Μυρωδιά και Σκόνη

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158497 από popovitis
Μυρωδιά και Σκόνη δημιουργήθηκε από popovitis
Καλησπέρα. Έχω βάλει εδώ και λίγους μήνες ένα ενεργειακό τζάκι αέρος την oliwia. Η τοποθέτηση έγινε με θερμοθάλαμο izol και έχει παρουσιαστεί στο forum. Το πρόβλημα που έχω είναι η μυρωδιά και ταυτόχρονα σκόνη που δεν είμαι σίγουρος από που προέρχεται.

1) από το D8 που έχω βάλει για να καλύψω το κενό μεταξύ καμινάδας και ταβανιού izol (μεταξύ θερμοθαλάμου και παταριού)
2) Από την σκόνη του σπιτιού που ήταν υπό ανακαίνιση για μήνες και ίσως έχει μαζευτεί στο θερμοθάλαμο καθότι άναβα κάποιες φορές το τζάκι. Να σημειώσω ότι πριν κλείσω τελείως τον θερμοθάλαμο είχα καθαρίσει τις σκόνες που βρίσκοντας εντός του. Βέβαια εκτός η κατάσταση παρέμενε άσχημη καθώς στο σπίτι γινόντουσαν διαρκώς εργασίες.
3) κάτι άλλο όπως ξυψοσανίδα η και ιζολ (απίθανο νομίζω)

Σας παραθέτω και μία φωτογραφία που έβγαλα σήμερα από την θυρίδα επίσκεψης:




Όπως φαίνεται έχει ξανα-μαζευτεί σκόνη πάνω στην εστία! Γράφω "ξανα-μαζευτεί" γιατί είχε και πριν αλλά την είχα καθαρίσει, χωρίς όμως να έχει καθαριστεί καλά και το σπίτι. Πλέον το σπίτι είναι πεντακάθαρο και το πρόβλημα είναι εντός του θερμοθαλάμου. Είναι δυνατόν να μαζευόταν τόση σκόνη από το υπόλοιπο σπίτι μέσω της φυσικής ροής εντός του θερμοθαλάμου;

Αγόρασα ένα φυσηρήρα για να καθαρίσω όσο μπορώ τουλάχιστον την εστία και αν τα καταφέρω να μαζέψω τις σκόνες από το πάτωμα με την ηλεκτρική σκούπα από την κάτω περσίδα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158516 από faistos
Απαντήθηκε από faistos στο θέμα Μυρωδιά και Σκόνη
Για την σκόνη το βλέπεις και το λες και μόνος σου ότι πρέπει να καθαριστεί. Η μυρωδιά είναι κατά πάσα πιθανότητα από την αλουμινοταινία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158545 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Μυρωδιά και Σκόνη
Η σκόνη που ήταν πάνω στην εστία καθαρίστηκε καλά. Στο πάτωμα έφτανα λίγα σημεία τα οποία και καθάρισα, αλλά μάλλον υπάρχουν σημεία που έχουν ακόμη σκόνη. Άναψα την εστία στο ρελαντί με θερμοκρασία εξόδου μέχρι 110 βαθμούς και η μυρωδιά υπήρχε μεν αλλά αιθητά μειωμένη.

Αν φταίνε οι αλουμινοταινίες τότε λογικά αν αφαιρέσω αυτές στο σημείο που ενώνεται η εστία με καμινάδα θα είμαι οκ; Εκεί λογικά έχουμε τις υψηλότερες θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158580 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μυρωδιά και Σκόνη
τις ταινιες βγαλτες δεν αντεχουν τετοιες θερμοκρασιες
την σκονη ομως καλα θα ηταν αν συνεχιζει να βρεις απο που προερχεται
πιθανον απ το τσιμεντο κοιταξε για πιθανες ρηγματωσεις κυριως περιμετρικα της καμιναδας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158582 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Μυρωδιά και Σκόνη
Τις ίδιες σκέψεις έχω και εγώ. Πως γίνεται όμως το τσιμέντο που αντέχει σε θερμοκρασίες πάνω από 1000 βαθμους να γίνεται σκόνη όταν αγγίζει την καμινάδα που έχει 250-300 βαθμους;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159537 από Twangman
Απαντήθηκε από Twangman στο θέμα Μυρωδιά και Σκόνη
Το Ιzol πάντως τρίβεται πολύ εύκολα με αποτέλεσμα πάντα να έχει λίγη σκόνη πάνω η εστία καθώς και στο δάπεδο. Θέλω να ελπίζω ότι δεν βγαίνει απο τον αεραγωγό ώστε να το αναπνέουμε. Θα μας απαντήσουν οι πιο ειδικοί πάνω σε αυτό και αν υπάρχει κάποια λύση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ