Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή

Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159558

• oxygen
  • Το Άβαταρ του/της oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
    • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε ολους. Σας παρακολουθώ και διαβαζω συνεχως μιας και εγω ειμαι κάτοχος ενεργειακου τζακιου και οπως τα περισσότερα εχω και εγω καποια προβλήματα απο την τοποθέτηση που προσπαθω να λυσω και να διορθώσω. εχοντας διαβασει αρκετα ηδη εκανα καποιες μετατροπες αλλα καποιες λεπτομέρειες μου τρωνε ακομα τον εγκέφαλο και γιαυτο ζηταω την συμβουλή σας.
εχω κανει μετατροπή του ανοιχτου τζακιου τοποθετοντας μια κασσετα salgueda aero e800 18kw αν θυμάμαι καλα εδω και 4 χρόνια.. η κατασκευη που μπηκε το τζακι είναι ολη απο τουβλα χτισμένη. γκρεμιστηκε ενα κομματι μπροστά ωστε να γίνει η μονωση της φούσκας με πλάκες ασβεστίου νομιζω λεγονται και να μπουν οι inox καμιναδες. τοποθετηθηκαν 2 περσιδες 17x33 η μια στην οποια συνδεθηκαν με εύκαμπτους αεραγωγους τα βεντιλατερ(2) του τζακιου και η άλλη για εκτονωση της φούσκας. επισης ανοιχτηκε και μια τρυπα εξωτερικα στο μπαλκονι στο πλαι του τζακιου με περσιδα οπου με 2 σπιραλ μικρα το ενα πηγαινει κατω απο την εστια και το αλλο πισω απο την εστια στη φουσκα.. διαβαζοντας το site καταλαβα τα 2 λαθη που εγιναν:1ον Δεν εγινε εισαγωγη αερα εσωτερικα κατω απο το τζακι και 2ον δεν εγινε παταρακι στην περσιδα εκτονωσης.
Αυτα που μπορουσα να κανω εγω και που εκανα προσφατα χωρις πολλα μερεμετια ηταν να ανοιξω μια τρυπα στο πλάι 15x15 για εισαγωγη αερα απο τον χωρο και να ανοιξω μεγαλυτερη τρυπα για εκτονωση με 17x70 περσιδα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν οι διαστασεις των περσιδων ειναι καλες και αν οντως βοηθησα την κατασταση ωστε να εχω καλυτερη ροη και εκτονωση της φούσκας η οποια μαζευε θερμοτητα μεχρι και 120 βαθμους. παταρακι δυστηχως χωρις γκρεμισμα δεν μπορουσα να φτιάξω οπως δεν μπορεσα να ανοιξω και την εισαγωγή αερα απο κατω απο το τζακι. Επισης κατι αλλο.
περιμετρικά στο σαλονι και μπροστα απο το τζακι τρεχει κατασκευή με γυψοσανιδα οπου εγκλωβιζει τον θερμο αερα και προκαλεί προβλήματα στη μπογια και ξεφτιζει να το πω η γυψοσανιδα. αποσταση τζακι με γυψοσανιδα 23cm. Τι να κανω εκει ωστε να απομακρυνω τον θερμο αερα? ανεμιστήρα σκεφτομαι φ20 να τον βιδωσω ταβανι πανω απο τις περσιδες να φυσαει κατω θα κανει δουλειά? τι αλλη λυση υπαρχει? Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις. εχω και αλλες ερωτήσεις αποριες αλλα θα τα πω στη πορεία μιας και ηδη ειναι πολυ μεγαλο το post

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν από oxygen.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159575

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Κανένας? Τίποτα?

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159576

καταρχήν άνοιξε μια τρύπα στον πάτο του τζακιού τουλάχιστον 15 επί 20 .όσον αφορα΄την γυψοσανίδα μάλλον δεν περάσατε σωστά το αστάρι δεν είναι τόσο μεγάλη η θερμοκρασία

Re:Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159578

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
καταρχήν άνοιξε μια τρύπα στον πάτο του τζακιού τουλάχιστον 15 επί 20 .όσον αφορα΄την γυψοσανίδα μάλλον δεν περάσατε σωστά το αστάρι δεν είναι τόσο μεγάλη η θερμοκρασία
Κύριε Δημήτρη την καλημέρα μου. Χαίρομαι που απαντησατε.
Η τρυπα που λετε κατω απο το τζακι δεν μπορουσε να γινει αν και γνωρίζω οτι αυτο ειναι το σωστο σημειο.
Η τρυπα 15x15 στο πλαι που εκανα δεν θα βοηθήσει? Η διασταση της περσιδας εκτονωσης ειναι καλη?

Re:Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159579

η πάνω περσίδα αν δεν έχει ταβάνομα στο πάνω μέρος της είναι το ποιο σοβαρό πρόβλημα που έχεις .επίσης η περσίδα κάτω που άνοιξες είναι πολύ μικρή .οι περσίδες απο έξω είναι άχρηστες όταν τα παράθυρα του σπιτιού σου είναι κλειστά .

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159582

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Οταν καποια πραγματα δεν γίνονται σωστα από την αρχη τοτε δυστυχώς το να γκρεμισεις και να διορθωσεις ποσο μαλλον μια χτιστη με τουβλα και πετρα κατασκευη ειναι μια υποθεση πολυ δυσκολη.
ζεστό αερα εβγαζε η εκτονωση αλλα οχι αυτο που επρεπε- πιστευω πως βοηθησα την κατασταση με τον τρόπο που με έπαιρνε κανοντας αυτες τις μετατροπες. οσο για την περσιδα στο πλαι εσωτερικα που λετε οτι ειναι μικρη θα την δουλεψω ετσι για αρχη και αν δεν αποδωσει θα την ανοιξω μεγαλύτερη. κατι ακομα που εφτιαξα εχθές ηταν το να κλεισω τις τρυπες τις κασσετας μπροστα πανω απο την πορτα ωστε να δωσω περισσοτερη ροη απο τα βεντιλατερ προς τους αεραγωγους(βλεπε φωτο). Αυτη θεωρείται καλη κινηση? Επισης θελω να αναβαθμισω τα βεντιλατερ με αλλα πιο δυνατα βαζοντας και επιτοιχο θερμοστατη ροοστατη- εχετε κατι να προτείνετε? Ευχαριστώ

Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159584

όχι είναι μεγάλο λάθος οτι έκλεισες την εξαγωγή του αέρα .δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερα μοτέρ

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #159586

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
όχι είναι μεγάλο λάθος οτι έκλεισες την εξαγωγή του αέρα .δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερα μοτέρ
Τις έκλεισα με την λογική οτι αυτες οι τρυπες υπηρχαν για την περίπτωση που δεν συνδεθούν αεραγωγοι-κλασσικη απλη τοποθετηση κασσετας. σφραγίζοντας τες εξαναγκαζω τον αερα να βγει προς τους αεραγωγους σπιραλ(οι οποιοι βρισκονται 10cm πισω απο τις τρυπες) και συνδέονται στη περσιδα και οχι μπροστα στο τζάκι οπου ηδη απο την ακτινοβολία παιρνουμε θερμότητα. εβαλα μπρος τα βεντιλατερ και ειδα μεγαλυτερη ροη απο την περσιδα και θα ειναι ακομη μεγαλυτερη οταν θα αναβει το τζακι και τα βεντιλατερ θα σπρώχνουν ζεστό αερα που απο μονος του ο θερμος αερας πηγαινει προς τα πανω. Την σκεψη την πηρα απο εδω οπου καποιος το ειχε ποσταρει.
Ψαχνομαστε με απλες σχετικα μετατροπες μπας και βελτιώσουμε την κατασταση και ανακουφισουμε την εστια ωστε να την χαρουμε σε βάθος χρόνου. Γενικα μέχρι και σημερα δεν μετανοιωνω στιγμη για το τζακι. Εβαλα και καλοριφερ αλλα δεν το χρησιμοποιώ καθολου οχι μονο για οικονομικούς λόγους αλλα γιατι η ζεστασια και η ομορφια του τζακιου δεν συγκρινεται..
θα γραψω εντυπώσεις οταν το λειτουργησω το τζακι τις κρυες μερες.
Μεχρι τοτε οποιος εχει να να προσθεσει καποια γνωμη ευχαρίστως νατον ακούσουμε.

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #159653

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Ενα ακομη βημα πριν το Τέλος πραγματοποιήθηκε τοποθετώντας τον tiemme fc 810 θερμοστατη ροοστατη. κατεργησα τον μαμα θερμοστατη που υπήρχε πίσω από το ενα βεντιλατερ εκανα Τρυπα σε σημειο που βολευε για τα καλώδια και τελος οι συνδέσεις οι οποιες χωρίς να εχω καποια τεχνικη γνωση δεν με ταλαιπωρησαν πλην του αισθητήρα θερμοκρασίας το οποιο δεν ηξερα που να το χωσω(τελικα εκανα τρυπα διπλα στο βεντιλατερ και το περασα μεσα στο θαλαμο σταθεροποιοντας το με την βιδα της συσκευασίας. το εβαλα μπρος και ιδου το φως ολα λειτουργούν αψογα. το μονο που δεν καταλαβαίνω απο το manual του θερμοστάτη ειναι το πως οριζω την κατωτερη θερμοκρασία στη λειτουργία prop- δηλαδη απο τους 50 βαθμούς που ξεκινανε τωρα τα βεντιλατερ (το δοκίμασα με θερμοπιστολο)να ξεκινανε πχ στους 70.
Επομενο σταδιο στο μελλον πιο ισχυρα και αθόρυβα βεντιλατερ.

Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν από oxygen.

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #159684

• dragonfly
  • Το Άβαταρ του/της dragonfly
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες23
Πιστευω οι ανεμηστηρες να ειναι συμβατοι με τον FC 810 ως προς τη ρυθμιση στροφων.
Αν αυξησεις τη ροη το αποτελεσμα θα ειναι περισωτερα κυβικα την ωρα με χαμηλωτερη θερμοκρασια,αυτο πρεπει να υπολογιστει πρακτικα σε σχεση με την αποδωση. Δυσκολο πραγμα μιας και η καυση ποτε δεν ειναι σταθερη σε ενα τετοιον καυστηρα.
Το αλλλοθεμα ειναι οικονομικο 55 γιουρα ο θερμοστατης και ποσο τα μοτορια που πρεπει να ειναι καλα για να ειναι αθορυβα και να δεχοντε ροοστατη αρα ακριβα, εχεις δικα σου ξυλα γιατι χασαμε εναν τονο :oops:

Re:Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 1 Χρόνος 3 Εβδομάδες πριν #159686

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
dragonfly έγραψε:
Πιστευω οι ανεμηστηρες να ειναι συμβατοι με τον FC 810 ως προς τη ρυθμιση στροφων.
Αν αυξησεις τη ροη το αποτελεσμα θα ειναι περισωτερα κυβικα την ωρα με χαμηλωτερη θερμοκρασια,αυτο πρεπει να υπολογιστει πρακτικα σε σχεση με την αποδωση. Δυσκολο πραγμα μιας και η καυση ποτε δεν ειναι σταθερη σε ενα τετοιον καυστηρα.
Το αλλλοθεμα ειναι οικονομικο 55 γιουρα ο θερμοστατης και ποσο τα μοτορια που πρεπει να ειναι καλα για να ειναι αθορυβα και να δεχοντε ροοστατη αρα ακριβα, εχεις δικα σου ξυλα γιατι χασαμε εναν τονο :oops:
Το καλο με τον FC 810 είναι οτι εχει πολλές λειτουργίες που βολευουν και μια απο αυτες ειναι να ρυθμίζει αυτοματα τις στροφές των βεντιλατερ αναλογα την θερμοκρασία.. Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις το maximum των στροφων.
Τονο ξυλα ακομα δεν εχασα αλλα συνολο εκει θα παει με τα βεντιλατερ. χαλαλι ομως αρκεί να αποδώσει ολη η μετατροπή.
Το κρυο εκανε την εμφάνιση του και περιμένω το ντου για να το ανάψω το τζακι...

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 11 Μήνες 2 Ημέρες πριν #161158

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Τελικα η ροη που εβγαλαν οι περσιδες ειναι παραπανω απο αυτο που προσδοκουσα. Εβαλα χαρτοπετσέτα στους 30ποντους απο την καθε περσιδα και γυρναγε τουμπα προς το πανω. Φανταζομαι τι θα γινοταν αν ειχα και παταρακι στην περσιδα φυσικης ροης. Τοποθετησα επισης εναν βεντιλατερ παρομοιο με αυτα του τζακιου στην οροφη μπροστα απο το τζακι και μου κατεβαζει ολο τον θερμο αερα προς τα κατω και εμπρος (ωστε να μην εγκλωβιστει στην γυψοκατασκευη) και απο εκεί και περα αναλαμβανει ο μεγαλος ανεμιστηρας οροφης στο κεντρο του σαλονιου. Φουρνος το σπίτι....

Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 11 Μήνες 2 Ημέρες πριν #161159

• popovitis
  • Το Άβαταρ του/της popovitis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες16
Καλησπέρα! Μήπως έχεις μια φωτογραφία με το μοτέρ που λες οτι έβαλες στην οροφή;

Εύχομαι να το χαρείς το τζακι σου. Πολυ ομορφη κατασκευη! Με τι υλικό το έντυσες;
Τελευταία διόρθωση: 11 Μήνες 2 Ημέρες πριν από popovitis.

Re:Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 11 Μήνες 2 Ημέρες πριν #161160

• oxygen
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
popovitis έγραψε:
Καλησπέρα! Μήπως έχεις μια φωτογραφία με το μοτέρ που λες οτι έβαλες στην οροφή;

Εύχομαι να το χαρείς το τζακι σου. Πολυ ομορφη κατασκευη! Με τι υλικό το έντυσες;
Είναι πλακακι πετρα και το πηρα απο τα leroy...
Το βεντιλατερ το βρηκα ως εξαεριστηρα πινακων(βλεπε ενδεικτική φωτο) και ειναι μαζι με βαση πλαστικη και περσιδα-το μονο που εκανα ηταν να το γυρισω βιδωνοντας το αναποδα ωστε να φυσάει αντι να ρουφαει. Στη δικια μου περίπτωση δεν μπορουσα να βαλω κατι διαφορετικό λογω έλλειψης χωρου στο σημειο. Το συνδεσα και αυτο σε απλο ροοστατη και ολα αυτα πάνω σε διακοπτη wifi με δωρεαν εφαρμογη για κινητο. Ετσι εχοντας ρυθμισει απο πριν τις στροφες εχω την δυνατότητα να το ανοιγοκλεινω απο το κινητο χωρις να ψαχνω διακοπτες. Κοστος βεντιλατερ 20€ και διακοπτης wifi 15€.

Re:Re:Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή 11 Μήνες 1 Ημέρα πριν #161169

• popovitis
  • Το Άβαταρ του/της popovitis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες16
Τον ίδιο wifi διακόπτη έχω αγοράσει και εγώ αλλά άλλο μοτέρ. Που ακριβώς τοποθέτησες το μοτέρ; στο πάνω μέρος του τζακιού??
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.311 δευτερόλεπτα