Πρόβλημα σε κασέτα τζακιού Edilkamin Ecostar

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157376 από Sv9fbs
ΑΝΕΣΤΗΣ98 Θα έπρεπε να σπάσει όλη η φούσκα με το τσιμέντο ? Αυτό όπως σου είπα το ξεκινήσαμε εμείς να το φτιάχνουμε με 2 φίλους για αυτό δεν το σπάσαμε όλο άλλα θα έπρεπε όταν φέραμε τον τζακα ( δεν βρίσκαμε κανέναν να έρθει τότε όλοι είχαν πάρα πολλές δουλειές ) να μας πει τι λάθος κάναμε σαν αρχάριοι να το διορθώσουμε και όχι να μας δημιουργήσει και άλλα. Να μην μεγαλώσω τις πάνω περσίδες με 30Χ15 δηλαδή για extra εκτόνωση ? Οι κάτω περσίδες που έκανα είναι για να μπαίνει κρύος αέρας .
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Sv9fbs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157379 από panosf01
Επρεπε να σπασετε ολο το τσιμεντο ωστε να μπορει η εστια να ψυχεται,τωρα οπως προειπαν και νωριτερα ειναι κλεισμενη στο τσιμεντο και ανεβαζει θερμοκρασιες.Ισως ακουμπαει και καποιο μωνοτικο.Θελει ξηλωμα το τσιμεντο και εισαγωγη αερα οσο το δυνατον πιο χαμηλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157380 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Κοίτα θα σου πω την άποψη μου αλλά δεν είμαι και του επαγγέλματος. Θεωρώ ότι έτσι όπως είναι χωμένο μέσα στην παλιά φούσκα δεν μπορεί να ανασάνει και να εκτονωθεί. Ο αέρας ακολουθεί μια ροή αποκάτω (κρύος) και καθώς ζεσταίνεται ανεβαίνει και αναπληρώνεται ο κάτω χώρος πάλι με κρύο, οπότε εκτονώνεται η εστία και αυτή τη δυνατότητα δεν του δίνεται. Δεν μπορώ όμως να πω πως είναι κακό γιατί τις κασέτες τις ντύνουν και εξολοκλήρου οπότε δεν έγινε και τίποτα το φοβερό . Απλά αντέδρασα λίγο γιατί το κάνεις που το κάνεις κάντο σωστά. Εσείς καλά κάνατε, ο τζακάς βαρέθηκε να το προχωρήσει και τάπωσε με πετροβάμβακες και κόλες κλπ . Αν έσπαγε αυτόν τον κώνο τελείως, θα έκανε την ένωση της καμινάδας κανονικά και πολύ πιο εύκολα. Δεν νομίζω όμως ότι θα έχεις πρόβλημα , ούτε ασφάλειας ούτε λειτουργικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157499 από Μπέκος Χρήστος
Γειά σας και απο εμένα σαν καινούργιο μέλος .Εύχομαι να μπορέσω να βοηθήσω όσο το δυνατόν περισσότερο.
Οσο αφορά την εγκατάσταση που είχατε κάνει αρχικά υπήρχαν αρκετά λάθη όπως (Μή αφαίρεση του καπνοθάλαμου του παλαιού τζακιού ,λάθος ένωση της καμινάδας και κακή μόνωση του θερμοθάλαμου ).Καλώς λοιπόν προαναφέρθησαν οι προηγούμενοι και έκανες σημαντικές αλλαγές εάν τις έκανες .Εγω θα ήθελα να μας εστελνες αν μπορούσες 1-2 φωτογραφίες απο τα βεντιλατερ (ανεμιστηράκια) της κασέτας , βγάζοντας πρώτα τα καπάκια μπροστά ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157636 από Sv9fbs
Το τζάκι στην τελική του μορφή . Η μυρωδιά ήταν από την υπερθέρμανση της φούσκας . Χθες του έδωσα αρκετά ξύλα με τον αέρα από τον τασάκι προς την εστία ανοιχτό 100 % η μυρωδιά έχει εξαφανιστεί . Όταν του έβαλα περισσότερα ξύλα (η εστία ήταν σχεδόν γεμάτη ) πάλι με αέρα ανοιχτό ξεκίνησε να μυρίζει αλλά πολύ ελάχιστα οπότε έκλεισα τον αέρα τον εσωτερικό από το τασάκι. Του έβαλα αρκετές περσίδες είναι λίγο άσχημο αλλά δεν είχα άλλη επιλογή . Το αφήνω έτσι προς το παρόν και όταν αλλάξω τεχνοτροπία στη γυψοσανίδα θα την σπάσω και θα παρέμβω εσωτερικά . Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157643 από GGEOR7777
Μπράβο Νικόλα.
Έκανες το σωστό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ