Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161170 από oxygen
Δες φωτο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163827 από oxygen
Ο χειμώνας περασε με το τζακι να αποδιδει καλα αλλα η κακη τοποθέτηση των υλικων του τζακα αποδειχτηκε προσωρινη. Παταρακι δεν ειχα / εισαγωγη αερα κατω απο την εστια δεν ειχα/ και στο τελειωμα του χειμωνα προστέθηκε και η αποκολληση τμηματων μονωσης εσωτερικα στην εστια(στη προσοψη καθως εκλειναν την τρυπα) αποκαλυπτοντας επίσης οτι τα 2 σπιραλ των αεραγωγων(βεντιλατερ) ειχαν σηκωθει (τα ειχαν πιασει με συρμα) αφηνοντας κενό αρα καμποσος αερας πήγαινε στον θερμοθαλλαμο.
Τα πηρα στο κρανιο και λεω τσαμπα τα λεφτα που τους εδωσα και τσαμπα καποιες απο τις μετατροπες μου διοτι το τζακι πρεπει να σπαστει παλι ωστε να υπάρχει προσβαση μεσα. Ποιος θα την πληρωσει τη νυφη? Εγω. Για ολο το εργο αν θέλω να γίνει σωστά. Ετσι λοιπόν ξεκινησα και θελω να σας παρουσιάσω την εως τωρα πορεια μου. Το σχέδιο είναι 1:να γίνει μια πόρτα μεγαλη η οποια θα μου δινει ανετη προσβαση στο εσωτερικό του θαλάμου
2:να μονωθει παντού παντού με πλακες ασβεστικου πυριτίου
3:να γινει παταρακι για καθοδήγηση του αερα ακριβως στη περσιδα εκτονωσης
4: να γινει τρυπα κατω χαμηλα για εισαγωγη αερα μεσα απο το χωρο.


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163828 από oxygen
Έστειλα διακοπες γυναικα και παιδι και ξεκινησα.
7 ημερες μου πηρε για να φτασω στο σημειο που ειμαι δουλευοντας
απο το πρωι εως αργα το βραδυ μονος( με λιγη βοήθεια σε οτι αφορα τα βαρη)

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163829 από oxygen
Τα σταδια ηταν πολλά και με αρκετες δυσκολίες ειμαι και ψειρας ταλαιπωρηθηκα πολυ αλλα το μεχρι τωρα αποτελεσμα με ικανοποιεί πληρως.
Η πορτα θα φτιαχτει τελευταία και θελει μελετη ως προς το υλικο προσοψης και ως προς την μονωση της. Ακομα δεν εχω καταληξει. Κατευθύνομαι κυριως σε γυαλι πυραντοχο αλλα και τα οικονομικα δεν αντεχουν πολλα αυτη τη στιγμη. Οποιαδήποτε σκεψη και γνωμη θα την εκτιμουσα


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163830 από oxygen
Επισης εχω καποιες απορίες σε οτι αφορα καποια υλικά που χρησιμοποίησα.
1:τις πλακες ασβετικου πυριτιου της κολλησα με κολλα isomat k20 και τις βιδωσα κιολας στα τοιχοματα για περισσοτερη ασφαλεια. Επισης εριξα και και λεπτη στρωση κολλας εσωτερικα του θαλαμου σε καποια πονεμενα σημεια. Υπαρχει θεμα με τη κολλα?
2: πανω απο το παταρακι το κομμάτι του inox σωληνα μεχρι το ταβανι(στην ενωση με τη τσιμεντενια καμιναδα) το τυλιξα με πετροβαμβακα απλο ωστε να μη βγαζει θερμοτητα και αν βγαλει λίγο μιας και εχω λιγα κενα inox με τσιμεντενια θα παει πανω και θα βγει απο την περσιδα εκτονωσης που εχω στη ταρατσα στη κολωνα της καμιναδας.
Θα αντεξει ο πετροβαμβακας για τη χρηση αυτη?
3: στις ενωσεις των σωληνων μου ειχαν βαλει πυραντοχη σιλικονη η οποια εγινε πετρα και με το καιρο διασπαστηκε. Εγω τα καθαρισα και αντι αυτου εβαλα κολαρα θερμοσιλικονης εντος των μπουριων( πολυ δυσκολη εφαρμογη αλλα και σφιχτη) επισης εβαλα και Σφιγκτηρες σε όλες τις ενωσεις.
Κανουν δουλεια αυτα τα κολαρα βαστανε?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #163832 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Την K20 δεν την ξέρω . τα κολάρα σιλικόνης θα σου λιώσουν στην καλύτερη δε θα καταλάβεις τίποτα στην χειρότερη θα σου βρομίσει ο θάλαμος . τον πετροβάμβακα βγάλε τον .πάνω απο τους 220 βαθμούς βρομάει .βάλε κεραμοβάμβακα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ