Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα

Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163320

• geodag
  • Το Άβαταρ του/της geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες13
    • Κάρμα: -2
Ξέρεις πιο είναι το θέμα μου φίλε μου dimlyk ότι εγώ μετά από αυτά που μου είπατε μου ανοίξατε τα μάτια και θα σας ακούσω αλλά η πέτρα που έχω δει δεν μου αρέσει με αρμούς....είναι πιο όμορφη χωρίς αρμολογηση... Κα δεν ξέρω τι να κάνω πάνω σε αυτό.... Σκέφτομαι να δω τι θερμοκρασία θα έχει η γύψοσανιδα μετά από όλες τις μονώσεις και του τζακιού και της καμινάδας και να δω αν θα βάλω τις πέτρες με αρμους η όχι!! Εσύ τι λες??
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163322

• gjp
  • Το Άβαταρ του/της gjp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
    • Κάρμα: 0
ειχα και εγω γυψοσανιδα και φοβομουν μην σκασει στους αρμους απο την θερμοκρασια αφενος αλλα και να μην τριζει απο το ηχοσυστημα ετσι εβαλα knauf chimney πετροβαμβακα σε επαφη με την γυψοσανιδα και μετα το πετροβαμβακα πυριτικο ασβεστιο,η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη
Εχω και 2 φωτογραφιες απο το σταδιο της κατασκευης πριν ολοκληρωθει ο θερμοθαλαμος με το πυριτικο
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από gjp.

Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163323

• geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Φιμε μου... 1ον μιλάς για υδραυλικο τζάκι?? Το λέω γιατί εμένα δεν με ενδιαφέρει ο θερμοθαλαμος να ανεβάζει θερμοκρασίες ίσα ίσα που θέλω να αερίζεται καλά για να μην ανεβαζει θερμοκρασία στην γύψοσανιδα... Και 2ον έχεις κολλήσει πέτρα πάνω στην γύψοσανιδα?? Εσύ για να καταλάβω έκανες έναν δεύτερο θάλαμο μέσα στον θερμοθαλαμο??

Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163324

• gjp
  • Το Άβαταρ του/της gjp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες3
    • Κάρμα: 0
το τζακι ειναι αεροθερμο οχι υδραυλικο,δεν εχω κολλησει πετρα στην γυψοσανιδα απλα η γυψοσανιδα μετα την μονωση ειναι χλιαρη (35 celsius )
Αν δεν βαλεις μονωση στην γυψοσανιδα δεν ξερω αν η κυκλοφορια ρευματος αερα επαρκει για να ψυχεται ικανοποιητικα ετσι ωστε να μπορεσεις να βαλεις επενδυση εξωτερικα.
Παρε και καμια γνωμη απο καποιον πιο εμπειρο εδω στις κατασκευες
Τελευταία διόρθωση: 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από gjp.

Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163325

• geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Εννοείται πως θα βάλω μόνωση και στην γύψοσανιδα και στην καμινάδα και στο τζάκι από πίσω...απλά τζάκι και καμινάδα θα βάλω κεραμοβαμβακα και γύψοσανιδα θα βάλω πετροβάμβακα... Με πυραντοχη γυψοσανίδα....

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163328

• dryianni
  • Το Άβαταρ του/της dryianni
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες10
geodag έγραψε:
Εννοείται πως θα βάλω μόνωση και στην γύψοσανιδα και στην καμινάδα και στο τζάκι από πίσω...απλά τζάκι και καμινάδα θα βάλω κεραμοβαμβακα και γύψοσανιδα θα βάλω πετροβάμβακα... Με πυραντοχη γυψοσανίδα....
Πότε πρόλαβες και πήρες μηχανολογικη μελέτη;
Είπαμε, φίλε @geodag, η περίπτωσή σου δεν είναι απλή.
Χρειάζεσαι κανονική μελέτη θερμομόνωσης, οπως αυτή που κατατίθεται για την έκδοση οικοδομικής άδειας, αν θέλεις να μην έχεις προβλήματα.
Αυτή θα σου υποδείξει το κατάλληλο υλικό, την πυκνότητα και το πάχος του. Πόσο θα σου κοστίσει; Κανένα κατοστάρικο; θα το γλιτώσεις 100% από τη σωστή κατασκευή.
Με συμπάθεια, πάντα...

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163329

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1181
    • Κάρμα: 39
ετσι κι αλλιως πρωτα θα δοκιμασεις το τζακι καλα και μετα θα κανεις οτιδηποτε αλλο .
γενικα ολες οι επενδυσεις θελουν αρμους και δεν ειναι κατ αναγκη ασχημοι :) αλλα προσφερουν και στην στιβαροτητα της κατασκευης κι ακομα οι μη-αρμοι με την παροδο του χρονου μαζευουν σκονη και δεν καθαριζονται

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163338

• geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Παιδιά εννοείται πως θα λάβω πολύ σοβαρά όσα μου είπατε και θα τα κάνω βήμα βήμα... Έχω στο σόι μου ξεδερφη μηχανολόγο η οποία κα θα μου κάνει την μελέτη.... Και από εκεί κ έπειτα πριν μπει πάνω ή πετρα θα δω και μόνος μου και στα φούλ του τζακιού ποσο θερμοκρασία έχει η γύψοσανιδα!!
The following user(s) said Thank You: dryianni

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #163341

• geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γενικά έχω στο μυαλό μου να κάνω αυτό...... Με πιο σκούρο χρώμα πέτρα και αντί για το μάρμαρο μπροστά από το τζάκι να βάλω κορνιζα περιμετρικά της εστίας! Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω??
Τελευταία διόρθωση: 4 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από geodag.

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #163386

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
ναι η επενδυση να ειναι οσο το δυνατον πιο λεια κι αν ειναι πετρα να περαστει αντιστατικο βερνικι ....η συγκεκριμενη στο βιντεο μετα απο μερικα χρονια δυσκολα θα βλεπεται :) ... γενικα οτι βαλεις θα πρεπει να καθαριζεται ευκολα

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #163391

• geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ξέρεις αν χρειάζεται να βάλω κάποιο άλλο υλικό εκτός από την κόλλα πλακιδίων ανάμεσα στην πέτρα και στην γύψοσανιδα?? Και κάτι άλλο το αντιστατικο βερνίκι να μπει πάνω στην πέτρα?? Για να γυαλίζουν??

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #163415

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
οχι μονο κολλα....το βερνικι κυριως για να καθαριζεται πιο ευκολα εκτος κι αν το υλικο σου ειναι ηδη γυαλισμενο ....πχ γρανιτης η πλακακι

Τελευταία διόρθωση: 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν από dimlyk.

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #163416

• geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει η όλη κατασκευή τόσο βάρος?? Πάντως λέω και εγώ αν δω στα δοκιμαστικά ότι δεν ζεσταίνεται πολύ η γύψοσανιδα να βάλω την ίδια πέτρα (Καρύστου) χωρίς αρμούς!! Είναι πιο όμορφη χωρίς αρμο!

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #163419

• geodag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Να ρωτήσω κάτι άλλο.... Έχεις άποψη για τα εύκαμπτα φυσικά πετρώματα tepostone?? Αν φαίνονται καθόλου αληθινά η είναι εντελώς ψεύτικα??

Re:Re:Re:Re:επενδυση υδραυλικου-ενεργειακου τζακιου με γυψ/ιδα 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #163423

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
οχι δεν τα ξερω αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι κανουν για τζακι ...σε καθε περιπτωση το αισθητικο ειναι καθαρα προσωπικη η οικογενειακη υποθεση ....οποτε οποιαδηποτε επιλογη κανεις θα πρεπει να την δεις απο κοντα σε δειγματα τοποθετημενα κι οχι φωτο στο ιντερνετ .
στις περισσοτερες περιπτωσεις και η επιλογη η οχι αρμου ειναι περισσοτερο αισθητικη ...ισως επεμεινα περισσοτερο στο θεμα καθαρα απο τεχνικη αποξη ....το βασικο ομως ειναι η κατασκευη του σκελετου της γυψοσανιδας να ειναι αρκετα πυκνη και με διπλους ορθοστατες παντα αναλογα το βαρος της επενδυσης κι ισως ειναι προτιμοτερη και η χρηση διπλης γυψοσανιδας

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.233 δευτερόλεπτα