Πρόβλημα σε κασέτα τζακιού Edilkamin Ecostar

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156567 από Sv9fbs
Γεια σας ,
Θα ήθελα την γνώμη σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω . Σε ένα απλό τζάκι τοποθέτησα μια κασέτα τζακιού της Edilkamin την Ecostar . Ξεκίνησα με δυο φίλους να το φτιάξουμε. Σπάσαμε την παλιά φούσκα και έβαλα μέσα στην παλιά καμινάδα που ήταν Φ250 νέα καμινάδα inox Φ200 που είναι περίπου 7 μέτρα . Έβγαλα το παλιό καπέλο που ήταν περιστρεφόμενο και έβαλα σταθερό όπως είχα διαβάσει . Έφερα και εναν τζακά και μου το τελείωσε φτιάχνοντας θερμοθάλαμο που μου είπε πιθανον με πετροβάμβακα. Το πρόβλημα είναι ότι η κασέτα δεν παίρνει αέρα απ' έξω και ο χώρος μυρίζει πολύ άσχημα και με λίγα ξύλα με μια μυρωδιά που δεν είναι κάπνα αλλά είναι πολύ αποπνικτική και χρειάζεται να ανοίξω τον χώρο για να ξεμυρίσει και μετά πάλι τα ίδια . Έφερα τον τζακά και μου είπε ότι η κασέτα ανεβάζει πολύ μεγάλη θερμοκρασία για αυτό το κάνει αυτό. Δεν μπορεί να μου βρει άλλη λύση . Μου είπε να αφήσω το κλαπέτο όλο ανοιχτό αλλά αυτό μου φάνηκε έμενα λάθος και δεν το έκανα. Ξέρετε καμία λύση ; Σας δείχνω κάποιες φωτογραφίες . Asteris μπορείς να βοηθήσεις ? Έχω τζάκι και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Ο κατασκευαστης λέει να ανοίξω δυο θυρίδες αριστερά και δεξιά . Ο τζακάς μου δεν το έκανε . θα βοηθούσε αυτό ; Αν ναι τι διαστάσεις θα πρέπει να είναι οι θυρίδες ; Όπως φαίνεται η παρακάτω φωτογραφία αριστερα και δεξια έχουν βγει οι αεραγωγοί από την έξοδο της κασέτας και στην μέση είναι η εκτόνωση της καμινάδας .
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sv9fbs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156568 από Sv9fbs
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sv9fbs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156569 από Sv9fbs
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156570 από Sv9fbs
Εδώ είναι το manual : bit.ly/1CskzbL

Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sv9fbs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156571 από parth
Για λογους ασφαλειας και καλης λειτουργιας οπωσδηποτε τρυπα για νωπο αερα.
Με κλειστο κλαπε που θελεις το τζακι δεν παιρνει αερα απο το δωματιο και θα σβηνει.
Οι τρεις αεραγωγοί στις φωτο απο που τραβαν αερα? Σιγουρα θελεις εισαγωγες εσωτερικα χαμηλα.
Ο θερμοθαλαμος πως ειναι κατασκευασμένος? ΠΕτρεβαμβακα μονο στους τοίχους? Αν ναι η γυψοσανίδα ειναι πυραντοχη για να αντεχει στις θερμοκρασίες?
Το τζακι τις πρωτες ωρες ειναι λογικο να μυριζει, αλλα εσυ εχεις κανει λαθος εγκατασταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156612 από Sv9fbs
Οι τρεις αεραγωγοί είναι οι εξής : Οι δυο (αριστερά και δεξιά ) βγαίνουν πάνω από την κασέτα και είναι η έξοδος της για τον ζεστό αέρα και η μεσαία περσίδα είναι η εκτόνωση της καμινάδας . Η γυψοσανίδα είναι πυράντοχη (ροζ) . Μάλλον έχει μπει πετροβάμβακας και στους τοίχους και στην γυψοσανίδα. Δεν είμαι 100% σίγουρος. Θα βρω μια παλιά φωτογραφία που την έβγαλα την ώρα τις εγκατάστασης. Τι λάθος εγκατάσταση έχω κάνει ; Μπορώ να την διορθώσω ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ