Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94497 από xrysafis72
και κατι ακομα! εκανα πελλετ απο αχυρο και ειχα την πρωτη αποτυχια.καθε 10 λεπτα μπλοκο ο καυστηρας φερολι ρ12.ανοιγα τον καυστηρα και ειδα στην σχαρα καυση κατι σαν ποντικοκουραδα,δεν μπορουσε ο αερας να τα διωξη και σαν αποτελεσμα το πελετ που επεφτε δεν καιγοταν.τα εδωσα στον κουμπαρο μου που εχει καυστηρα βιομαζας και ειχε σχεδον το ιδιο αποτελεσμα,τα εκαψε αλλα γεμισε ο πατος του λεβητα ποντικοκουραδα.αρα πελλετ απο αχυρο και καλαμποκες δεν γινεται να καουν απο οικιακους καυστηρες :angry:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94502 από thlanarass
καμμαι φοτο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94517 από xrysafis72
παμε για ξυλο πελλετ
βρηκα δανεικο κλαδοτεμαχιστη,στης 2 τελευταιες φωτο ειναι

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94528 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72 έγραψε: και κατι ακομα! εκανα πελλετ απο αχυρο και ειχα την πρωτη αποτυχια.καθε 10 λεπτα μπλοκο ο καυστηρας φερολι ρ12.ανοιγα τον καυστηρα και ειδα στην σχαρα καυση κατι σαν ποντικοκουραδα,δεν μπορουσε ο αερας να τα διωξη και σαν αποτελεσμα το πελετ που επεφτε δεν καιγοταν.τα εδωσα στον κουμπαρο μου που εχει καυστηρα βιομαζας και ειχε σχεδον το ιδιο αποτελεσμα,τα εκαψε αλλα γεμισε ο πατος του λεβητα ποντικοκουραδα.αρα πελλετ απο αχυρο και καλαμποκες δεν γινεται να καουν απο οικιακους καυστηρες :angry:


Γίνεται... Θα το κάνεις μίγμα με άλλα υλικά σε αναλογία 50 - 50...


ρε επιστημονα αν αδειαζω την χαρμανιερα με το υλικο που θα εχει 13%υγρασια απο ατμοποιητη και ζεστο!!!
θα κολαει μεσα στο σιλο αναμονης
θα χρειαστη και αναδευτηρα στο σιλο
για αυτο λεω απο τον αναμικτη στην πρεσσα

Ότι θα κολλάει είναι αλήθεια - για αυτό θα πρέπει να του βάλεις αναδευτήρα.
Αλλά η τροφοδοσία της πρέσας θα πρέπει να είναι συνεχής με το σωστό υλικό και όχι να μπουκώνει..
Άρα θα πρέπει το κάθε διαφορετικό μείγμα να πέφτει με συγκεκριμένη ποσότητα ανά δευτερόλεπτο.
Πως θα το κάνεις αυτό με απευθείας τροφοδοσία από τον ταχυαναμίκτη;

ΥΓ
Τα ίδια μου έλεγες για τον οριζόντιο ταχυαναμίκτη και να που φτιάχνεις οριζόντιο ταχυαναμίκτη... :evil: :evil: :evil:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94587 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: και κατι ακομα! εκανα πελλετ απο αχυρο και ειχα την πρωτη αποτυχια.καθε 10 λεπτα μπλοκο ο καυστηρας φερολι ρ12.ανοιγα τον καυστηρα και ειδα στην σχαρα καυση κατι σαν ποντικοκουραδα,δεν μπορουσε ο αερας να τα διωξη και σαν αποτελεσμα το πελετ που επεφτε δεν καιγοταν.τα εδωσα στον κουμπαρο μου που εχει καυστηρα βιομαζας και ειχε σχεδον το ιδιο αποτελεσμα,τα εκαψε αλλα γεμισε ο πατος του λεβητα ποντικοκουραδα.αρα πελλετ απο αχυρο και καλαμποκες δεν γινεται να καουν απο οικιακους καυστηρες :angry:


Γίνεται... Θα το κάνεις μίγμα με άλλα υλικά σε αναλογία 50 - 50...


ρε επιστημονα αν αδειαζω την χαρμανιερα με το υλικο που θα εχει 13%υγρασια απο ατμοποιητη και ζεστο!!!
θα κολαει μεσα στο σιλο αναμονης
θα χρειαστη και αναδευτηρα στο σιλο
για αυτο λεω απο τον αναμικτη στην πρεσσα

Ότι θα κολλάει είναι αλήθεια - για αυτό θα πρέπει να του βάλεις αναδευτήρα.
Αλλά η τροφοδοσία της πρέσας θα πρέπει να είναι συνεχής με το σωστό υλικό και όχι να μπουκώνει..
Άρα θα πρέπει το κάθε διαφορετικό μείγμα να πέφτει με συγκεκριμένη ποσότητα ανά δευτερόλεπτο.
Πως θα το κάνεις αυτό με απευθείας τροφοδοσία από τον ταχυαναμίκτη;

ΥΓ
Τα ίδια μου έλεγες για τον οριζόντιο ταχυαναμίκτη και να που φτιάχνεις οριζόντιο ταχυαναμίκτη... :evil: :evil: :evil:

θα βγαλω ξυλοπελλετ :lol:
δεν ξερω αν το βαμβακι θα ειναι ιδιο με το ξυλο?
τον οριζωντιο των αναμικτη τον κανω γιατι μου δωσανε την ιδια τιμη με τον καθετο :evil: :evil:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94593 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

xrysafis72 έγραψε: και κατι ακομα! εκανα πελλετ απο αχυρο και ειχα την πρωτη αποτυχια.καθε 10 λεπτα μπλοκο ο καυστηρας φερολι ρ12.ανοιγα τον καυστηρα και ειδα στην σχαρα καυση κατι σαν ποντικοκουραδα,δεν μπορουσε ο αερας να τα διωξη και σαν αποτελεσμα το πελετ που επεφτε δεν καιγοταν.τα εδωσα στον κουμπαρο μου που εχει καυστηρα βιομαζας και ειχε σχεδον το ιδιο αποτελεσμα,τα εκαψε αλλα γεμισε ο πατος του λεβητα ποντικοκουραδα.αρα πελλετ απο αχυρο και καλαμποκες δεν γινεται να καουν απο οικιακους καυστηρες :angry:


Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα σε εμένα όταν καίω πέλλετ φτιαγμένο από κλωνάρια που έχουν επάνω και τα φύλλα τους.
Τα πέλλετ αυτά δεν διαλύονται μετά την καύση τους για να γίνουν στάχτη, παρά κρατάνε το σχήμα τους μερικώς, σαν κάφτρα [ολόκληρη στάχτη] από τσιγάρο.
Προσπάθησα να απομακρύνω το μπούκωμα από τις κάφτρες στο πιατάκι της καύσης, με μεγάλη ταχύτητα του smoke, στην λειτουργία του καθαρισμού της σόμπας, και σε ποιο μικρά χρονικά διαστήματα από το προκαθορισμένο.
Βελτιώθηκε κάπως η απομάκρυνση του άκαφτου υλικού, αλλά δεν καθαρίζει τελείως το πιατάκι.

Αυτό είναι ένα θέμα, που μάλλον θα το λύσω, μειώνοντας σε αναλογία την μίξη του υλικού. Δηλαδή περισσότερο ξύλο, λιγότερα φύλλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ