Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 3 Εβδομάδες 3 Ώρες πριν #160163

• popovitis
  • Το Άβαταρ του/της popovitis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες9
    • Κάρμα: 0
Δεν σταμάτησε ποτέ γιατί ακόμη δεν έβγαλα την αλουμινοταινία :-) Θα την βγάλω σύντομα (ελπίζω)
Αυτό που σταμάτησε είναι η σκόνη που εμφανιζόταν στον αέρα, αφού βέβαια καθάρισα καλά την σκόνη που είχε μέσα.

Μιας και άνοιξες από ότι κατάλαβα το θερμοθάλαμο μήπως να τέσταρες το τζάκι καλά πριν το ξανακλείσεις; Αν η τρύπα είναι τόσο ψηλά ίσως πρέπει να δεις αν έχεις απώλειες ζέστης από εκεί αντί για εισροή αέρα, όχι τόσο πιθανο αλλά τόσο μεγάλη τρύπα, τόσο ψηλά και χωρίς να πηγαίνει απευθείας στην εστία δεν μου κάθεται καλά.
Τελευταία διόρθωση: 3 Εβδομάδες 3 Ώρες πριν από popovitis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 3 Εβδομάδες 1 Ώρα πριν #160164

• παντελης 1989
  • Το Άβαταρ του/της παντελης 1989
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
θα ανοιξω την πλευρα που δν εχω κλεισει ακομα με γυψοσανιδα μεχρι να δω τι γινεται και θα το καθαρισω με σκουπα παντου..
τρυπα να ανοιξω αλλη δυσκολο το πιο ευκολο ειναι να μισομπαζωνα αυτη αλλα δεν νομιζω, και καποιες απωλειες να εχω δεν με ενολχει και τοσο γ σκεψου ειναι να ζεστανει ενα χωρο 30 τμ περιπου. τωρα που το καιω για να ξεμυρισει εχω 3 παραθυρα και την πορτα ανοιχτα για τις αναθυμιασεις και την ζεστη και ανεμιστηρα να δουλευει και το κανει φουρνο εκει μεσα.
το αλλο που με προβληματιζει ειναι μηπως μυριζει και ο πετροβαμβακας εκει κοντα στην εστια που δεν μπορω να δω αν ειναι καμμενος, ειναι η εστια ο οδηγος της γυψοσανιδας και μεσα ο πετροβαμβακας.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 3 Εβδομάδες 1 Ώρα πριν #160165

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες30
παντελης 1989 έγραψε:
θα ανοιξω την πλευρα που δν εχω κλεισει ακομα με γυψοσανιδα μεχρι να δω τι γινεται και θα το καθαρισω με σκουπα παντου..
τρυπα να ανοιξω αλλη δυσκολο το πιο ευκολο ειναι να μισομπαζωνα αυτη ...

Αν και το βλέπω από την εικόνα λίγο δύσκολο να γίνει, κοίταξε μήπως κατεβάσεις με κάποιο αεραγωγό (σπιράλ κλπ) τον εξωτερικό αέρα λίγο χαμηλότερα από την τρύπα δεξιά ή αριστερά ή και από τις δύο πλευρές καλύτερα, για να αποφεύγεις την υπερθέρμανση και να λειτουργεί καλύτερα ο θερμοθάλαμος.
Πάντως και μένα μου φαίνεται ότι η όλη κατασκευή είναι άστοχη και καλύτερα θα είναι να την κάνεις εξ ολοκλήρου από την αρχή, όπως σου πρότεινε εδώ και ο ειδικός του είδους.
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...
Τελευταία διόρθωση: 3 Εβδομάδες 1 Ώρα πριν από giokaspart.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 3 Εβδομάδες 45 Λεπτά πριν #160167

• παντελης 1989
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
απο την αρχη λογω κοστους τοθεωρω δυσκολο για φετος τουλαχιστον. ισως μονο το σπιραλ να βγει και να μπει ισια καμιναδα μεχρι πανω και παιζει απλα για φετος να το αφησω με το σπιραλ και σε 1-2 χρονια εκει να το αλλαξω το σπιραλ με ινοξ αφου πολλα πολλα μερεμετια δεν θα εχω οπως πριν με τα τουβλα και τους σοβαδες,
για τωρα το προφανες προβλημα ειναι η οσμη και ποια ειναι η αιτια της, αυριο-μεθαυριο θα αφαιρεσω και τις υπολοιπες ταινιες (οταν θα εχω το δραπανοκατσαβιδο στα χερια μου) και μετα το ξαναβλεπω, για την υπερθεμανση αν υπαρχει εσωτερικα αν βαλω μια περσιδα αριστερα απο μεσα ομως; περα απο τις δικες της της εστιας.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 3 Εβδομάδες 38 Λεπτά πριν #160168

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες30
Το πρόβλημα με τον καπνό λύθηκε;
Αν ναι τότε η οσμή μάλλον θα είναι από ταινίες οπότε όταν τις βγάλεις θα λυθεί και αυτό.
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 3 Εβδομάδες 14 Λεπτά πριν #160169

• παντελης 1989
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
ναι με τον καπνο ολα καλα. και μια χαρα καυση κανει και ολα κομπλε σαν τζακι απο την αποψη της καπνας,
απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να βγουν οι αλουμινοταινιες απο την συστολη γτ εχει κανει λαθος ο τζακας και αντι για 180mm σε εξοδο 300mm εχει κανει 170mm σε εξοδο σωστη και αν τις βγαλω τοτε θα χανει σιγουρα καπνο , ή μπορω να βαλω καποιο αλλο υλικο εκει ωστε να το βυζαξει πχ πυροστοκο ή θερμοσιλικονη 1500 βαθμων ; ή θα του πω να φτιαξει τριτη φορα συστολη.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 2 Εβδομάδες 6 Ημέρες πριν #160171

• popovitis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες9
Αν η δευτερη αλουμινοταινια αυτη με τη συστολη ειναι ψηλα στο παταρακι και ειναι υψηλων θερμοκρασιων δεν πιστευω οτι θα μυριζει. Δοκιμασε το καλα πρωτα ομως γθα να εισαι σιγουρος.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 2 Εβδομάδες 6 Ημέρες πριν #160172

• παντελης 1989
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
αλλου πλεον δεν υπαρχει αλουμινοταινια μονο εκει πανω υπαρχει

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 2 Εβδομάδες 6 Ημέρες πριν #160175

• GGEOR7777
  • Το Άβαταρ του/της GGEOR7777
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες47
Παιδία καλο είναι να δίνουμε τις σωστές συμβουλές στον άνθρωπο για να λύσει το προβλημα του.
Ειπώθηκε καθαρά εδώ απο τον Φιλλιπακοπουλο.
Πρέπει να αλλάξεις καμιναδα,εκει πρέπει να επικεντρωθεί το βάρος.
Έχεις δει αλουμινοταινια μετα απο ενα χρόνο σε καμιναδα?
Πέφτει θρουλαει μονη της,χωρις καν να την τραβήξεις,και μου λες οτι εχεις στην ματηση των δυο σπιραλ?ελπίζω να μην σου ανοίξει κανα βράδυ...και κοιμάστε...Δώσε βάρος αφου ειναι ανοιχτό ακόμα να αλλαξεις καμιναδα.
Ειναι Πολύ σημαντικό.
Οι πατέντες και τα ημίμετρα δεν ειναι για τα τζάκια.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 2 Εβδομάδες 6 Ημέρες πριν #160176

• popovitis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες9
Εμένα η αλουμινοταινία μετά από μισό χρόνο (δεν το έκαψα πολύ πέρυσι) ειναι μιά χαρά. Ακόμη και αυτή που είναι μεταξύ εστίας και εναλλάκτη δυσκολεύτηκα να τη βγάλω σήμερα, είναι βέβαια της Kratki υψηλών θερμοκρασιών. Αυτή που έχω στο πατάρι φαίνεται μιά χαρά και δεν ξέρω αν θα κάνω τον κόπο να την βγάλω.

Συνολικά όμως έχεις δίκιο. Το τζάκι έχει αρκετά θέματα και καλό θα ήταν να διορθωθεί τώρα, παρα το κόστος που σίγουρα έχει. Αν αλλαχθεί η καμινάδα τότε θα δει και διαφορά στην απόδοση αλλά πάνω απ όλα είναι θέμα ασφάλειας.

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 2 Εβδομάδες 6 Ημέρες πριν #160177

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1147
    • Κάρμα: 39
ο πετροβαμβακας δεν "καιγεται" γι αυτο τον χρησιμοποιουμε ορατα δεν προκειτε να δεις τιποτα ...ομως οσμη μπορει να βγαλει μια γλυκια ομορφη και τοξικη οσμη :)
η αλουμινοταινια θα βγαλει κι αυτη τοσο απ την κολλα της οσο και το ιδιο το αλουμινιο και βασικα ειναι υλικο για χρηση σε μονωσεις αεραγωγων κι οχι καμιναδων απλα εχει ευκολια και το βαζουνε παντου τα καλα μαστορια .
στην περιπτωση σου ομως η συστολη που αφηνει ενα ποντο κενο πρεπει να αλλαχτει αμεσα ειναι απαραδεκτο και επικινδυνο στοκοι σιλικονες σαλαμαστρες κλπ ειναι για να καλυπτουν μικροκενα σε καμιναδες κι οχι τρυπες
οταν θα σου καψει την αλουμινοταινια και θα γεμισεις καπνο κι οχι απλα μυρωδιες θα τρεχεις ν ανοιξεις το τζακι και μπορει ναναι και καταχειμωνο :)

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

τζακι καπνιζει στην συνδεση με την καμιναδα 2 Εβδομάδες 5 Ημέρες πριν #160189

• SHERIF
  • Το Άβαταρ του/της SHERIF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες57
    • Κάρμα: 8
παντελης 1989 έγραψε:
ναι με τον καπνο ολα καλα. και μια χαρα καυση κανει και ολα κομπλε σαν τζακι απο την αποψη της καπνας,
απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να βγουν οι αλουμινοταινιες απο την συστολη γτ εχει κανει λαθος ο τζακας και αντι για 180mm σε εξοδο 300mm εχει κανει 170mm σε εξοδο σωστη και αν τις βγαλω τοτε θα χανει σιγουρα καπνο , ή μπορω να βαλω καποιο αλλο υλικο εκει ωστε να το βυζαξει πχ πυροστοκο ή θερμοσιλικονη 1500 βαθμων ; ή θα του πω να φτιαξει τριτη φορα συστολη.
Το θέμα του καπνού πως το έλυσες τι έφταιγε και γέμιζε το σπίτι καπνό?
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.334 δευτερόλεπτα