Πρόβλημα με αεροθερμο τζακι Edilkamin tekno3

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156653 από deleon
Καλησπερα σας.
Εχω προβει σε αγορα ενεργειακου αεροθερμου τζακιου της edilkamin tekno3. Το προβλημα μου ειναι το εξης. Δεν ζεσταινει καθολου το σπιτι το οποιο ειναι 90 τετραγωνικα, με μονωση, κουφωματα αλουμινιου, σκεπη, πλακα και γυψοσανιδα. Αν και ο κατασκευαστης γραφει οτι ειναι ιδανικο για σπιτι 100 ως 150 τετραγωνικα. Ο μαστορας που το τοποθετησε ειπε οτι θα εχω λιαν επιεικως 21 βαθμους στο σπιτι. Εχω σημερα 13 βαθμους μεσα με 5 βαθμους εξω. Η θερμοκρασια του αερα δεν πεφτει κατω απο 85 βαθμους. Εχω τοποθετησει και βοηθητικο βεντιλατερ σε εναν απο τους 2 αεραγωγους του τζακιου το οποιο καλυπτει 400 κυβικα την ωρα με αποτελεσμα η δευτερη εξαγωγη του τζακιου να μην δουλευει οταν δουλευει το 2βεντιλατερ του διαδρομου. Μηπως τελικα δεν κανει για σπιτι 100 τετραγωνικων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156665 από liakjim
Έχεις φωτογραφίες της εγκατάστασης?

Ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις. Θα καταλάβεις τους πολύ απλούς κανόνες.

Το τζάκι έπρεπε να φτάνει. Βέβαια πρέπει να το καις με καλά ξύλα, ιδανικά μπρικετες.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156676 από deleon
Δεν εχω φωτογραφιες της εγκαταστασης αλλα πιστευω να μπορω να απαντησω σε αποριες.το ειδε και ενας αλλος μαστορας ο οποιος ειπε οτι ειναι μικρο για 100m2 σπιτι. Κριμα γιατι μαζι με επενδυση πηγε 3χιλιαρικα και ζεστη δεν εχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156687 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Καλημέρα. Νέος στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω καιρό και είμαι χρήστης ενός αερόθερμου μονομπλόκο τέσσερα χρόνια τώρα.
Στο θέμα τώρα πιστεύω ότι η θερμοκρασιακή διαφορά που θές να καλύψεις είναι μεγάλη. Δηλαδή θές προφανώς να πάς από τους 13 στους 21 γρήγορα σπάζοντας τον αέρα και σε άλλα δωμάτια. Το γεγονός ότι έχεις 13 μέσα στο σπίτι, με μόνωση ,μάλλον δείχνει ότι τα δομικά σου υλικά είναι κρύα. Θα πρέπει να δουλέψει για κανένα 24ωρο να ζεσταθούν οι τοίχοι και μετά να αρχίσει να αποδίδει γρήγορα. Δεν ξέρω από πού τραβάει αέρα αλλά άλλο ένα θέμα είναι το ότι πρέπει να τραβάς και να ζεσταίνεις αέρα και από μέσα γιατί μόνο από έξω αργεί και δεν έχει νόημα.
Αυτά στα λέω γιατί και εγώ έτσι ήμουν στην αρχή με καινούργιο σπίτι και έκλαιγα την τύχη μου αλλά όταν ζεστάθηκε απέδωσε. Τώρα το ανάβω στις 17:30 με 17 στο χώρο και σε μία ώρα και κάτι έχω 21 με θερμοκρασίες λειτουργίας από 75 έως 95 και δίνω αέρα σε 5 αεραγωγούς .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156699 από deleon
Φιλε ΑΝΕΣΤΗΣ98 σε ευχαριστω για το κουραγιο αλλα το τζακι μου σημερα καιει τρια συνεχομενα ημερονυχτα ειμαι οικογενειαρχης με δυο μικρα παιδια. Λογο καιρικων συνθηκων δεν το εχω σβησει καθολου αλλα η θερμοκρασια δεν λεει να ανεβει. Στο σπιτι μπηκαμε τελη οκτωβρη το τζακι το ειχα βαλει απο το καλοκαιρι ετσι ωστε να υπαρχει καποια ζεστη. Μιλησα με εναν αλλο τεχνικο σημερα και μου ειπε οτι ο θερμοστατης πρεπει να μπει πισω απο το τζακι γυρω στα 70cm υψος απο το δαπεδο και οχι μεσα στον αεραωγο. Ετσι ειναι? Σας στελνω και φωτογραφιες που δειχνουν το τζακι και τους εξωτερικους αεραγωγους. τον εναν που ειναι για ανανεωση του αερα των εχω ταπωσει εδω και τρεις μερες μπας και ανεβασει λιγο θερμοκρασια χωρις κανενα ιδιαιτερο αποτελεσμα.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156709 από aristidis540
φίλε πως θα γίνει ροή αέρα με αυτή την περσίδα εισαγωγής από κάτω!!! για βάλε μια φώτο πιο κοντινή μπας και δεν φαίνεται καλά.....
και απ'οτι καταλαβαίνω παίρνεις αέρα μόνο από έξω για το μοτέρ...
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aristidis540.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ