τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160163 από popovitis
Δεν σταμάτησε ποτέ γιατί ακόμη δεν έβγαλα την αλουμινοταινία :-) Θα την βγάλω σύντομα (ελπίζω)
Αυτό που σταμάτησε είναι η σκόνη που εμφανιζόταν στον αέρα, αφού βέβαια καθάρισα καλά την σκόνη που είχε μέσα.

Μιας και άνοιξες από ότι κατάλαβα το θερμοθάλαμο μήπως να τέσταρες το τζάκι καλά πριν το ξανακλείσεις; Αν η τρύπα είναι τόσο ψηλά ίσως πρέπει να δεις αν έχεις απώλειες ζέστης από εκεί αντί για εισροή αέρα, όχι τόσο πιθανο αλλά τόσο μεγάλη τρύπα, τόσο ψηλά και χωρίς να πηγαίνει απευθείας στην εστία δεν μου κάθεται καλά.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by popovitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160164 από παντελης 1989
θα ανοιξω την πλευρα που δν εχω κλεισει ακομα με γυψοσανιδα μεχρι να δω τι γινεται και θα το καθαρισω με σκουπα παντου..
τρυπα να ανοιξω αλλη δυσκολο το πιο ευκολο ειναι να μισομπαζωνα αυτη αλλα δεν νομιζω, και καποιες απωλειες να εχω δεν με ενολχει και τοσο γ σκεψου ειναι να ζεστανει ενα χωρο 30 τμ περιπου. τωρα που το καιω για να ξεμυρισει εχω 3 παραθυρα και την πορτα ανοιχτα για τις αναθυμιασεις και την ζεστη και ανεμιστηρα να δουλευει και το κανει φουρνο εκει μεσα.
το αλλο που με προβληματιζει ειναι μηπως μυριζει και ο πετροβαμβακας εκει κοντα στην εστια που δεν μπορω να δω αν ειναι καμμενος, ειναι η εστια ο οδηγος της γυψοσανιδας και μεσα ο πετροβαμβακας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160165 από giokaspart

παντελης 1989 έγραψε: θα ανοιξω την πλευρα που δν εχω κλεισει ακομα με γυψοσανιδα μεχρι να δω τι γινεται και θα το καθαρισω με σκουπα παντου..
τρυπα να ανοιξω αλλη δυσκολο το πιο ευκολο ειναι να μισομπαζωνα αυτη ...




Αν και το βλέπω από την εικόνα λίγο δύσκολο να γίνει, κοίταξε μήπως κατεβάσεις με κάποιο αεραγωγό (σπιράλ κλπ) τον εξωτερικό αέρα λίγο χαμηλότερα από την τρύπα δεξιά ή αριστερά ή και από τις δύο πλευρές καλύτερα, για να αποφεύγεις την υπερθέρμανση και να λειτουργεί καλύτερα ο θερμοθάλαμος.
Πάντως και μένα μου φαίνεται ότι η όλη κατασκευή είναι άστοχη και καλύτερα θα είναι να την κάνεις εξ ολοκλήρου από την αρχή, όπως σου πρότεινε εδώ και ο ειδικός του είδους.

Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160167 από παντελης 1989
απο την αρχη λογω κοστους τοθεωρω δυσκολο για φετος τουλαχιστον. ισως μονο το σπιραλ να βγει και να μπει ισια καμιναδα μεχρι πανω και παιζει απλα για φετος να το αφησω με το σπιραλ και σε 1-2 χρονια εκει να το αλλαξω το σπιραλ με ινοξ αφου πολλα πολλα μερεμετια δεν θα εχω οπως πριν με τα τουβλα και τους σοβαδες,
για τωρα το προφανες προβλημα ειναι η οσμη και ποια ειναι η αιτια της, αυριο-μεθαυριο θα αφαιρεσω και τις υπολοιπες ταινιες (οταν θα εχω το δραπανοκατσαβιδο στα χερια μου) και μετα το ξαναβλεπω, για την υπερθεμανση αν υπαρχει εσωτερικα αν βαλω μια περσιδα αριστερα απο μεσα ομως; περα απο τις δικες της της εστιας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160168 από giokaspart
Το πρόβλημα με τον καπνό λύθηκε;
Αν ναι τότε η οσμή μάλλον θα είναι από ταινίες οπότε όταν τις βγάλεις θα λυθεί και αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160169 από παντελης 1989
ναι με τον καπνο ολα καλα. και μια χαρα καυση κανει και ολα κομπλε σαν τζακι απο την αποψη της καπνας,
απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να βγουν οι αλουμινοταινιες απο την συστολη γτ εχει κανει λαθος ο τζακας και αντι για 180mm σε εξοδο 300mm εχει κανει 170mm σε εξοδο σωστη και αν τις βγαλω τοτε θα χανει σιγουρα καπνο , ή μπορω να βαλω καποιο αλλο υλικο εκει ωστε να το βυζαξει πχ πυροστοκο ή θερμοσιλικονη 1500 βαθμων ; ή θα του πω να φτιαξει τριτη φορα συστολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ