Πρόβλημα σε κασέτα τζακιού Edilkamin Ecostar

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156667 από liakjim
Θες αέρα από έξω για ανανέωση του εσωτερικού.

Ο λόγος της υπερθέρμανσης είναι γιατί δεν ακολούθησες τις οδηγίες που ο ίδιος σήκωσες.
Δεν έχεις περσίδες εισόδου αέρα της εκτόνωσης της φούσκας ( πλαϊνά βελάκια στο σχέδιο )

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156717 από Sv9fbs
liakjim θα μπορούσες να με βοηθήσεις ; Στείλε μου αν μπορείς κάποιο τηλέφωνο σε p.m. που θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα αν δεν σε ενοχλώ. Είδα ότι στην δικιά σου κασέτα πήγες τον αέρα απ' έξω κάτω από την εστία σωστά ; Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω και ρωτάω γενικά ο αέρας απ' έξω πρέπει να πηγαίνει μέσα στη φούσκα κατευθείαν ή επειδή η κασέτα ανακυκλώνει τον αέρα του χώρου και τον παίρνει αυτόν τον αέρα ανοίγοντας το τασάκι της στάχτης εσωτερικά του χώρου θα πρέπει να τον δώσω εκεί κοντά ;
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sv9fbs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156736 από liakjim

Sv9fbs έγραψε: liakjim θα μπορούσες να με βοηθήσεις ; Στείλε μου αν μπορείς κάποιο τηλέφωνο σε p.m. που θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα αν δεν σε ενοχλώ. Είδα ότι στην δικιά σου κασέτα πήγες τον αέρα απ' έξω κάτω από την εστία σωστά ; Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω και ρωτάω γενικά ο αέρας απ' έξω πρέπει να πηγαίνει μέσα στη φούσκα κατευθείαν ή επειδή η κασέτα ανακυκλώνει τον αέρα του χώρου και τον παίρνει αυτόν τον αέρα ανοίγοντας το τασάκι της στάχτης εσωτερικά του χώρου θα πρέπει να τον δώσω εκεί κοντά ;


Εγώ δεν έχω κασέτα, αλλά foyer.
Βέβαια όλα τα τζάκια δεν έχουν σημαντικές διαφορές στον τρόπο λειτουργίας τους.
Απλά οι κασέτες, είναι foyer διπλού τοιχώματος με ενσωματωμένα ventilater.
Τα ξύλα καίνε, η εστία ζεσταίνεται. Αν τώρα πάρεις αέρα και τον πας εκεί κοντά, θα ζεσταθεί.
Πχ τα μπλε βελάκια , τραβάνε αέρα από το σπίτι, ζεσταίνεται και βγαίνει είτε από τις γρίλιες τις κασέτας ή εδώ από αεραγωγούς (Β2).



Το 99% των κασετών, απαιτούν και κατασκευή θερμοθαλάμου γιατί η εστία ζεσταίνεται και εξωτερικά ή τύλιγμα όλη με κεραμοβάμβακα.
Εδώ ο κατασκεαστής σου έχει την 1η μέθοδο.
Από τα κόκκινα βελάκια μπαίνει αέρας και εξέρχεται από τις περσίδες ψηλά.
Αν δεις το σχέδιο, οι αεραγωγοί δεν καταλαμβάνουν όλη την έκταση των περσίδων ψηλά ώστε να βγαίνει ο αέρας.

Άρα η απλή λύση είναι να ακολουθήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ τις οδηγίες του κατασκευαστή εδώ bit.ly/1CskzbL

Άρα πρέπει να ανοίξετε τα ανοίγματα (G1) δλδ τα κόκκινα βελάκια.

Τώρα εγκλωβίζεται ο θερμός αέρας και μυρίζει.

Επίσης όπως λέει το manual , θέλει και 200εκ^2 τρύπα για ανανέωση του αέρα που χάνεις λόγω της καύσης. Συνήθως γίνεται στην πλάτη ή πάτο της εστίας για να μην έχεις είσοδο κρύου αέρα στο σπίτι σε άλλο σημείο.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157326 από Sv9fbs



Άνοιξα 2 τρύπες 15Χ15 στα πλαϊνά τις γυψοσανιδας . Το πρόβλημα μειώθηκε αλλά δεν εξαλείφθηκε 100 % . Στον θερμοθάλαμο μέτρησα χθες με ενα μετρητη θερμοκρασιας που πηρα απο τα lidl περίπου 90 βαθμούς . Μεγάλη δεν είναι η θερμοκρασία ? Έχουμε καμιά άλλη ιδέα ? Επόμενη σκέψη είναι να ανοίξω μεγαλύτερη τρύπα στην εκτόνωση από 30 Χ 15 σε 60Χ 15 ή στους πλαϊνούς αεραγωγούς να μεγαλώσω το 15 Χ 15 να το κάνω 30 Χ 15 .
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sv9fbs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157330 από liakjim
90 είναι μια χαρά. Στους 120 αρχίζει να έχει πρόβλημα.
Από μυρωδιές πως πάει?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157331 από Sv9fbs
Μυρίζει πάλι αλλά όχι τόσο έντονα. Τι άλλο να κάνω καμιά ιδέα ? Ένας τζακάς μου είπε ότι γύρω στους 40 με 50 βαθμούς είναι καλά.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sv9fbs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ