Προβλημα μυρωδιας μετα απο 7 χρονια λειτουργιας

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141249 από zya7863

Fokion έγραψε: οχι αυτο σου ειπα.

για να τραβηξει το ανεμιστιρακι πρεπει απο καμου να μπαινει και αερας

το προβλημα σου δεν ειναι ο αερας που παει για καψιμο. το προβλημα δειχνει να ειναι ανεπαρκεια αερα πισω απο τη φουσκα.

κοιτα ουσιαστικα εχω 2 εισοδους απο κατω μια μεσα στον χωρο κατω στο τζακι και μια στον τοιχο που φερνει αερα απο εξω.Δεν ειναι αρκετα αυτα?
Αυτο που φοβαμαι ειναι μην μπερδευει η μια εισαγωγη την αλλην
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by zya7863.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141257 από Gdevil
Αυτά που σου γράφουν οι φίλοι παραπάνω αφορούν την περίπτωση που η μυρωδιά προέρχεται από το γεγονός ότι ο πετροβάμβακας σε κάποια σημεία μπορεί να υπερθερμαίνεται λόγω μικρής ή κακής κυκλοφορίας αέρα μέσα στην φούσκα.
Το βγάλε τις περσίδες πάνω κάτω θα δώσει μεγαλύτερη ποσότητα αέρα ο οποίος σε συνδυασμό με το αποσύνδεσε και τα βεντιλατεράκια θα δώσει λιγότερο βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα ο οποίος ίσως πηγαίνει στα επικίνδυνα σημεία σου και τα ψύξει.
Το κλείσε την εξωτερική παροχή αέρα επίσης θα σου δώσει καλύτερη κυκλοφορία αέρα καθώς δε θα επηρρεάζεται η ροή μέσα στην φούσκα από ριπές αέρα στον εξωτερικό χώρο οι οποίες μπορεί να σου κάνουν και αναρόφηση αέρα κάποιες στιγμές.
Αν δοκιμάσεις τα παραπάνω (αλλά με τον συνήθη τρόπο που ανάβεις το τζάκι σου και όχι με λίγα ξύλα) και δεν δεις αποτέλεσμα τότε πάμε στην δοκιμή νο2.
Δοκίμασε με άλλα βεντιλατέρ. Αυτά που έβαλες όπως τα βλέπω εγώ δεν κάνουν για τζάκι. Ίσως να έπεσε η δύναμή τους. Ίσως τα πτερύγιά τους να ψιλοχάλασαν. Πάντως θεωρώ (εσύ βέβαια ίσως ξέρεις καλύτερα) πως έχει πέσει η ισχύς τους και δεν τραβάνε όπως στην αρχή γιαυτό και σου παρουσιάζεται τώρα πρόβλημα ενώ δεν είχες στην αρχή. Αρα (επαναλαμβάνω) αν κάνεις αυτά που σου περιέγραψαν και δεν δεις αποτέλεσμα τότε δοκίμασε με άλλα ίσως και πιο δυνατά βεντιλατέρ (και θεωρώ πως πρέπει να κάνεις την δοκιμή με βγαλμένη την κάτω περσίδα και με κλειστή την εξωτερική παροχή αέρα).
αααααααααν ούτε με αυτό δεις διαφορά σκέψου το εξής.
Μπορείς να οδηγήσεις μία εύκαμπτη σωλήνα που να ξεκινάει από την υπάρχουσα περσίδα σου και να καταλήγει στα "επικύνδυνα" σημεία σου? Ωστε να σου παρέχει εκεί κρύο αέρα?. Αν μπορεις να το κάνεις μία δοκιμή ίσως σε απαλλάξει από το "εργοτάξιο".

Τέλος να σου γράψω ότι προσωπικά πιστεύω ότι φταίει η αλουμινοταινία που βλέπω ακριβώς πάνω στην εστία σου. Αααααν θες βρες ίδια ταινία, κόλλησέ την σε ένα κομάτι λαμαρίνα, βάλε την λαμαρίνα μέσα στην εστία και μετά από λίγο (αφού έχει κορόσει καλά) βγάλτην και μύρισέ την. ή αν νομίζεις ότι θα καεί εντελώς κόλλησε την ταινία κατευθείαν μόλις βγάλεις την λαμαρίνα. Τεσπα δοκίμασέ το και αυτό παράλληλα με τις άλλες δοκιμές που κάνεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141327 από zya7863

Gdevil έγραψε: Αυτά που σου γράφουν οι φίλοι παραπάνω αφορούν την περίπτωση που η μυρωδιά προέρχεται από το γεγονός ότι ο πετροβάμβακας σε κάποια σημεία μπορεί να υπερθερμαίνεται λόγω μικρής ή κακής κυκλοφορίας αέρα μέσα στην φούσκα.
Το βγάλε τις περσίδες πάνω κάτω θα δώσει μεγαλύτερη ποσότητα αέρα ο οποίος σε συνδυασμό με το αποσύνδεσε και τα βεντιλατεράκια θα δώσει λιγότερο βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα ο οποίος ίσως πηγαίνει στα επικίνδυνα σημεία σου και τα ψύξει.
Οι περσιδες οι πανω δεν υπαρχουνε απο τοτε που εβαλα τα ανεμιστηρακια.Αντιθετως εγω τα εβαλα αυτα με την σκεψη να βγαινει πιο γρηγορα η ζεστη
Το κλείσε την εξωτερική παροχή αέρα επίσης θα σου δώσει καλύτερη κυκλοφορία αέρα καθώς δε θα επηρρεάζεται η ροή μέσα στην φούσκα από ριπές αέρα στον εξωτερικό χώρο οι οποίες μπορεί να σου κάνουν και αναρόφηση αέρα κάποιες στιγμές.
Το εκανα αυτο χθες και μαλλον βελτιωθηκε η ομαλη ροη του αερα.Απλα δεν ξερω αν ειναι αρκετη
Αν δοκιμάσεις τα παραπάνω (αλλά με τον συνήθη τρόπο που ανάβεις το τζάκι σου και όχι με λίγα ξύλα) και δεν δεις αποτέλεσμα τότε πάμε στην δοκιμή νο2.
Δοκίμασε με άλλα βεντιλατέρ. Αυτά που έβαλες όπως τα βλέπω εγώ δεν κάνουν για τζάκι. Ίσως να έπεσε η δύναμή τους. Ίσως τα πτερύγιά τους να ψιλοχάλασαν. Πάντως θεωρώ (εσύ βέβαια ίσως ξέρεις καλύτερα) πως έχει πέσει η ισχύς τους και δεν τραβάνε όπως στην αρχή γιαυτό και σου παρουσιάζεται τώρα πρόβλημα ενώ δεν είχες στην αρχή. Αρα (επαναλαμβάνω) αν κάνεις αυτά που σου περιέγραψαν και δεν δεις αποτέλεσμα τότε δοκίμασε με άλλα ίσως και πιο δυνατά βεντιλατέρ (και θεωρώ πως πρέπει να κάνεις την δοκιμή με βγαλμένη την κάτω περσίδα και με κλειστή την εξωτερική παροχή αέρα).
Τα βεντιλαντερ αυτα ειναι ειδικα για τζακια με προδιαγραφες για υψηλες θερμοκρασιες.Ουτε η δυναμη τους εχει πεσει ουτε τα πτερυγια τους φταινε τα τσεκαρω ανα διαστηματα για λογους ασφαλειας μην εχουν αρπαξει πουθενα,προληπτικα οπως και τα καλωδια τους που εχω βαλει σιλικονης.Το μονο που ισως να φταινε αυτα να μην ειναι ικανα να τραβηξουν γρηγορα ολη την θερμοτητα που εχει η φουσκα.Αν θυμαμαι το καθενα ειχε προδιαγραφες για 170 κυβ.
Αμα ξηλωσω την περσιδα τελειως μονο για δοκιμη θα αρχισουν τα οργανα-γιατι το εκανες-ποτε θα το κλεισεις-ειναι ασχημο αυτο κτλπ.

αααααααααν ούτε με αυτό δεις διαφορά σκέψου το εξής.
Μπορείς να οδηγήσεις μία εύκαμπτη σωλήνα που να ξεκινάει από την υπάρχουσα περσίδα σου και να καταλήγει στα "επικύνδυνα" σημεία σου? Ωστε να σου παρέχει εκεί κρύο αέρα?. Αν μπορεις να το κάνεις μία δοκιμή ίσως σε απαλλάξει από το "εργοτάξιο".
Δυσκολο πολυ αυτο γιατι δεν υπαρχει χωρος

Τέλος να σου γράψω ότι προσωπικά πιστεύω ότι φταίει η αλουμινοταινία που βλέπω ακριβώς πάνω στην εστία σου. Αααααν θες βρες ίδια ταινία, κόλλησέ την σε ένα κομάτι λαμαρίνα, βάλε την λαμαρίνα μέσα στην εστία και μετά από λίγο (αφού έχει κορόσει καλά) βγάλτην και μύρισέ την. ή αν νομίζεις ότι θα καεί εντελώς κόλλησε την ταινία κατευθείαν μόλις βγάλεις την λαμαρίνα. Τεσπα δοκίμασέ το και αυτό παράλληλα με τις άλλες δοκιμές που κάνεις.
Δυστυχως ο <<επαγγελματιας>> που ειχε κανει την εγκατασταση εχει αλλαξει 2-3 επωνυμιες μεχρι τωρα και δεν εχω καμια επαφη μαζι του ασε που δυσκολα θα μου εδινε την ιδια ταινια με αυτην πριν 7 χρονια.Αν και κανα 2 φορες τον πετυχα σε κατι εκθεσεις δεν θελω καμια παρτιδα μαζι του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141329 από zya7863
Λοιπον χθες το βραδυ το αναψα αλλα λογω παρουσιας των παιδιων δεν το ζορισα πολυ να ανεβασει θερμοκρασια αρκετη μην τυχον παρουσιασει παλι αυτη την ενοχλητικη μυρωδια.
Εκλεισα την εισοδο του εξωτερικου αερα με μια σακουλα και αφησα μονο αυτη κατω απο το τζακι.
Δεν την ξηλωσα την περσιδα τελειως για να μην ανοιξω μερεμετια απο τωρα.
Αφου αναψε το τζακι καλα εκλεισα το τζαμι να δω τι γινεται.
Δεδομενου οτι δεν ειχε πολυ φωτια ο θαλαμος ζεσταθηκε σιγα-σιγα γυρω στα 20 λεπτα και ανοιξα τα βεντιλαντερ.
Ο αερας που εβγαινε ητανε σχετικα καλης ποιοτητας και δεν μου εβγαλε ασχημη μυρωδια προφανως γιατι ο θαλαμος δεν ειχε αναπτυξει πολυ θερμοκρασια ωστε να <<καψει>> καποιο υλικο που προκαλει την ασχημη μυρωδια
Τα κουτσουρα με κλειστο το ταμπερ καψανε περιπου 1.30 ωρα. Η περσιδα απο μπροστα τραβαγε αερα απο τον χωρο καθως εβαλα και εκαιγα ενα χαρτακι εκει μπροστα και πηγαινε μεσα ο καπνος πολυ γρηγορα.
Το μονο που παρατηρησα σε μερικα σημεια του σπιτιου οτι σε καποιες γωνιες ειχε εγκλωβιστει μια μυρωδια λιγης καπνας-ξυλου με μια ελαφρια αισθηση αυτης της ασχημης μυρωδιας που εχω περιγραψει στην αρχη οποτε παλι εκει απελπιστηκα.
Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι θα πρεπει να το δουλευω πολυ μαλακα το τζακι γιατι οταν μαζευει πολυ θερμοκρασια η φουσκα τωρα πια βγαζει μυρωδιες κατι που δεν το ειχα πιο παλια.
Ισως να φταιει οτι δεν προλαβαινει να βγαινει και ολη η ζεστη εξω αλλα αυτο προφανως γινοτανε και πιο παλια αλλα δεν μυριζε τοσο πολυ εως καθολου.
Το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι καποιο υλικο τωρα πια δεν αντεχει σε ηψυλη θερμοκρασια.
Νουμερα θερμοκρασιας δεν ξερω γιατι δεν εχω κανα θερμομετρο αλλα σκεφτομαι να παρω για να αρχισω τις μετρησεις.
Μηπως αμα βαλω ενα θερμοστατη να μου ανοιγει τα βεντιλαντερ αυτοματα ωστε να μην μπουκωνει η φουσκα απο πολυ θερμοκρασια ειναι μια λυση?
Εχω αρχισει και απελπιζομαι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141331 από liakjim
Ο πετροβαμβακας σου ειναι παρά πολυ κοντά στην εστία. Ανοιξε γυψοσανιδες , αφαίρεσε τον κ βάλε στη θέση του izol. Ανοιξε κ τις περσιδες πάνω κ κάτω σε πιο πολλα τετραγωνικά , αφαίρεσε κ τα βεντιλατερ κ είσαι έτοιμος . Βρες τη παρουσίαση του Σταύρου (Stavrax) που έκανε το ίδιο πρόσφατα .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141332 από Savvas
www.knaufinsulation.gr/el/products/chime...etrobambakas-tzakion

Είναι ειδικά για τζάκια και κοστίζει 6,5€/μ² . Δυστυχώς συνήθως οι τζακάδες έβαζαν απλό πετροβάμβακα που σε υψηλές θερμοικρασίες βγάζει μυρωδιές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ