Ferlux C 19 πρόβλημα με αυξημένη καύση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146136 από Ind.Des.
Απαντήθηκε από Ind.Des. στο θέμα Ferlux C 19 πρόβλημα με αυξημένη καύση.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, δυστυχώς η μόνη λύση στο νησί ήταν να πάρω περιστρεφόμενο καπέλο.


Τις τελευταίες 2 μέρες με νοτιά και χαμηλή ταχύτητα ανέμου το τζάκι τα πήγε καλά με κλειστές τις περσίδες στο συρταράκι. Υπήρχε διαφορά στην καύση όταν το έκλεινα.
Το θέμα παραμένει όταν θα αρχίσει πάλι να φυσάει, ότι θα μπαίνει αέρας από την καμινάδα και και θα καίγονται τα ξύλα για πλάκα.

Πιστέυω ότι με αρκετό κόπο θα καταφέω να βάλω κλαπέτο, καθώς έγιναν πολλές κακοτεχνίες από τον "μάστορα", πχ έχει πέσει σοβάς στο μαντέμι κα.


Φουσκιτακη τι εννοείς μόνο εσωτερικό αέρα; η εστία καύσης παίρνει μόνο από μπροστά κάτω από το τζάκι όμως οδηγώ αέρα από έξω για να τον ζεστάνει και να τον βγάλει από πάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146144 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Ferlux C 19 πρόβλημα με αυξημένη καύση.
και το πουλι αντιανεμικο ειναι.περιστρεφομενο μην βαζεις.το ειχα στο χωριο μου κ εχανα ολη την ζεστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146165 από Ind.Des.
Απαντήθηκε από Ind.Des. στο θέμα Ferlux C 19 πρόβλημα με αυξημένη καύση.
Σήμερα μίλησα με έναν τεχνικό από την kratki καθώς πήρα τηλέφωνο γιατι είναι το μόνο μαγαζί που βρήκα κλαπέτο φ200 και περιέγραψα το πρόβλημα.

Μου πρότειναν τα εξής:

1)όχι περιστρεφόμενο καπέλο, είναι προτιμότερο να αφήσω το χτιστό καπέλο και να κάνω δοκιμές κλείνοντας πρόχειρα αρχικά την πλευρά που φυσάει ο βοριάς που μου δημιουργεί το πρόβλημα.

2)κλαπέτο οπωσδήποτε, δεν ξεκαθαρίστηκε αν πρέπει να μπει αμέσως μετά την εστία ή και λίγο ψηλότερα στο 1μ που θα με βόλευε

3)μου είπαν να κλείσω εντελώς τον αέρα από έξω από το σπίτι που οδηγώ κάτω από το τζάκι, παρόλο που τα κουφώματα είναι καινούρια πλαστικά 5ετίας.

Το τρίτο μου φάνηκε παράξενο και τον ξαναρώτησα για σιγουριά γιατί και όσες παρουσιάσεις διάβασα εδώ αλλά και στο manual του κατασκευαστή έγραφε για εξωτερικό αέρα, αλλά επέμεινε να το κλείσω.
Βλέποντας και κάνοντας, τουλάχιστον το τελευταίο δεν θα μου κοστίσει κάτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146173 από GGEOR7777

Ind.Des. έγραψε: Και εγώ για αυτό απορώ, γιατή η φωτογραφία στο justshop είναι ακριβώς ίδια με το δικό μου, συν ότι στον κατάλογο της Ferlux γράφει ότι είναι προεραιτικό το damper(ελεος) αλλά και εκεί δεν έχει φωτογραφία με αυτό....

Περσίδα για την εισροή στον θάλαμο καύσης; αυτός υποτίθεται ότι παίρνει αέρα μόνο από μπροστά στο συρταράκι που έχει ένα μικρό μοχλό.

Για την εισαγωγή κρύου αέρα στον θερμοθάλαμο όπως έγραψα έχω βάλει σωλήνα φ120 απ έξω με περσίδα, φώτο παρακάτω.

Το πρόβλημα είναι ότι μπαίνει αέρας από την καμινάδα.


Πρέπει ο αέρας που πάει στην καύση να είναι απ έξω και με σπιράλ καθοδηγούμενος κάτω από το τασάκι στάχτης της εστίας.
Αν ο θερμοθαλαμος σου είναι σωστός τότε ναι κλείνεις την παροχή αέρα απ εξω για τον θερμοθαλαμο.
Επίσης πρέπει το κενό μεταξύ παλιάς και νέας. Καμινάδας να σφραγιστεί μέσα στο σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146199 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
επειδή μαζί μου μίλησες σου είπα να βάλεις κλαπέτο που να σφραγίζει καλά και όχι σαν αυτό που έχεις βάλει για να παίξεις μαζί του όπως σου λέει ο Δημήτρης παραπάνω και επίσης σου είπα να μπορείς να το κλείνεις τελείως όταν δεν δουλεύει το τζάκι !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146223 από Ind.Des.
Απαντήθηκε από Ind.Des. στο θέμα Ferlux C 19 πρόβλημα με αυξημένη καύση.
Το κατάλαβα και πάλι ευχαριστώ για την πληροφόρηση και όλες τις συμβουλές, ήδη η καμινάδα φτιάχτηκε και περιμένω τον πρώτο βοριά για να δω πως θα πάει, τις περσίδες πλέον τις έχω μόνιμα κλειστές.

Απλά αυτή την στιγμή δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να κάνω κάποια αλλαγή πλην του κλαπέ στην καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ