Προβλημα μυρωδιας μετα απο 7 χρονια λειτουργιας

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141329 από zya7863
Λοιπον χθες το βραδυ το αναψα αλλα λογω παρουσιας των παιδιων δεν το ζορισα πολυ να ανεβασει θερμοκρασια αρκετη μην τυχον παρουσιασει παλι αυτη την ενοχλητικη μυρωδια.
Εκλεισα την εισοδο του εξωτερικου αερα με μια σακουλα και αφησα μονο αυτη κατω απο το τζακι.
Δεν την ξηλωσα την περσιδα τελειως για να μην ανοιξω μερεμετια απο τωρα.
Αφου αναψε το τζακι καλα εκλεισα το τζαμι να δω τι γινεται.
Δεδομενου οτι δεν ειχε πολυ φωτια ο θαλαμος ζεσταθηκε σιγα-σιγα γυρω στα 20 λεπτα και ανοιξα τα βεντιλαντερ.
Ο αερας που εβγαινε ητανε σχετικα καλης ποιοτητας και δεν μου εβγαλε ασχημη μυρωδια προφανως γιατι ο θαλαμος δεν ειχε αναπτυξει πολυ θερμοκρασια ωστε να <<καψει>> καποιο υλικο που προκαλει την ασχημη μυρωδια
Τα κουτσουρα με κλειστο το ταμπερ καψανε περιπου 1.30 ωρα. Η περσιδα απο μπροστα τραβαγε αερα απο τον χωρο καθως εβαλα και εκαιγα ενα χαρτακι εκει μπροστα και πηγαινε μεσα ο καπνος πολυ γρηγορα.
Το μονο που παρατηρησα σε μερικα σημεια του σπιτιου οτι σε καποιες γωνιες ειχε εγκλωβιστει μια μυρωδια λιγης καπνας-ξυλου με μια ελαφρια αισθηση αυτης της ασχημης μυρωδιας που εχω περιγραψει στην αρχη οποτε παλι εκει απελπιστηκα.
Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι θα πρεπει να το δουλευω πολυ μαλακα το τζακι γιατι οταν μαζευει πολυ θερμοκρασια η φουσκα τωρα πια βγαζει μυρωδιες κατι που δεν το ειχα πιο παλια.
Ισως να φταιει οτι δεν προλαβαινει να βγαινει και ολη η ζεστη εξω αλλα αυτο προφανως γινοτανε και πιο παλια αλλα δεν μυριζε τοσο πολυ εως καθολου.
Το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι καποιο υλικο τωρα πια δεν αντεχει σε ηψυλη θερμοκρασια.
Νουμερα θερμοκρασιας δεν ξερω γιατι δεν εχω κανα θερμομετρο αλλα σκεφτομαι να παρω για να αρχισω τις μετρησεις.
Μηπως αμα βαλω ενα θερμοστατη να μου ανοιγει τα βεντιλαντερ αυτοματα ωστε να μην μπουκωνει η φουσκα απο πολυ θερμοκρασια ειναι μια λυση?
Εχω αρχισει και απελπιζομαι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141331 από liakjim
Ο πετροβαμβακας σου ειναι παρά πολυ κοντά στην εστία. Ανοιξε γυψοσανιδες , αφαίρεσε τον κ βάλε στη θέση του izol. Ανοιξε κ τις περσιδες πάνω κ κάτω σε πιο πολλα τετραγωνικά , αφαίρεσε κ τα βεντιλατερ κ είσαι έτοιμος . Βρες τη παρουσίαση του Σταύρου (Stavrax) που έκανε το ίδιο πρόσφατα .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141332 από Savvas
www.knaufinsulation.gr/el/products/chime...etrobambakas-tzakion

Είναι ειδικά για τζάκια και κοστίζει 6,5€/μ² . Δυστυχώς συνήθως οι τζακάδες έβαζαν απλό πετροβάμβακα που σε υψηλές θερμοικρασίες βγάζει μυρωδιές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141335 από Stavrax
Ο αέρας εγκλωβίζεται για περισσότερο χρόνο μέσα στη φούσκα και ανεβάζει υψηλότερη θερμοκρασία. Ο πετροβάμβακας σου (εκτός από τα σημεία γύρω από την καμινάδα) δεν δείχνει να έχει φθαρεί. Αυτό που σου πρότεινε ο Φιλιππακοπουλος, δηλαδή να το κάψεις βγάζοντας τελείως τις περσίδες και τα βεντιλατέρ, θα δημιουργήσει μεγαλύτερη και ευκολότερη ροή, μειώνοντας τον χρόνο παραμονής του αέρα εντός της φούσκας. Δηλαδή θα έχεις περισσότερα κυβικά, χαμηλότερης θερμοκρασίας. Και τα μοτερακια που έχεις βάλει περισσότερο μπερδεύουν και δυσκολεύουν την ροή, παρά ωφελούν σε κάτι.
Αν κάνεις την δοκιμή θα το καταλάβεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zya7863

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141363 από zya7863
λοιπον συνεχιζουμε και σημερα τα πειραματα με τισ συμβουλες σας
αναψα παλι εβγαλα τα ανεμιστηρακια και αρχισε να λειτουργει το κυκλωμα
θα το φορτωσω σιγα σιγα γιατι ειναι τα παιδια και ηδη εχω 23 βαθμους στο σπιτι
ηδη τη στιγμη που γραφω η χαρτοπετσετα παει λαμπαδα...
ελπιζς να μην βγουν μυρωδιες ετοιμος ειμαι να βγαλω την περσιδα κατω αλλα μια ερευνα που εκανα το μεσημερι δεν μπορω να βρω ευκολα πιο μεγαλη σε αυτο το φαρδος
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141365 από zya7863

liakjim έγραψε: Βρες τη παρουσίαση του Σταύρου (Stavrax) που έκανε το ίδιο πρόσφατα .


Σταυρο μπορεις να βοηθησεις με το link γιατι λιγο που εψαξα δεν το βρισκω?
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ