πρόβλημα με salgueda

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161552 από Alexc
πρόβλημα με salgueda δημιουργήθηκε από Alexc
Καλησπέρα σας και καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Πέρυσι τέτοια εποχή τοποθέτησα ένα SALGUEDA SAPHIRE Ε865 18ΚW.

Στην τοποθέτηση ο μάστορας (από την green home) άνοιξε έναν αεραγωγό 1.5μ πάνω από το τζάκι και έβαλε και σωλήνα 2 μέτρα στην καμινάδα.
Στο τζάκι ακριβώς πάνω από την κασέτα έχω 5εκ γρανίτη και μετά μια φάσα μάρμαρο.
Το πρόβλημα μου είναι ότι το μάρμαρο πραγματικά ζεματάει (δεν μπορείς να ακουμπήσεις πάνω από 1sec).
Τηλεφώνησα στον αντιπρόσωπο και μου είπε ότι η τοποθέτηση είναι λάθος και γιαυτό πυρώνει και ότι αυτά γίνονται όταν δεν ξέρει ο άλλος να κάνει σωστή τοποθέτηση (μπλα, μπλα, κλπ, κλπ).
Πήρα πάλι τον μάστορα προχθές και του τα είπα όλα αυτά και η απάντηση του ήταν ότι η εταιρεία είχε πει ότι αυτός είναι ο τρόπος τοποθέτησης και το είχε πει λάθος και τώρα προσπαθούν να το καλύψουν.
Σήμερα ήρθε από το σπίτι και είπε ότι θα ανοίξει άλλου 2 αεραγωγούς αριστερά και δεξιά από το τζάκι και θα βάλει σωλήνα μέχρι το καπέλο. Τον ρώτησα αν αυτό ήταν το πρόβλημα για το οποίο πυρώνει το μάρμαρο και μου είπε ότι αυτό δεν θα αλλάξει και ότι δεν μπορεί να βάλει μόνωση από μέσα γιατί τα μονωτικά έχουν χημικά και λόγο των τόσο υψηλών θερμοκρασιών υπάρχει κίνδυνος για την υγεία.
Το τζάκι με 18 βαθμούς στο σαλόνι και 5 εξωτερική δεν ανεβάζει πάνω από 20 βαθμούς στα 5 μέτρα που είναι πχ η τραπεζαρία.
Τι μπορεί να φταίει για την απόδοση και τι μπορεί να φταίει που πυρώνει το μάρμαρο και πως μπορώ να το διορθώσω?





Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161553 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα πρόβλημα με salgueda
Καλησπέρα,

νομίζω θα βοηθούσε αν ανέβασες μερικές φωτογραφίες από την πρόσοψη του τζακιού και ειδικά κοντά στο σημείο μεταξύ κασέτας-γρανίτη-μαρμάρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163552 από thodoris38
Απαντήθηκε από thodoris38 στο θέμα πρόβλημα με salgueda
Βαλτε σωστη μονωση και κρατησε αποσταση αναμεσα στην εστια και το γρανιτη σου. Το μαρμαρο θα παψει να ζεματάει και δε θα υπαρχουν ουτε χημικα ουτε αναθυμιάσεις. Επειδη αυτο το τζακι το εχω σπιτι μου και σκοτώνει απο τη ζέστη θα σου προτεινα βρες ενα καλό τζακά να σου διορθωσει τη τοποθετηση και μην ακούν αυτόν ιδιο τζακα που το εβαλε ήδη και που δε θελει η δεν ξέρει να το διορθωσει και δικαιολογήται οπως φαίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ