Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #138936 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
¨Ετσι είναι, στο είπα και πιο πάνω. Αφού ακούει στη ρύθμιση του πρωταρχικού , δεν πιστεύω ότι έχει κάτι.
Κάψτο 3 ημερές συνεχόμενα και θα στρώσει το σπίτι.
Τέτοιο σπίτι θέλει KWh.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139002 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Όχι παιδιά υπάρχει πρόβλημα. Συμμερίζομαι την αισιοδοξία σας, αλλά εγώ χειμώνα έτσι δεν βγάζω
(το σπίτι έχει έρθει από προχθες που άναψα και την πάνω πετρελαιόσομπα και έγινε σάουνα)

τον αέρα τον έχω συνέχεια κλειστό εκτός όταν το ανάβω και για μισή ώρα μετά (δεν έχει κρύο δεν υπάρχει λόγος)
- αυτή τη στιγμή καίω 2 ξύλα παράλληλα τοποθετημένα με μικρό κενό στη μέση (για σωστή ροή φλόγας)και θράκα
- οι φλόγες έχουν μια τάση να πηγαίνουν προς το τζάμι... :angry:
- πολύ φλόγα
- η θερμοκρασία δεν λέει να ξεπεράσει τους 77
- ανοίγω/κλείνω πόρτα, απλά για να το κάνω και η θερμοκρασία ανεβαίνει σε λιγότερο από 1 λεπτό στους 82
- δεν ανεβαίνει άλλο....
- έχει και χειρότερα. χθες ήταν στους 95 σταθερά με 2 ξύλα. πήγα πήρα μια μπολούζα από πάνω και κατέβηκα. το βρήκα στους 98 και σε 20 δλ έπεσε στους 92

δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά. η θερμοκρασία στην πλάτη της εστίας δεν μπορεί να αλλάζει τόσο γρήγορα....

από την άλλη τοση ώρα που γράφω πήγε 84... δεν βγάζω νόημα. Απλά ελπίζω να είναι η πόρτα. το ΣΚ θα πέσει υαλοκορδονομάνια!!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139150 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Κοίτα να δεις.

Η θερμοκράσια εξόδου εξαρτάται από την διατομή της περσιδας αλλά και από πολλούς άλλους παράγοντες (θερμ αέρα εισαγωγής , ξύλα κτλ). Στο δικό μου αν το μπουμπουνισω έχω δει μέχρι 105C αλλά συνήθως είμαι κάτω από 100C , συνήθως στους 85-95C. Αλλά έχω εναλλάκτη κ περσίδες 1800εκ^2 δλδ τεράστιες. Αν θες να δεις την συμπεριφορά, κοίτα στην υπογραφή μου όπου βάλει το θέμα με τις δοκιμές που έκανα ( drive.google.com/folderview?id=0B1UNl21-...uYXZmY0E&usp=sharing )

Το μόνο που με ανησυχεί είναι αυτό που λες περί της τάσης που εχουν οι φλόγες να κινηθούν προς το τζάμι. Αυτό σημαίνει ότι όντως μπαίνει αέρας από την πλάτη και τις σπρώνουν μπροστά??? Στο δικό μου πχ οι φλόγες ξεκάθαρα πάνε πάνω προς την καμινάδα.

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να επιβεβαιώσεις ότι δεν έχεις εισαγωγή αέρα από σημεια που δεν θα έπρεπε είναι να αποκτήσεις πρόσβαση στην πίσω μεριά της εστίας και να δεις με κάποιο κερί ή αυτά τα αρωματικά stick αν στην λειτουγία και με κλειστό τον πρωταρχικό αέρα σου τραβά αέα από την πλάτη. Μη ξεχνάς ότι η εστία είναι πάντα σε καθεστώς υποπίεσης άρα θέλει να τραβήξει αέρα από όπου βρει.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139686 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
ρε παιδιά με τι κολλάμε το υαλοκόρδονο...???

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139693 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)
Το υαλοκόρδονο για το τζάμι είναι αυτοκόλλητο. Το κορδόνι που σφίγγει την πόρτα μπαίνει με ειδική κόλλα υψηλών θερμοκρασιών.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #139706 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Ανοίγουν τα μαντέμια...(?)

Stavrax έγραψε: Το υαλοκόρδονο για το τζάμι είναι αυτοκόλλητο. Το κορδόνι που σφίγγει την πόρτα μπαίνει με ειδική κόλλα υψηλών θερμοκρασιών.

έτσι είναι το σωστό...
άμα δεν περιμένεις απάντηση και φεύγεις κατευθείαν για Λεροϋ όμως :
Το υαλοκόρδονο για το τζάμι : Μου δώσανε 6άρι από λεροϋ και το έβαλα χωρίς κόλλα μόνο με το σφίξιμο...
Το κορδόνι που σφίγγει την πόρτα : μου δώσανε 8άρι και κόλλα υψηλής. το έβαλα βάση ...προδιαγραφών
έβαλα και ένα περίπου 30 εκατοστά σε μια ράγα που έχει κάτω από την κεντρική και επιτέλους το συρταράκι σφηνώνει.
τώρα έχει παρατήρηση φλόγας και λειτουργίας
(εν τω μεταξύ αν δεν σε πάει...: χθες τράβηξα ένα καλώδιο και βραχυκύκλωσε ο διακόπτης του θερμόμετρου+βαντιλατερ. το βαντιλατερ δε με νοιάζει γιατί τον εναλλάκτη τον δουλεύω με φυσική ροή, αλλά θερμοκρασίες για παρατήρηση... τέλος)
ξαναευχαριστώ άπαντες, είναι ωραία να γυρνάς... σπίτι!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ