Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108651 από kosmidis80
Χρυσαφη εισαι πρωτος! Βαλε σε παρακαλω οσες πιο πολλες κατασκευαστικες λεπτομεριες απο τον αναμικτη σου στην αρχη της γραμμης, γιατι θα πρεπει να κανω και κατι με αυτο το θεμα! Γιατι οπως ξερεις η ομοιογενεια του υλικου ειναι πολυ σημαντικη για σταθερη παραγωγη.

Σε οτι αφορα το κοσκινο οι ντιζες για ρυθμιση της κλισης ειναι το επομενο που θα γινει, οπως και το μοτερ.

Στο μοτερ εχω δυο λυσεις, ειτε τσιμπαω ενα μοτερ γυαλοκαθαριστηρα απο φορτηγο οπως λες και εσυ ή ενα μονοφασικο μοτερακι με ινβερτερ που εχω στην δουλεια και καθεται ;)

Προχωραμε!!! Αργα βεβαια λογω οικονομικων, αλλα κυριως γιατι επεσε λιγο δουλεια στο εργοστασιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108658 από xrysafis72

kosmidis80 έγραψε: Χρυσαφη εισαι πρωτος! Βαλε σε παρακαλω οσες πιο πολλες κατασκευαστικες λεπτομεριες απο τον αναμικτη σου στην αρχη της γραμμης, γιατι θα πρεπει να κανω και κατι με αυτο το θεμα! Γιατι οπως ξερεις η ομοιογενεια του υλικου ειναι πολυ σημαντικη για σταθερη παραγωγη.

Σε οτι αφορα το κοσκινο οι ντιζες για ρυθμιση της κλισης ειναι το επομενο που θα γινει, οπως και το μοτερ.

Στο μοτερ εχω δυο λυσεις, ειτε τσιμπαω ενα μοτερ γυαλοκαθαριστηρα απο φορτηγο οπως λες και εσυ ή ενα μονοφασικο μοτερακι με ινβερτερ που εχω στην δουλεια και καθεται ;)

Προχωραμε!!! Αργα βεβαια λογω οικονομικων, αλλα κυριως γιατι επεσε λιγο δουλεια στο εργοστασιο.


ΦΙΛΕ μου ο ταχυαναμικτης πιστευω στην κατασκευη πελλετ ξυλου ειναι πολυτελια.εγω τον εχω κατασκευαση για να μου ανακατευη της πρωτες υλες (τριφυλη,καλαμποκι....)για πελλετ ζωοτροφης.προσεχε μην προσθεσης νερο μεσα!εγω εχω προβλημα και με υλικο τριφυλη με υγρασια 9% δεν με το μεταφερη ο κοχλια,δημιουργια σπηλεωματος σκεψου να ηταν και ποιο υγρο.ακομα δεν εχω βρη λυση σε αυτο το προβλημα!αν καποιος εχει καποια σκεψη- λυση?





ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108659 από kosmidis80
Αυτο ειχα σκεφτει εξ αρχης. Δηλαδη ενα βαρελι με αναδευτηρες! Μπραβο ρε Χρυσαφη! τωρα θα το προχωρησω ετσι οπως το ειχα και εγω στο μυαλο!


Εννοεις το υλικο μενει στο σιλο ή κολλαει τον κοχλια? Αν ειναι στο σιλο, μπορεις να βαλεις ενα δονητη στα τοιχωματα του, που θα δουλευει κατα περιοδους. πχ www.karanasios.gr/italvibras.el.aspx

Εμεις τα δουλευουμε στα συγκροτηματα σκυροδεματος στην αμμο για να μην 'κολαει' και να πεφτει στο ζυγιστηριο που ειναι απο κατω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108668 από stratis 1

kosmidis80 έγραψε: Εμεις τα δουλευουμε στα συγκροτηματα σκυροδεματος στην αμμο για να μην 'κολαει' και να πεφτει στο ζυγιστηριο που ειναι απο κατω.


Ο δονητής σε αυτή τη περίπτωση κάνει τα αντίθετα αποτελέσματα.
Πετρώνει το πριονιδι.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108670 από stratis 1

kosmidis80 έγραψε: Αυτο ειχα σκεφτει εξ αρχης. Δηλαδη ενα βαρελι με αναδευτηρες! Μπραβο ρε Χρυσαφη! τωρα θα το προχωρησω ετσι οπως το ειχα και εγω στο μυαλο


Πιθανόν να έχεις στην αποθήκη σου 'ταχυαναμικτη' και να μην το ξέρεις ;)

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108673 από kosmidis80
μπα οχι Στρατη και δεν εχω ορεξη να σκασω 300+ για μπετονιερα χειρος.

Βαρελια ομως εχω αρκετα ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ