Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159558 από oxygen
Καλησπέρα σε ολους. Σας παρακολουθώ και διαβαζω συνεχως μιας και εγω ειμαι κάτοχος ενεργειακου τζακιου και οπως τα περισσότερα εχω και εγω καποια προβλήματα απο την τοποθέτηση που προσπαθω να λυσω και να διορθώσω. εχοντας διαβασει αρκετα ηδη εκανα καποιες μετατροπες αλλα καποιες λεπτομέρειες μου τρωνε ακομα τον εγκέφαλο και γιαυτο ζηταω την συμβουλή σας.
εχω κανει μετατροπή του ανοιχτου τζακιου τοποθετοντας μια κασσετα salgueda aero e800 18kw αν θυμάμαι καλα εδω και 4 χρόνια.. η κατασκευη που μπηκε το τζακι είναι ολη απο τουβλα χτισμένη. γκρεμιστηκε ενα κομματι μπροστά ωστε να γίνει η μονωση της φούσκας με πλάκες ασβεστίου νομιζω λεγονται και να μπουν οι inox καμιναδες. τοποθετηθηκαν 2 περσιδες 17x33 η μια στην οποια συνδεθηκαν με εύκαμπτους αεραγωγους τα βεντιλατερ(2) του τζακιου και η άλλη για εκτονωση της φούσκας. επισης ανοιχτηκε και μια τρυπα εξωτερικα στο μπαλκονι στο πλαι του τζακιου με περσιδα οπου με 2 σπιραλ μικρα το ενα πηγαινει κατω απο την εστια και το αλλο πισω απο την εστια στη φουσκα.. διαβαζοντας το site καταλαβα τα 2 λαθη που εγιναν:1ον Δεν εγινε εισαγωγη αερα εσωτερικα κατω απο το τζακι και 2ον δεν εγινε παταρακι στην περσιδα εκτονωσης.
Αυτα που μπορουσα να κανω εγω και που εκανα προσφατα χωρις πολλα μερεμετια ηταν να ανοιξω μια τρυπα στο πλάι 15x15 για εισαγωγη αερα απο τον χωρο και να ανοιξω μεγαλυτερη τρυπα για εκτονωση με 17x70 περσιδα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν οι διαστασεις των περσιδων ειναι καλες και αν οντως βοηθησα την κατασταση ωστε να εχω καλυτερη ροη και εκτονωση της φούσκας η οποια μαζευε θερμοτητα μεχρι και 120 βαθμους. παταρακι δυστηχως χωρις γκρεμισμα δεν μπορουσα να φτιάξω οπως δεν μπορεσα να ανοιξω και την εισαγωγή αερα απο κατω απο το τζακι. Επισης κατι αλλο.
περιμετρικά στο σαλονι και μπροστα απο το τζακι τρεχει κατασκευή με γυψοσανιδα οπου εγκλωβιζει τον θερμο αερα και προκαλεί προβλήματα στη μπογια και ξεφτιζει να το πω η γυψοσανιδα. αποσταση τζακι με γυψοσανιδα 23cm. Τι να κανω εκει ωστε να απομακρυνω τον θερμο αερα? ανεμιστήρα σκεφτομαι φ20 να τον βιδωσω ταβανι πανω απο τις περσιδες να φυσαει κατω θα κανει δουλειά? τι αλλη λυση υπαρχει? Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις. εχω και αλλες ερωτήσεις αποριες αλλα θα τα πω στη πορεία μιας και ηδη ειναι πολυ μεγαλο το post


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159575 από oxygen
Κανένας? Τίποτα?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159576 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καταρχήν άνοιξε μια τρύπα στον πάτο του τζακιού τουλάχιστον 15 επί 20 .όσον αφορα΄την γυψοσανίδα μάλλον δεν περάσατε σωστά το αστάρι δεν είναι τόσο μεγάλη η θερμοκρασία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159578 από oxygen

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: καταρχήν άνοιξε μια τρύπα στον πάτο του τζακιού τουλάχιστον 15 επί 20 .όσον αφορα΄την γυψοσανίδα μάλλον δεν περάσατε σωστά το αστάρι δεν είναι τόσο μεγάλη η θερμοκρασία

Κύριε Δημήτρη την καλημέρα μου. Χαίρομαι που απαντησατε.
Η τρυπα που λετε κατω απο το τζακι δεν μπορουσε να γινει αν και γνωρίζω οτι αυτο ειναι το σωστο σημειο.
Η τρυπα 15x15 στο πλαι που εκανα δεν θα βοηθήσει? Η διασταση της περσιδας εκτονωσης ειναι καλη?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159579 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
η πάνω περσίδα αν δεν έχει ταβάνομα στο πάνω μέρος της είναι το ποιο σοβαρό πρόβλημα που έχεις .επίσης η περσίδα κάτω που άνοιξες είναι πολύ μικρή .οι περσίδες απο έξω είναι άχρηστες όταν τα παράθυρα του σπιτιού σου είναι κλειστά .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159582 από oxygen
Οταν καποια πραγματα δεν γίνονται σωστα από την αρχη τοτε δυστυχώς το να γκρεμισεις και να διορθωσεις ποσο μαλλον μια χτιστη με τουβλα και πετρα κατασκευη ειναι μια υποθεση πολυ δυσκολη.
ζεστό αερα εβγαζε η εκτονωση αλλα οχι αυτο που επρεπε- πιστευω πως βοηθησα την κατασταση με τον τρόπο που με έπαιρνε κανοντας αυτες τις μετατροπες. οσο για την περσιδα στο πλαι εσωτερικα που λετε οτι ειναι μικρη θα την δουλεψω ετσι για αρχη και αν δεν αποδωσει θα την ανοιξω μεγαλύτερη. κατι ακομα που εφτιαξα εχθές ηταν το να κλεισω τις τρυπες τις κασσετας μπροστα πανω απο την πορτα ωστε να δωσω περισσοτερη ροη απο τα βεντιλατερ προς τους αεραγωγους(βλεπε φωτο). Αυτη θεωρείται καλη κινηση? Επισης θελω να αναβαθμισω τα βεντιλατερ με αλλα πιο δυνατα βαζοντας και επιτοιχο θερμοστατη ροοστατη- εχετε κατι να προτείνετε? Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ