Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114540 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Λοιπόν πως να το πω...
Αυτή τη στιγμή Χρυσάφη, δεν φτιάχνεις μεταφορική ταινία - ελέφαντα φτιάχνεις... :blush:

Δεν χρειαζόσουν πάνω από Φ25 άξονα και Φ100 ράουλα (εάν είναι να μεταφέρεις πριονίδι)...
Και ο κινητήρας δεν ήθελες να είναι πάνω από 0,75Κw με μειωτήρα 1/30...
Επίσης η τάνηση που σκέφτεσαι είναι για μεγάλα φορτία - για πιο μικρά φορτία υπάρχει πιο φτηνή λύση...

Γιατί δεν ρωτάς την υπερμεγαλοφυία μου ( :woohoo: ), για να πάρεις μία ιδέα πριν ξεκινήσεις να φτιάξει κάτι; :evil:

ΥΓ
Πρέπει να φτιάξω ένα blog για να δεις τι σχεδιάζω...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114618 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε: Λοιπόν πως να το πω...
Αυτή τη στιγμή Χρυσάφη, δεν φτιάχνεις μεταφορική ταινία - ελέφαντα φτιάχνεις... :blush:

Δεν χρειαζόσουν πάνω από Φ25 άξονα και Φ100 ράουλα (εάν είναι να μεταφέρεις πριονίδι)...
Και ο κινητήρας δεν ήθελες να είναι πάνω από 0,75Κw με μειωτήρα 1/30...
Επίσης η τάνηση που σκέφτεσαι είναι για μεγάλα φορτία - για πιο μικρά φορτία υπάρχει πιο φτηνή λύση...

Γιατί δεν ρωτάς την υπερμεγαλοφυία μου ( :woohoo: ), για να πάρεις μία ιδέα πριν ξεκινήσεις να φτιάξει κάτι; :evil:

ΥΓ
Πρέπει να φτιάξω ένα blog για να δεις τι σχεδιάζω...



αφου σου λεω δωσε τηλεφωνο να ρωταω!!!!
σαν αγροτης εχω ταση σε βαρεια μηχανηματα!!!
ολη η κατασκευη δεν θα στοιχηση πανω απο 200 ευρω!!!το μοτερ το εχω και ειναι με γωνιακο μοτερ κατω απο 500watt με μειωτη και 42 στροφες το λεπτο(v 220/380 A 2,25/1,3 KW 0,37 IP 44-r/min 1400/42-cosφ 0.7..τον διαδρομο των εχω δωρο απο φιλαρακη απο Νιγρητα!!!
αντε να σου κανω και μια ερωτηση πως θα κατασκευασω μια ζυγηστικη μηχανη για συσκευασια πελλετ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΟΛΗΣΗ?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115294 από xrysafis72
και συνεχεια της κατασκευης ταινιοδρομου.πηραμε απο τον παντογραφο και τα πλαινα της ταινιας και τα κατασκευασαμε οσα χρειαζωνται(δασκαλε τελικα εγινε για νταμαρια η ταινια αφου απο λαθος εκοψαν 3mm λαμαρινα με την ιδια τιμη φυσικα :evil: )αν γνωριζει τωρα καποιος μπακαλιστικα και μη πως θα ευθηγραμισουμε τον διαδρομο ωστε να μην εχουμε προβληματα.
εσυ δασκαλε με την υπερμεγαλοφυία σου εχει να μου πεις καποιο τροπο?
αλλιως θα ξαναενοχλησω το φιλαρακι μου απο ΝΙΓΡΙΤΑ :)










ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115295 από xrysafis72
1

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115430 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Τι είναι το 1;;; :silly:

αφου σου λεω δωσε τηλεφωνο να ρωταω!!!!

Το ξαναγράφω: γράφω για όλο τον κόσμο που διαβάζει το φόρουμ...
Πολλοί θα έχουν τις ίδιες απορίες...
Μία ερώτηση να κάνεις στο φόρουμ λοιπόν...

)αν γνωριζει τωρα καποιος μπακαλιστικα και μη πως θα ευθηγραμισουμε τον διαδρομο ωστε να μην εχουμε προβληματα.

Λοιπόν:
Εγώ δεν έχω προβλήματα, γιατί χρησιμοποιώ πάντα το laser...
Υπάρχει όμως ο εξής τρόπος που χρησιμοποιούσαμε παλιά:
α) φέρνεις τα πλαίσια κολλητά, πρόσωπο με πρόσωπο.
β) βάζεις τον άξονα στον κινητήρα και στο αντίκρι κουζινέτο του κινητήρα - είναι βιδωμένα και τα δύο.
γ) ευθυγραμμίζεις τα πλαίσια και όταν είναι ευθυγραμμισμένα κάνεις τις τρύπες για τους ενδιάμεσους αποστάτες - εάν έχεις σπείρωμα Μ8 στον αποστάτη κάνεις τρύπα Φ8,5mm.
δ) ανοίγεις τα πλαίσια και βιδώνεις τους αποστάτες.
ε) λασκάρεις το κουζινέτο του κινητήρα.
ζ) βάζεις τους άξονες κίνησης και επιστροφής μαζί με τα ράουλα τους.
η) φέρνεις στροφές στον άξονα κίνησης χωρίς να τανήσεις τον ιμάντα για να πάρει τα μπόσικα από την ευθυγράμμιση του - βιδώνεις καλά το κουζινέτο του κινητήρα.
θ) τώρα τανίζεις...

αντε να σου κανω και μια ερωτηση πως θα κατασκευασω μια ζυγηστικη μηχανη για συσκευασια πελλετ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΟΛΗΣΗ?

Την θέλεις και αυτόματη;;; :evil:
Κάνε ότι κάνουν και οι άλλοι λογικοί: έχουν πάρει μία ζυγαριά και μία θερμοκολλητική μηχανή που λειτουργεί με το πόδι και είναι πολύ φθηνή.
Οπότε ζυγίζουν τα 15 κιλά, ύστερα σηκώνουν τη σακούλα την βάζουν στη θερμόκόλληση (έχουν φτιάξει και ένα αποστάτη για να στέκεται η σακούλα) και από εκεί στην παλέτα...

Και για να σου δώσω ένα δείγμα παλιάς μου δουλειάς: Απλή ταινία κοιλοδοκού.
ΥΓ - εγώ είμαι αυτός που φωτογραφίζει τις υπέρτατες δημιουργίες μου... :lol:


Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115444 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε: Τι είναι το 1;;; :silly:

αφου σου λεω δωσε τηλεφωνο να ρωταω!!!!

Το ξαναγράφω: γράφω για όλο τον κόσμο που διαβάζει το φόρουμ...
Πολλοί θα έχουν τις ίδιες απορίες...
Μία ερώτηση να κάνεις στο φόρουμ λοιπόν...

)αν γνωριζει τωρα καποιος μπακαλιστικα και μη πως θα ευθηγραμισουμε τον διαδρομο ωστε να μην εχουμε προβληματα.

Λοιπόν:
Εγώ δεν έχω προβλήματα, γιατί χρησιμοποιώ πάντα το laser...
Υπάρχει όμως ο εξής τρόπος που χρησιμοποιούσαμε παλιά:
α) φέρνεις τα πλαίσια κολλητά, πρόσωπο με πρόσωπο.
β) βάζεις τον άξονα στον κινητήρα και στο αντίκρι κουζινέτο του κινητήρα - είναι βιδωμένα και τα δύο.
γ) ευθυγραμμίζεις τα πλαίσια και όταν είναι ευθυγραμμισμένα κάνεις τις τρύπες για τους ενδιάμεσους αποστάτες - εάν έχεις σπείρωμα Μ8 στον αποστάτη κάνεις τρύπα Φ8,5mm.
δ) ανοίγεις τα πλαίσια και βιδώνεις τους αποστάτες.
ε) λασκάρεις το κουζινέτο του κινητήρα.
ζ) βάζεις τους άξονες κίνησης και επιστροφής μαζί με τα ράουλα τους.
η) φέρνεις στροφές στον άξονα κίνησης χωρίς να τανήσεις τον ιμάντα για να πάρει τα μπόσικα από την ευθυγράμμιση του - βιδώνεις καλά το κουζινέτο του κινητήρα.
θ) τώρα τανίζεις...

αντε να σου κανω και μια ερωτηση πως θα κατασκευασω μια ζυγηστικη μηχανη για συσκευασια πελλετ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΟΛΗΣΗ?

Την θέλεις και αυτόματη;;; :evil:
Κάνε ότι κάνουν και οι άλλοι λογικοί: έχουν πάρει μία ζυγαριά και μία θερμοκολλητική μηχανή που λειτουργεί με το πόδι και είναι πολύ φθηνή.
Οπότε ζυγίζουν τα 15 κιλά, ύστερα σηκώνουν τη σακούλα την βάζουν στη θερμόκόλληση (έχουν φτιάξει και ένα αποστάτη για να στέκεται η σακούλα) και από εκεί στην παλέτα...

Και για να σου δώσω ένα δείγμα παλιάς μου δουλειάς: Απλή ταινία κοιλοδοκού.
ΥΓ - εγώ είμαι αυτός που φωτογραφίζει τις υπέρτατες δημιουργίες μου... :lol:

απο τον τροπο ευθηγραμησης του διαδρομου δεν εχω καταλαβη λεξη!!!! :(
η δουλεια σου ειναι παρα μα παραπολλη καλη (εξερετικη)τωρα ομως βλεπω πως αλλη τραβανε το λουκι της κατασκευης εσυ μονο τα φωτογραφιες τραβας!!!! :P
δες εδω κατασκευη βαρεια αθανατη μονος μου!!! :evil:





και δες πως μπαινουν τα γωνιακα μοτερ στον αξονα του τυμπανου.αλλη μηχανουργη με λεγανε οτι θα χρειαστο κομπερ και μαλακιες :blush:


ασε και για το συσκευαστηριο βρηκα λυση .εμεινε η πραγματοποιηση του και βασηζεται στην αρχη λειτουργεια παλιας πλαστιγγας

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ