Πρόβλημα με αεροθερμο τζακι Edilkamin tekno3

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165713 από deleon
Φίλε tvkal. Κάνε μια τρύπα κάτω. Στο μάρμαρο στην επένδυση από το τζάκι για να τραβήξει αέρα από τον χώρο του σαλονιού. τρύπησε το μάρμαρο δηλαδή και φέρε την εισαγωγή του αέρα από εκεί και όχι από το ταβάνι. Βασικός λόγος να αυξηθεί η απόδοση του. Το μεταλλικό κουμπάκι που δείχνεις στην φώτο μπροστά από το τζάμι του τζακιού είναι να αυξάνεται η να κλείνεις τον αέρα που τραβάει η εστία καύσης από τον χώρο του σαλονιού. Και εγώ τρύπα άνοιξα στο μάρμαρο με τροχό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tvkal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165720 από dimlyk
οπως ειπε ο φιλος πριν το βασικο ειναι να ανοιξεις τρυπα για περσιδα στο μαρμαρο ...η πανω περσιδα δεν χρειαζεται να συνδεθει με τιποτα ο αερας κυκλοφοραει μεσα απο την ολη κατασκευη ...αν η σωληνα για τον αερα καυσης κουμπωνει καπου στο τζακι μπορειτε απο την τρυπα που ανοιξετε χαμηλα να την κοψετε και να βαλετε ενα μικρο καινουριο κοματι να συνδεθει με την κατω περσιδα που θα γινει λιγο μεγαλυτερη για αν περνει αερα και για καυση και για ανακυκλοφορια με την πανω περσιδα ....αν δεν συνδεεται πουθενα ειτε απο πανω απ την ψευδοροφη ειτε απο κατω θα την ταπωσετε ωστε να μην φευγει ζεστος αερα στην ψευδοροφη ...ετσι δεν χρειαζεται να ξηλωσετε τιποτα ...ολη η δυσκολια ειναι να κοπει το μαρμαρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tvkal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165730 από tvkal
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε και αρχίζω να μπαίνω στο νόημα.
Για το θέμα της ΑΝΩ ΠΕΡΣΙΔΑΣ:
Αν δεχτούμε οτι μέσα στο σύστημα κυκλοφορεί αέρας και άρα δεν χρειάζεται κάτι για να λειτουργήσει το "ψευτοκουτί" πάνω απο το τζάκι, δεν θα έπρεπε να λειτουργεί και τώρα? Ομως οπως προείπα ... η χαρτοπετσέτα έμενε... ακίνητη!
Για το θέμα της ΚΑΤΩ ΠΕΡΣΙΔΑΣ- που δεν υπάρχει:
Το ζήτημα είναι πως θεραπεύεται το πρόβλημα.
Αν ταπώσω τον σωλήνα (για να τον καταργήσω) το βεντιλατέρ μπορεί να τραβά (όπως απο αριστερά) και απο τα δεξιά κατ επιλογήν ?
Θυμάμαι οτι ο μπλέ σωλήνας του κρύου είναι στριμωγμένος στο πίσω μέρος του τζακιού σε επαφή με τον τοίχο νομίζω και κατεβαίνει μέχρι κάτω αριστερά από το τζάκι στο βεντιλατέρ.
1η σκέψη:
Αριστερά του τζακιού υπάρχει μια εσοχή του τοίχου και έχω βάλει γυάλινα ράφια. Στο κάτω μέρος της εσοχής έχω βάλει ενα κουτί σαν ντουλάπι το οποίο όμως μπορώ να το τραβήξω έξω ώστε να σπάσω τη γυψοσανίδα την πλαινή και να ανοίξω τρύπα αερισμού με κάποια περσίδα, απο το πλάι (αριστερά).
Ανοίγοντας την τρύπα θα μπορέσω να ξεκουμπώσω τον εύκαμπτο σωληνα του κρύου από το βεντιλατέρ. Το ερώτημα πλέον θα είναι να τραβάει επαρκώς αέρα, που θα πρέπει να βάλω την περσίδα, καθώς δεν θέλω και να καταργήσω εντελώς το ντουλάπι.
2η σκέψη :
Αφού ταπώσω τον σωλήνα του κρύου που πάει στην οροφή, να ανοίξω τρύπα δεξιά του τζακιού στο σημείο που δεν έχει μάρμαρο και να βάλω κάθετα μια περσίδα πχ 30x15. Θα είναι όμως προσβάσιμο το βεντιλατέρ να "αλλάξω" την παροχή ή μπορεί μόνο του και τραβάει και έτσι (απο δεξια δηλαδή) ?
Ξέρει κανείς ?
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by tvkal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165754 από dimlyk
polydomiki.gr/uploads/58Tekno_gr.pdf
διαβασε το αν δεν τοχεις και θα καταλαβεις... τονιζει οτι ο αερας ανακυκλοφοριας πρεπει να περνεται απο το επιπεδο του τζακιου κι οχι απο ψηλα αρα ο σωληνας απο πανω θα πρεπει να καταργηθει ...κατι επισης βασικο ...στελνεις τον αερα σε διπλανους χωρους θα πρεπει ειτε οι πορτες να παραμενουν ανοιχτες ειτε με καποιο τροπο να μπορει να κανει κυκλο αναμεσα στους χωρους και το τζακι .το ιδιο ισχυει και για την περσιδα πανω θελει μια περσιδα κατω ωστε να μπορει να κυκλοφορησει ο αερας...συμφωνα με τον κατασκευαστη ο ρολος της ειναι μαλλον για να υπαρχει προσβαση στο εσωτερικο κι οχι για να ζεσταινει αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορει κατι λιγο να αποδωσει
μπορεις να ακολουθησεις την δευτερη λυση ...
το θεμα ομως ειναι οτι ...το τζακι σου παιρνει αερα για την καυση απο τον χωρο σου αυτο σημαινει οτι με καποιο τροπο ο αερας αυτος θα πρεπει να ξαναμπαινει στο σπιτι ειτε απο πορτες ειτε απο ανοιγματα ...αν το σπιτι ειναι αρκετα στεγανο δεν δουλευει σωστα ...γι αυτο ο κατασκευαστης επιμενει στον εξωτερικο αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tvkal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165755 από tvkal
Φοβάμαι οτι δεν έχω λύσεις για να πάρω εξωτερικό αέρα από χαμηλά. :(
1. Μόνο από ψηλά ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ αέρα μέσω της ψευδοροφής.
2. Για ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ αέρα έχω λύσεις τις 2 σκέψεις που ανέπτυξα παραπάνω
αλλά και πάλι δεν ξέρω ποια είναι η ενδεδειγμένη. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165761 από dimlyk
θα παρεις μονο εσωτερικο αερα απλα ισως χρειαστει να αφηνεις κανα παραθυρο λιγο ανοιχτο να μπαινει αερας ...βεβαια μπορεις σ οποιο σημειο σε βολευει σε εξωτερικο τοιχο να κανεις μια τρυπα και να βαλεις μια περσιδα με νταμπερ ωχτε να κλεινει οταν δεν λειτουργει το τζακι ,,,συμφωνα με τα λεγομενα σου ανοιγεις μια τρυπα δεξια και το μονο που χρειαζεσαι ειναι να ξεκουμπωσεις το σπιραλ απο το βεντιλατερ και να το απομονωσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tvkal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ