Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155017 από JIANG
Γειά σας συνάδελφοι,

Αποφάσισα να βάλω ενεργεριακό τζάκι ξυλώνοντας το παλιό παραδοσιακό ανοιχτού τύπου. Και επειδή οι τιμές εγκατάσταση ήταν τρελές στην κυριολεξία (μαζί με υλικά απο 700-1200) αποφάσισα να το κάνω όλα μόνος μου. Ξεκίνησα λοιπόν απο το ξήλωμα του παλιού. Ξηλώνονντας λοιπόν τη γυψοσανίδα αντίκρυσα (Tο αποθηκεύω προσωρινά και συνεχίζω αργότερα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155022 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)
Γειά σας συνάδελφοι,

Αποφάσισα να βάλω ενεργειακό τζάκι ξυλώνοντας το παλιό παραδοσιακό ανοιχτού τύπου. Και επειδή οι τιμές εγκατάσταση ήταν τρελές στην κυριολεξία (μαζί με υλικά απο 700-1200) αποφάσισα να το κάνω όλα μόνος μου. Ξεκίνησα λοιπόν χθες απο το ξήλωμα του παλιού. Ξηλώνονντας τη γυψοσανίδα αντίκρυσα εκτός από τη δικιά μου καμινάδα και άλλες δύο να περνάν μέσα απο το σπίτι μου! Ήξερα ότι οι τρεις καμινάδες ήταν κολητά μεταξύ τους, τις έβλεπα στη σκεπή, αλλά δε φανταζόμουν ότι ήταν μες στο σπίτι μου. Νόμιζα ότι, ναι μεν συνόρευαν αλλά ότι με κάποιο τρόπο ήταν χωριστά μέσα στους τοίχους. Κανένα χώρισμα λοιπόν, χύμα οι δύο καμινάδες μές στο σαλόνι μας!
Το χειρότερο όμως δεν ήταν αυτό. Το χειρότεοο ήταν ότι και οι δύο ήταν ραγισμένες. Η μία περισσότερο απο την άλλη αλλά και για τη δεύτερη ήταν θέμα χρόνου να ραγίσει όπως την είδα. Έτσι λοιπόν εξηγήθηκαν οι μυρωδιές τζακιού που έιχαμε όταν άναβε ο αποκάτω μας παρόλο που έιχα διορθώσει άλλη κακοτεχνία στο σύνορο με την καμινάδα του στη σκεπή. Ξέχασα να πώ ότι, κάτι που πολλοί γνώστες ήδη έχετε φανταστεί, οι καμινάδες είναι από αμιαντοσωλήνες!!!!! Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Σημαίνει ότι παρόλο που ο αμίαντος έχει απαγορευτεί από, νομίζω, τέλη δεκαετίας '80, ώς καρκινογόνο υλικό, το 2004 που χτίστηκε η οικοδομή, ο γαμοεργολάβος βρήκε και αγόρασε τις γαμημένες αμιαντοσωλήνες και τις έβαλε. Που τις βρήκε και ποιος πουλούσε αμιαντοσωλήνες το 2004 γαμώ την τρέλα μου, γαμώ; Κι αφού καταλήγουμε στο γνωστό συμπέρασμα δεν είμαστε κράτος δεν είμαστε λαός, πάμε παρακάτω.
Φέρνοτας μάστορα τζακά, 60+ χρονών, μου λέει ότι αυτοί πρέπει να ξηλωθούν και να περάσουν ανοξείδωτες καμιναδες, τουλάχιστον στο κομάτι που αφορά στο σπίτι μου. Άρα δύο 3μετρα κομάτια inox καμινάδων θα πρέπει να μπουν στη θέση των υπαρχόντων αμιαντοσωλήνων με "μούφες" πάνω και κάτω στα ενώματα με πάτωμα και ταβάνι. Κάνοντας κατευθείαν τηλέφωνο στον ιδιοκτήτη των δύο αποκάτω διαμερισμάτων η απάντηση ήταν "έλα μωρέ βάλε λίγο στόκο και εντάξει...". Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:
1) Ποιος πληρώνει για την αλλαγή των 2 κομματιών καμινάδων εγώ ή ο ιδιοκτήτης των αποκατω διαμερισμάτων.
2) Αν πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης υπάρχει τρόπος να τον αναγκάσω, κάποιος νόμος, κλπ;
3) Πρέπει να αλλαχτούν μόνο τα 2 κομμάτια που περνούν απο το σπίτι μου γιατί όλο το υπόλοιπο δε με αφορά και είναι θέμα του άλλου ιδιοκτήτη ή πρέπει να τις αλλάξει απο πάνω ως κάτω γιατί αλλιώς μπορεί να βγει κάποιο άλλο προβλημα αργότερα που θα επηρεάσει και μένα;
4) Έστω και γίνεται η αλλαγή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Οι δύο "ξένες" καμινάδες πρέπει να απομονωθούν απο το σαλόνι μου με γυψοσανίδα, καλό στοκάρισμα και εγώ θα έλεγα και μόνωση (για να μην υπάρχει περίπτωση να κάψουν τη γυψοσανίδα και χαλάσουν την απομόνωση απο το σπίτι μου); Ή να τις αφήσω όπως είναι, ανοιχτά, που σημαίνει ότι θα είναι μέρος της νέας φούσκας του ενεργειακού τζακιού που θα κάνω, που σημαίνει ότι όταν ανάβουν οι δύο αποκάτω τα τζάκια τους θα έχω έξτρα θερμότητα μέσα στη φούσκα μου που θα εκμεταλλέυομαι εγώ; Η δικιά μου γνώμη είναι να τις απομονώσω γιατί αποτελούν αστάθμητο παράγοντα τόσο από την άποψη πιθανών μελλοντικών βλαβών όσο και απο την άποψη μη ελέγχου των θερμοκρασιών μέσα στη φούσκα μου.
Σόρρυ για το σεντόνι, αλλά έπρεπε να κάπου "να τα πω" για να ξεθυμάνω. Όποιος έχει την υπομομνή ας απαντήσει δεδομένου ότι μπάινει και σοβαρό θέμα υγείας λόγω αμιαντοκαμινάδας. Ιδίως παρακαλώ να πουν την εμπειρία τους και πιθανές λύσεις αυτοί που πέρασαν παρόμοια φάση.
Ευχαριστώ.

(ΣΕ λίγες ώρες θα δημοσιεύσω και "πλούσιο" φωτογραφικό υλικό για να καταλαβαινόματε καλύτερα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155026 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)
Και οι φωτο:
Το τζάκι πριν το ξηλωμα

Το συνημμένο αρχείο -Copy.JPG δε βρέθηκε



Κοντινό πλάνο η μεγάλη ρωγμή

Το συνημμένο αρχείο -Copy.JPG δε βρέθηκε



ΚΑι οι τρεις καμινάδες

Το συνημμένο αρχείο off-Copy.JPG δε βρέθηκε



Κοντινό και οι δύο ρωγμές

Το συνημμένο αρχείο 2-Copy.JPG δε βρέθηκε

Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by JIANG.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155027 από JIANG
Απαντήθηκε από JIANG στο θέμα Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)
η
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by JIANG.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155028 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Πρόβλημα καμινάδας (καμινάδων)
αγαπητε, δεν ξερω τους νόμους και τι προβλεπουν, αλλα στη θεση σου θα ενημερωνα
τους αλλους ενδιαφερομενους ιδιοκτητες, οτι στοκαρω τις ρογμες ΚΑΙ ΧΤΙΖΩ τοιχο
γυρω απο τις καμιναδες τους και οτι τους απαγορευω να επιδιορθωσουν οτιδηποτε παει στραβα στο μελλον.
μη σου πω οτι αν ειχα αντιμετωπισει προκλητικη συμπεριφορα, θα φρακαριζα τις καμιναδες τους και θα τις εχτιζα μετα.
να πανε να βρουν απο που τους βουλωσε το τζακι.

κανονικα θα επρεπε να στραφεις νομικα κατα του κατασκευαστη, αλλα στην ελλαδιτσα μας θα πουλησεις το σπιτι σου γι'αυτο.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155034 από χρηστος8
Ειμαι 23 χρονια υδραυλικος και δεν εχω συναντησει κατασκευη που οι καμιναδες τζακιου να μην οδευουν εντος του σπιτιου σε πολυκατοικιες.
Μια καμιναδα αν βρισκεται το τζακι στον 1ο οροφο και η πολυκατοικια ειναι 8οροφη αναγκαστικα θα περασει 2ο...3ο...4ο...και παει λεγοντας.
Γνωριζει κανεις κατασκευαστικα θεματα, ωστε να κρινει μηχανικους - αρχιτεκτονες κτλ με τετοια ευκολια;;;
Με τον ιδιο τροπο σας θυμιζω κατασκευαζονται και οι αποχετευσεις...απο τον 1ο οροφο μεχρι τον πχ 8ο οροφο οδευει εντος την πολυκατοικιας και μεσα απο τα διαμερισματα.
Υποθετικα ας πουμε πως οι καμιναδες οδευουν εκτος του σπιτιου απο μπαλκονι και ανεβαινουν τερμα πανω.
Ποιος μας εγγυαται πως θα μας αφησει ο ιδιοκτητης του πχ 3ου η 4ου οροφου να δουλεψουμε στο μπαλκονι του σπιτιου του ωστε να επισκευασουμε κατι;;;
Οσο για την λυση να στραφει καποιος εναντιον του κατασκευαστη...αδικος κοπος...
Μιας και καθε σπιτι που πωλειται, εχει σχεδια μηχανολογικα... τα οποια ερχονται παντα στα χερια του αγοραστη που υπογραφει συμβολαια αποδοχης αυτων περιλαμβανοντας καθε μερος της κατασκευης.
Το ζητουμενο και εδω συμφωνω μαζι σας ειναι η ασφαλη και ποιοτικη κατασκευη.
Το τι γινεται σε αυτη την περιπτωση που εχουμε προβλημα ειναι αστα να πανε...αν δεν υπαρχει συνεννοηση δεν υπαρχει λυση.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ