Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110287 από kosmidis80
professor θα μας βαλεις παλι σε εξοδα! :lol:

Περαν της πλακας ομως το ξηραντηριο ειναι μονοδρομος για παραγωγή μετά το τελος του καλοκαιριου!

Εχω υλικο εδω και μερες και δεν λεει να στεγνωσει, ποσο μαλιστα μεσα στο big bag που οσο πιο κατω πηγαινω τοσο πιο πολυ υγρασια βρισκω! Στο τελος βλεπω να γινεται κομποστ και να το ριχνω σε κανα παρατημενο χωραφι.Η αποφαση για ιδια κατασκευή με την αγορα της μικρης εγινε πολυ αργα για την σεζον φετος!

Παντος οσο περναει ο καιρος και βλεπω οτι εχει καποιο αποτελεσμα η προσπαθεια και ο πειραματισμος μου με την μικρη, τοσο πιο πολυ μπαινω στον δρομο για μια μικρη μοναδα παραγωγης (100-150 kg/h με σκοπο να καλυψει τις αναγκες μου και μερικων φιλων και βλεπουμε! Κατα νου βεβαια υπαρχει και η σκεψη των ζωοτροφων οπως κανει ακριβως και ο Χρυσαφης.

Η προτεραιοτητα μου βεβαια δεν ειναι το ξηραντηριο! Πρεπει πρωτα να γινει ή να αγοραστει μεγαλη πρεσα και να ακολουθησουν ολα τα υπολοιπα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110354 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε: A καντήλαβα... :cheer:


Στην πρώτη περίπτωση έχεις παραγωγή σε batch.
Γεμίζεις το βαρέλι, ο αέρας δεν έρχεται σε επαφή με το προϊόν και ο σωλήνας από τον οποίο περνάει η θερμότητα έχει πολλές ευθείες μεγάλες σε πλάτος λάμες, παράλληλα κολλημένες πάνω, του για να μεταφέρει την θερμότητα στο πριονίδι.
Μειονέκτημα: γεμίζεις και αδειάζεις συνέχεια και έχεις απώλεια θερμότητας...
.

δεν καταλαβα λεξη απο τα γραφωμενα σου!!!
καντο μια αντινογραφια απο μεσα ζωγραφιστω και σε πληρωνω στην καπνοπουληση δασκαλες!! :P

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110401 από xrysafis72
το δασκαλο των ειπα στην καπνοπουληση και λακισε!!! :woohoo:
μια διαπηστωση:το πυρινοξυλο εχει 3%λαδι(σωστα?).ο ηλιοσπορος (βιοντηζελ)εχει 25%λαδι(μπορει και παραπανω)αν το αναμειξουμε με θεοξερο τριμα ξυλου 800κιλα,θα εχουμε την ιδια ποσοτητα λαδιου με το πυρινοξυλο,δηλαδη θα εχουν 900 κιλα τυπου πυρινοξυλο!!!αν εχω καπου λαθος ασ με διωρθωση καποιος?
τωρα σε πρεσσαρισμα πελλετ και καυση θα εχουμε τα ιδια αποτελεσματα με το πυρινοξυλο?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110409 από stratis 1
Το πυρηνοξυλο εχει λιγοτερο απο 0,5% λαδι.
Ο τριφασικος πυρηνας εχει γυρω στα 4%
Για την αλλη ερωτηση,κανε μια δοκιμη να μας πης το αποτελεσμα. :kiss: :kiss:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110423 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

το δασκαλο των ειπα στην καπνοπουληση και λακισε!!!

Τώρα είμαι εγώ που δεν καταλαβαίνω Χριστό από την πρόταση... :silly: :silly: :silly:



Λοιπόν:
Το σχέδιο δείχνει διπλή τομή: κάθετη και οριζόντια σε πλαγία και πρόοψη αντίστοιχα...
Πάνω στην κεντρική σωλήνα έχουν κολληθεί 8 λάμες προς τα έξω σχεδόν σε όλο το μήκος της σωλήνας μέσα στο βαρέλι. Το ύψος τους είναι διπλάσιο της διαμέτρου του σωλήνα.
Μέσα στο σωλήνα υπάρχουν και μικρότερες λάμες για να πάρεις όση περισσότερη θερμότητα μπορείς - αυτό όμως σημαίνει συχνό καθάρισμα του εσωτερικού της σωλήνας...

Στο εσωτερικό του βαρελιού εννοείται ότι θα κολλήσεις μερικές οριζόντιες λάμες για καλύτερη ανάμιξη, αλλιώς το υλικό θα μένει συνέχεια κάτω...
Οι λάμες στο εσωτερικό του βαρελιού θα σπρώχνουν το υλικό στις λάμες του κεντρικού σωλήνα και ταυτόχρονα θα ανακινούν συνέχεια το υλικό για να φύγει ομοιόμορφα η υγρασία από παντού...

ΥΓ
Είχες δεν είχες, με έβαλες να κάνω σχέδιο μπαγαπόντη...
Αυτό σημαίνει παραπάνω μπουγάτσα - ίσως και να είναι μπουγάτσα με τουρίστρια... :evil:
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110427 από stratis 1

OANNHSEA έγραψε: A καντήλαβα... :cheer:

Λοιπόν:
Το πρόβλημα σε αυτού του είδους τις κατασκευές είναι η στεγανοποίηση των άκρων του βαρελιού.
Επίσης το πριονίδι πετάει το άτιμο... Για αυτό με βεβιασμένη ροή θα πρέπει να του βάλεις αναγκαστικά και κυκλώνα.
Δύο περιπτώσεις έχουμε (και οι δύο κατασκευασμένες από ιδιώτες) :



Στην πρώτη περίπτωση έχεις παραγωγή σε batch.
Γεμίζεις το βαρέλι, ο αέρας δεν έρχεται σε επαφή με το προϊόν και ο σωλήνας από τον οποίο περνάει η θερμότητα έχει πολλές ευθείες μεγάλες σε πλάτος λάμες, παράλληλα κολλημένες πάνω, του για να μεταφέρει την θερμότητα στο πριονίδι.
Απλή κατασκευή, χωρίς κυκλώνες και μεγάλους ανεμιστήρες για βεβιασμένη κυκλοφορία...
Μειονέκτημα: γεμίζεις και αδειάζεις συνέχεια και έχεις απώλεια θερμότητας...

.


Δεν ξερω πως ειναι το εσωτερικο του αλλα αν το εφτιαχνα εγω,
δεν θα συνεχιζα τη σωληνα του αερα μεσα στο βαρελι.
Στο σημειο που ενώνεται με το βαρελι θα άφηνα τον θερμο αερα να κυκλοφορει ελευθερα και θα εβγαινε αφαιρωντας την υγρασια απο την αλλη μερια του βαρελιου.
Μετα θα την ένωνα με ενα μπουρί και αν ειχα σκονη θα εβαζα στην ακρη εναν κυκλωνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ