταίνει λίγο και πολύ αργά). Με 10 ώρες λειτουργίας στο μέγιστο (όλοι οι αέρες ανοιχτοί) δεν έχω πάνω από 16 βαθμούς με 8 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, ενώ η κατανάλωση σε ξύλα πολύ υψηλή. Έχω παρατηρήσει ότι η θερμοκρασία του αέρα στη περσίδα είναι πολύ υψηλή αλλά δεν έχει πολύ-δυνατή ροή. Προφανώς δεν δουλεύει σωστά η φυσική ροή. Αν βάλω ένα moter εκτόνωσης στην περσίδα που φέρνει τον αέρα στο χώρο μου θα δουλέψει? Αν ναι, τι moter να πάρω? Ρωτάω κατευθείαν για moter γιατί είναι δύσκολο τώρα να βάλουμε περσίδα εισαγωγής κάτω από το τζάκι επειδή έχει μπετό και θέλω να αποφύγω τα πολλά μερεμέτια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129379 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Νομίζω ότι η εστία (λογικής foyer) λειτουργεί κυρίως με τη βοήθεια της επένδυσής της (θερμοσυσσώρευση) και λιγότερο με φυσική ροή.

Εσένα στο εγκατέστησαν με τη λογική ΜΟΝΟ foyer (δε σου άρεσαν οι τυποποιημένες επενδύσεις???) αλλά έκαναν ένα τραγικό λάθος. Δε σου άνοιξαν περσίδα εισαγωγής αέρα για την εκτόνωση. Εσωτερική φυσικά. Μήπως εσύ δεν την ήθελες για αισθητικούς λόγους????

Το να τροφοδοτήσεις την εκτόνωση με εξωτερικό αέρα, θα κάνει δουλειά, αλλά με μικρότερη απόδοση από το αν ανοίξεις ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ περσίδα χαμηλά όπου βολεύει (κάτω, αριστερά, δεξιά....), εσύ ξέρεις που.

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να ανοίξεις ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ περσίδα χαμηλά παρά τη βαβούρα και την ταλαιπωρία. Θα "κλείσεις τη μύτη σου" και θα "πιεις την πορτοκαλάδα" .....

Διαμαντοτρύπανο να κάνεις μικρές τρυπούλες, και μετά σιγά-σιγά με το κρουστικό, να ανοίξεις την περσίδα, και φυσικά με μια ηλεκτρική σκούπα να ρουφάει διαρκώς τη σκόνη.

Βάλε μας όμως και καμμιά φωτό να δούμε τι παίζει. Όχι για κουτσομπολιό αλλά για να καταλάβουμε καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129380 από apohxos
Οι επενδύσεις είναι ωραίες αλλά ακριβές. Στέλνω 2 φωτογραφίες. Αριστερά και δεξιά της εστίας ο μάστορας είχε βάλει μάρμαρα. Εγώ τα έβγαλα γιατί τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα από αυτά που περιγράφω τώρα. Έτσι στη φωτογραφίες αριστερά και δεξιά της εστίας φαίνεται ο θερμοθάλαμος.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129384 από aggelost
φτιαξτο σωστα και θα τρελαθεις στην ζεστη μιλα με την fire blue και θα σε κατεφθινουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129385 από apohxos
Η πλάκα είναι ότι η τοποθέτηση έγινε από τον αποκλειστικό αντιπρόσωπο Ιωαννίνων. Δηλαδή δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς. Εσύ πιστεύεις ότι η εστία αυτή επαρκεί για το χώρο μου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129387 από sakpanoss
'Εχω την ίδια εστία με την επένδυση της εταιρίας (Acropolis).Ζεσταίνει πάνω από 100 τμ για πλάκα στο Βόλο. Με εξωτερική θερμοκρασία 8 βαθμούς, στο σπίτι μετά από 2 ωρες κατανάλωση πιανω 22 και με όχι ιδιαίτερα πολλά ξύλα.Ακολούθησε τις συμβουλές των ειδικών εδω,μίλα και με τη fireblue.gr και θα δεις διαφορά.Πάντως με τα υλικά που χρησιμοποίησες (μάρμαρα,πετροβάμβακας,γυψοσανίδες,μαστορικά)πιο λίγο θα σου έβγαινε αν έπαιρνες την επένδυση της εταιρίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ