Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110428 από stratis 1
Δες το εσωτερικό ενος περιστροφικου να παρης μια ιδεα για αναδευση του υλικου


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110456 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

το δασκαλο των ειπα στην καπνοπουληση και λακισε!!!

Τώρα είμαι εγώ που δεν καταλαβαίνω Χριστό από την πρόταση... :silly: :silly: :silly:



Λοιπόν:
Το σχέδιο δείχνει διπλή τομή: κάθετη και οριζόντια σε πλαγία και πρόοψη αντίστοιχα...
Πάνω στην κεντρική σωλήνα έχουν κολληθεί 8 λάμες προς τα έξω σχεδόν σε όλο το μήκος της σωλήνας μέσα στο βαρέλι. Το ύψος τους είναι διπλάσιο της διαμέτρου του σωλήνα.
Μέσα στο σωλήνα υπάρχουν και μικρότερες λάμες για να πάρεις όση περισσότερη θερμότητα μπορείς - αυτό όμως σημαίνει συχνό καθάρισμα του εσωτερικού της σωλήνας...

Στο εσωτερικό του βαρελιού εννοείται ότι θα κολλήσεις μερικές οριζόντιες λάμες για καλύτερη ανάμιξη, αλλιώς το υλικό θα μένει συνέχεια κάτω...
Οι λάμες στο εσωτερικό του βαρελιού θα σπρώχνουν το υλικό στις λάμες του κεντρικού σωλήνα και ταυτόχρονα θα ανακινούν συνέχεια το υλικό για να φύγει ομοιόμορφα η υγρασία από παντού...

ΥΓ
Είχες δεν είχες, με έβαλες να κάνω σχέδιο μπαγαπόντη...
Αυτό σημαίνει παραπάνω μπουγάτσα - ίσως και να είναι μπουγάτσα με τουρίστρια... :evil: .



ΔΑΣΚΑΛΕ παλι εγραψες σε ευχαριστω ποτε θα ερθης απο δραμα εχουμε τηγανια ,σπαλομπριζωλα και πανσετα απο δικο μου σπιτισιο γουρουνοπουλο και το τσιπουρο δικο μου για το σχεδιο που εκατσες και εκανες. αν μου πεις και ποσο υλικο με 12 υγρασια τελικη θα μου φουρνιζουν τα 2 βαρελια ενωμενα και σε ποση ωρα(40% αρχικη υγρασια), θα εχουμε και ρωσιδες
τωρα για την προταση που εκανα :μια και δεν ειναι ευκολο να βρω πυρινοξυλο ενω ηλιοσπορο εχω στην αποθηκη, αν αναμιξο πριονιδι (800 κιλα)με ηλιοσπορο(100κιλα)θα εχω της ιδιοτητες του πυρινοξυλου για την πρεσσα σαν βοηθητικο για την αυξηση της παραγωγης?
και κατι τελευταιο εχω πριονιδι με υγρασια 11%(πηγα σε ενα φιλαρακι και περασα απο τον φουρνο του το υγρο ελατο που εχω...40%)και το βαζω στην πρεσσα και δεν λεει να βγαλει πελλετ,του κατεβαζω την πιεση στα ρολλερ και παλι τιποτα και δεν εχω καθολου αυξηση θερμοκρασια μεσα στην πρεσσα, του ριχνω λιγο ηλιοσπορο και βγαζει λιγοστο αλλα μαλακο και οταν ξεραθη σπαζει ευκολα το πελλετ.υπαρχει πιθανοτητα να την επαθα και να την εκανα βραστο ελατο(βραστη οξεια)να σκοτωσα το αμοιρο το πριονιδι? :S :S

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110457 από xrysafis72

stratis 1 έγραψε: Δες το εσωτερικό ενος περιστροφικου να παρης μια ιδεα για αναδευση του υλικου




ευχαριστω στρατη αλλα εγω θελω ενα μικρο φουρνακι χωρις αναροφησης και κυκλωνια για της δυσκολες ωρες του χειμωνα αν ξεμενω απο πελλετ να εχω να φουρνησω λιγο υλικο!!! ;)
ο μεγαλο ο φουρνο εχει πολλη τρεξιμο για να ξερανης υλικο :S

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110471 από xrysafis72
και δασκαλε ενα τηλεφωνο δωσε αν μπορεις να σε ζαλιζω και απο αυτο.αν δεν θελεις το καταλαβαινω εχει πολλους σαν και εμενα να σε ζαλιζουν καθημερινα και με το χρημα οχι σαν και εμενα τσαμπε και με γουρουνοπουλα!! :P
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110482 από kosmidis80
παίδες σορυ, ξερω εχω αφησει εκκρεμοτητες - φωτογραφίες και ερωτησεις χωρις απαντηση, αλλα ειμαι εδω και μερες χαμενος λογω πιθανων νεων εργασιακων εξελιξεων. Το μυαλο μου ειναι αλλου. :whistle:

Ενδεχεται να με χασετε απο Ελλαδα και στο μερος που ειναι να παω δεν χρειαζεται θερμανση καθολου ολη την χρονια :lol: , μονο ψυξη!

Μακαρι βασικα να κλεισει το θεμα και να σταματησει η οικονομικη κριση για την οικογενεια μου, γιατι κατα τα αλλα θα υπαρχουν προβληματα στην αρχη και δυσκολιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110506 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

και δασκαλε ενα τηλεφωνο δωσε αν μπορεις να σε ζαλιζω και απο αυτο.


Χρυσάφη ότι θέλεις στο φόρουμ, γιατί δεν βοηθάω μόνο εσένα...
Είναι πολλοί που μπορούν να βοηθηθούν διαβάζοντας μας...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ