Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108512 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

την συνταγη την εχω βρη

Τέλεια... Τέλεια.... :P

θα ηθελα να σου πω οτι κρατηση κανα 2 χιλιαδες κιλα ηλιοσπορο που ειναι για βιοντηζελ για να την βαλω μιξη στο πελλετ ζωοτροφης,λες αν το βαλω και στο πελλετ ξυλου να εχω και παλι καθαρη καυση χωρις καταλοιπα και ιδια σταχτη?

Κάθε σπόρος έχει ίνες - οι ίνες δίνουν πολύ στάχτη...
Πόσο επί της % θα ρίξεις τώρα μέσα είναι το ζήτημα για να σου βγει λίγη στάχτη.
Αλλά εάν ρίξεις π.χ. 5% σπόρο δεν θα σου βγει πάνω από 1,2% στάχτη...
Επιπλέον θα βοηθήσει πολύ την ροή του υλικού.

καπου εχει γραψει για γλουτεϊνόλη,αν μπει στο υλικο θα εχουμε πιστευω προβληματα στα κηνητα μερη της πρεσσας(ρουλεμαν,και πολλη υλικο κολημενο στα τοιχωματα)εχω βρει οξεια και καστανια αλλα ειναι πολλη δυσκολο υλικο και μου ριχνει την παραγωγη.θα ηθελα την γνωμη σου πανω στην σκεψη μου?

Θα την αραιώσεις πάρα πολύ - όχι την αραίωση που γράφει το κουτί.
Μιλάμε για αραίωση ίσως και 1:50 νερό - ξεκίνα από αυτό και ρίξε την αναλογία εάν σε παίρνει.
Και όχι πάνω από 2% αναπλήρωση υγρασίας...
Είναι ανάλογα τα μηχανήματα.
Σε περιστροφική δεν βάζεις - ρίχνεις ατμό για να ενεργοποιήσεις την λιγνίνη...
Με αυτή την αραίωση η γλουτεϊνόλη θα ξεραίνεται μόνο μέσα στη μήτρα και δεν θα λειτουργεί σαν κόλλα για να κολλήσει στα τοιχώματα
Όταν τελειώσει το μείγμα ρίχνεις κανονικό υλικό για να καθαρίσει.

Οξιά και καστανιά είναι όντως στιφνά υλικά...
Ρίξε λίγο πυρηνόξυλο ή σπόρο ή κάθε τι παρόμοιο π.χ. 5% για να το κάνεις να γλιστρά.
Δεν φταίει η μηχανή σου - απλά δεν έχει τους αναγκαίους ίππους για αυτά τα ξύλα...
.


σημερα εκανα δοκιμη ηλιοσπορο τριφιλη κριθαρι καλαμποκι,ολα σχεδον 9%υγρασια αλλα εχασα την μπαλα στην αρχη πολυ λαδι το ριμαδι(ηλιοσπορο)και τελικα με μολις 2%ηλιοσπορο και καθολου νερο η ατμο ειχα το τελειο αποτελεσμα.λιγη ενεργεια πολυ παραγωγη,σε 1 ωρα με καταναλωσει σε αμπερ(21Α) ειχα ενα μπικ μπανκ γεματο.αυριο που θα τσουβαλιασω θα ξερω και κιλα :woohoo:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108535 από avato-pantou
Την καταναλωση για την μετρας σε Αμπερ?σε kwh δεν μπορεις;Tα αμπερ ειναι σχετικα ειδικα αν δεν ειναι ολα τα μηχανηματα μονοφασικα.

σημερα εκανα δοκιμη ηλιοσπορο τριφιλη κριθαρι καλαμποκι,ολα σχεδον 9%υγρασια αλλα εχασα την μπαλα στην αρχη πολυ λαδι το ριμαδι(ηλιοσπορο)και τελικα με μολις 2%ηλιοσπορο
Αυτο το μειγμα για ζωοτροφη ειναι να φανταστω ετσι? :whistle: Κριμα που που εδωσα τα ζωντανα :angry: εχασες εναν εν δυναμει πελατη B)

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108548 από xrysafis72

avato-pantou έγραψε: Την καταναλωση για την μετρας σε Αμπερ?σε kwh δεν μπορεις;Tα αμπερ ειναι σχετικα ειδικα αν δεν ειναι ολα τα μηχανηματα μονοφασικα.

σημερα εκανα δοκιμη ηλιοσπορο τριφιλη κριθαρι καλαμποκι,ολα σχεδον 9%υγρασια αλλα εχασα την μπαλα στην αρχη πολυ λαδι το ριμαδι(ηλιοσπορο)και τελικα με μολις 2%ηλιοσπορο
Αυτο το μειγμα για ζωοτροφη ειναι να φανταστω ετσι? :whistle: Κριμα που που εδωσα τα ζωντανα :angry: εχασες εναν εν δυναμει πελατη B)


φιλε μου εχω αμπερομετρο στο κεντρικο πινακα,και επιδη δουλευουν 3 μοτερ και ολα σχεδον δουλευουν στο"ρελαντι"τι να εγραφα μοτερ πρεσσας 15kw μοτερ κοχλεια 0.22κw.....αν θελει την καταναλωσει 11.057412358272002 κw
κακος εδωσες τα ζωντανα πανε παρτα πισω,δεν υπαρχει αλλου μελλον.και αν επιτρεπεται απο πουεισε?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108553 από kosmidis80
Ετοιμη και η βαση του κοσκινου, μενει να βαφτει σε κοκκινακι! Προς το παρον θα δουλεψει χειροκινητα σε αυτες τις μικρες ποσοτητες που βγαζω τωρα. Αργοτερα θα μπει ενα μοτερακι και θα ειναι κομπλε. Επισης λογω σχηματος μπορει πολυ ευκολα να κλειστει και να δουλεψει και ως κουλερ με ενα βεντιλατερ, επισης αργοτερα.

Αποφασισα οτι ολα τα μηχανηματα που θα γινουν απο εδω και στο εξης θα φυγουν στο Κιλκις στο χωριο μου (αποσταση απο το σπιτι και την α υλη 15-20 χλμ) γιατι αν τα αφησω στην κυρια κατοικια θα μας κυνηγησουν οι γειτωνες και θα εχουν και δικαιο, κακα τα ψεματα. Επισης στο χωριο η αποθηκευση κτλ ειναι παιχνιδι γιατι υπαρχει χωρος!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108602 από xrysafis72

kosmidis80 έγραψε: Ετοιμη και η βαση του κοσκινου, μενει να βαφτει σε κοκκινακι! Προς το παρον θα δουλεψει χειροκινητα σε αυτες τις μικρες ποσοτητες που βγαζω τωρα. Αργοτερα θα μπει ενα μοτερακι και θα ειναι κομπλε. Επισης λογω σχηματος μπορει πολυ ευκολα να κλειστει και να δουλεψει και ως κουλερ με ενα βεντιλατερ, επισης αργοτερα.

Αποφασισα οτι ολα τα μηχανηματα που θα γινουν απο εδω και στο εξης θα φυγουν στο Κιλκις στο χωριο μου (αποσταση απο το σπιτι και την α υλη 15-20 χλμ) γιατι αν τα αφησω στην κυρια κατοικια θα μας κυνηγησουν οι γειτωνες και θα εχουν και δικαιο, κακα τα ψεματα. Επισης στο χωριο η αποθηκευση κτλ ειναι παιχνιδι γιατι υπαρχει χωρος!




φιλε μου ασε τα χειροκηνητα με ενα μοτερ 24βολτο απο γυαλοκαθαριστηρες φορτηγου ειναι ιδανικο,δουλευη στα 12βολτ για λιγες στροφες και στα 24 για περισσοτερες να υπολογησης σε 30 με 40 στροφες το λεπτο.το δικο μου εχει βγαλει καμποση παραγωγη χωρις προβληματα(με φορτηστη αυτοκηνητου).κανονισε να βαλει αναρωφηση και οχι ανεμηστηρα για να καθαριζεις το χωρο απο τα πριονιδια και να σου δινει και ψυξης οταν αποφασησης να το κανεις κλειστο.δες φωτο








και κατι τελευταιο βαλε στην ποδαρικα ντιζες Μ16 ωστε να μπορεις να ρυθμιζεις καλητερα την κλιση του κοσκκινου αναλογα την παραγωγη


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by xrysafis72.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108645 από avato-pantou

xrysafis72 έγραψε:

avato-pantou έγραψε: Την καταναλωση για την μετρας σε Αμπερ?σε kwh δεν μπορεις;Tα αμπερ ειναι σχετικα ειδικα αν δεν ειναι ολα τα μηχανηματα μονοφασικα.

σημερα εκανα δοκιμη ηλιοσπορο τριφιλη κριθαρι καλαμποκι,ολα σχεδον 9%υγρασια αλλα εχασα την μπαλα στην αρχη πολυ λαδι το ριμαδι(ηλιοσπορο)και τελικα με μολις 2%ηλιοσπορο
Αυτο το μειγμα για ζωοτροφη ειναι να φανταστω ετσι? :whistle: Κριμα που που εδωσα τα ζωντανα :angry: εχασες εναν εν δυναμει πελατη B)


φιλε μου εχω αμπερομετρο στο κεντρικο πινακα,και επιδη δουλευουν 3 μοτερ και ολα σχεδον δουλευουν στο"ρελαντι"τι να εγραφα μοτερ πρεσσας 15kw μοτερ κοχλεια 0.22κw.....αν θελει την καταναλωσει 11.057412358272002 κw
κακος εδωσες τα ζωντανα πανε παρτα πισω,δεν υπαρχει αλλου μελλον.και αν επιτρεπεται απο πουεισε?


Οσο αφορα την καταναλωση το ξερω γιατι κανω τον ηλεκτρολογο :whistle:
Αυτο για τα ζωντανα το εχω σκεφτει αλλα δεν το εχω μετανιωση ακομη,ειμαι απο Πελλα αλλα εδω και κατι χρονια ειμαι οικονομικος μεταναστης στην Σκιαθο. B) Οταν με το καλο γυρισω επανω εχει ο Θεος θα δουμε τι θα γινει.Καλη παραγωγη

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.285 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ