Κλειστο τζακι (με πορτα) ΜΗ ενεργειακο....

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140353 από vasilisgr
Τελικα ανοιξα κατω δυο τρυπες 20Χ15 η καθε μια και μπορω να πω οτι εχει βελτιωση σημαντικη.Βεβαια ακομη δεν εχω μεγαλω τις επανω περσιδες που ειναι πολυ μικρες.
Επισης,πιστευω ο αερας που εισερχεται κατω απο την εστια απο τις τρυπες που ανοιξα πρεπει να κινειται με δυσκολια γιατι κατω η εστια παταει σε τουβλα που ειναι χτισμενα σε ολη την εστια.Σιγουρα ομως καπου βρισκει κενα και ανεβαινει γιατι αλλιως πως εξηγηται να εχω ροη με κλειστο το εξωτερικο μοτερ?
Σκεφτομαι επισης οτι ισως βοηθουσε να ανοιγα και τρυπες στην ιδια ευθεια με αυτες που ανοιξα αλλα τερμα αριστερα και τερμα δεξια (και τον τοιχο πισω ακρειβως) για να παει αερας στα πλαινα της εστιας.Τι λετε?
Επισης να βαλω μοτερ ή οχι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140356 από vasilisgr
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140363 από Stavrax
Την εξωτερική τρύπα την έχεις ταπώσει κάπως πρόχειρα?
Το πιθανότερο είναι η ροή που αντιλαμβάνεσαι να γίνεται από το μπροστινό μέρος του τζακιού (ανάμεσα στη γυψοσανίδα και τα τούβλα περνόντας περιφερειακά της εστίας), συν την ροή που δημιουργείται μέσα από το βεντιλατέρ και την τρύπα του, κάνοντας κύκλωμα με τις απώλειες (χαραμάδες-απορροφητήρας) του σπιτιού.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140372 από vasilisgr
τωρα το δουλευω με σβηστο το εξωτερικο μοτερ (οχι ταπωμενο) και εχω καλη ροη εξοδου,καλλιτερη απο πριν (χωρις τις τρυπες και να δουλευει το μοτερ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143151 από vasilisgr
ανοιξα και πανω δυο περσιδες για εξαγωγη ζεστου αερα,αλλα η θερμοκρασια εξοδου νομιζω ειναι χαμηλη.Δεν εχω θερμομετρο για μετρησω ακριβως.Εχετε καμια προταση για να αυξησω τη ροη και τη θερμοκρασια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143156 από vasilisgr

Stavrax έγραψε: Την εξωτερική τρύπα την έχεις ταπώσει κάπως πρόχειρα?
Το πιθανότερο είναι η ροή που αντιλαμβάνεσαι να γίνεται από το μπροστινό μέρος του τζακιού (ανάμεσα στη γυψοσανίδα και τα τούβλα περνόντας περιφερειακά της εστίας), συν την ροή που δημιουργείται μέσα από το βεντιλατέρ και την τρύπα του, κάνοντας κύκλωμα με τις απώλειες (χαραμάδες-απορροφητήρας) του σπιτιού.


Την εξωτερικη τρυπα να την ταπωσω?
Να μην παιρνει καθολου αερα απο εξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ