Τιμες για ελεγχο οχι σωστα τοποθετημενης κασσετας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157269 από liakjim
Ναι είναι πολύ ψηλά το ταβάνι.
Και με παταρακι δεν θα άλλαζε κάτι.
Άστο να κάψει συνεχόμενα για 2-3 ημέρες. Και το βράδυ να βάζεις ένα χοντρό κούτσουρο και το πρωί πάλι. Θα ζεστάνει απλά θέλει χρόνο.

Η λύση του ανεμιστήρα ή ακόμα και οροφής είναι καλή.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157270 από popovitis

liakjim έγραψε:
Το παταρακι δεν είναι απαραίτητο, παρά μόνο αν έχεις πολυυυυυ ψηλό ταβάνι ή τίποτα ξύλα.




Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τι εννοείς "τίποτα ξύλα"; Εγώ έφτιαξα παταράκι σε σπίτι 2,8 μέτρα και ξεκινάει σχετικά ψηλά οπότε βγαίνει περίπου 40cm. Είχα πάντα την αίσθηση ότι ο βασικός λόγος που φτιάχνεται είναι το ότι η περσίδα δεν θέλεις να είναι στο ταβάνι, ώστε ο ζεστός αέρα να μην βγαίνει κατευθείαν τόσο ψηλά και εγκλωβίζεται εκεί. Τα ξύλα που αναφέρεις σχετίζονται με ξύλινη οροφή;
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157288 από ΑΝΕΣΤΗΣ98

popovitis έγραψε:

liakjim έγραψε:
Το παταρακι δεν είναι απαραίτητο, παρά μόνο αν έχεις πολυυυυυ ψηλό ταβάνι ή τίποτα ξύλα.




Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τι εννοείς "τίποτα ξύλα"; Εγώ έφτιαξα παταράκι σε σπίτι 2,8 μέτρα και ξεκινάει σχετικά ψηλά οπότε βγαίνει περίπου 40cm. Είχα πάντα την αίσθηση ότι ο βασικός λόγος που φτιάχνεται είναι το ότι η περσίδα δεν θέλεις να είναι στο ταβάνι, ώστε ο ζεστός αέρα να μην βγαίνει κατευθείαν τόσο ψηλά και εγκλωβίζεται εκεί. Τα ξύλα που αναφέρεις σχετίζονται με ξύλινη οροφή;

Λογικά για ξύλινη οροφή λέει.
Αν θες να αυξήσεις την ταχύτητα θέρμανσης μπορείς να βάλεις ανεμιστηράκια στις εισαγωγές που έχουν τα σπιράλ και να δημιουργήσεις έτσι και ένα κύκλωμα αέρα, ώστε μειώνοντας τον κάτω κρύο αέρα, να κατεβαίνει και ο λιγότερο ζεστός. Αυτά τα ανεμιστηράκια είναι σαν του υπολογιστή και έχουν πάρα πολύ λίγο θόρυβο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157304 από liakjim
Ναι σε ξύλινη οροφή αναφέρθηκα.

Ο ζεστός αέρας είναι ελαφρύς και θα πάει πάνω.
Και παταρακι στο 1μ ύψος να βάλεις, πάλι εκεί θα πάει.
Σε εμένα με βολεύει, μιας κ ο αέρας πάει στον πάνω όροφο και σιγά σιγά ζεσταίνει.

Μπορείς είτε να τον κατεβάσεις πχ με ανεμιστήρα οροφής σε αντίθετη περιστροφή είτε να ζεσταίνεις συνεχώς, περιμένοντας να ζεσταθούν τα δομικά στοιχεία του σπιτιού και τελικά όλος ο αέρας.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157316 από dimlyk
μια τεχνικη λεπτομερεια με τα παταρακια ...βασικα την περσιδα που θελουμε να εχει καποια αποσταση απο το ταβανι για να μην μας πεσει στην κυριολεξια το ταβανι στο κεφαλι :) (για σοβαδες μιλαω )
λειτουργικα βοηθαει στην ροη του αερα αντι να κανει βολτες μεσα στον θερμοθαλαμο... αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα κρισιμο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ