Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94680 από stratis 1
Μαστορα τα αποκλαδια της ελιας καιγονται καταπληκτικα σε λεβητα βιομαζας.
Θρυμμα.Οχι πελλετ.
Εχουν σχετικα πολυ σταχτη αλλα αν καουν με μορφη θρυμματος ,η σταχτη ειναι ελαφρια και δεν εμποδιζει την καυση ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94681 από stratis 1
Για να κανης μαλακο πελλετ δοκιμασε να ανεβασης την υγρασια του θρυματος πανω απο 15-16%.
Δεν θα ειναι γυαλιστερό οπως αυτο που βγαινει στο 13% αλλα θα ειναι ποιο μαλακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94684 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Αυτό με το θέμα της υγρασίας είναι άλλη περίεργη υπόθεση. :dry:

Αρχισα να αδιαφορώ για την επιθυμητή υγρασία που λένε ότι πρέπει να έχει το θρύμμα για να πελλετοποιηθεί, και ο λόγος είναι ότι είτε ξερό υλικό έριξα, είτε πολύ υγρό, η πρέσα όταν ζεσταθεί και δουλεύει στο φούλ, από την θερμοκρασία που αναπτύσσει μουσκεύει πάρα πολύ το υλικό που έχει στην χοάνη.

Δεν ξέρω πόσο υγρασία έχει αυτό το μουσκεμένο υλικό πριν περάσει από την μήτρα, αλλά πιάνοντας το με το χέρι το βλέπω ότι είναι βρεμένο τελείως.

Οσο για τους λέβητες βιομάζας, δεν το συζητώ.....είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κανείς για θέρμανση.
Είναι στα σχέδια μου στο μέλλον, μετά το joker να βάλω στο χέρι ένα καλό μηχάνημα. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94706 από stratis 1
Αν δεν εχεις πολλα λεφτα για να τον αγορασεις,φτιαχτον μονος σου με λιγα οπως εγω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94751 από xrysafis72

mastoras έγραψε:

OANNHSEA έγραψε:

Mastoras:
Από τι δέντρο είναι το ξύλο και τα δέντρα τα οποία κάνεις πέλετ και μένει η στάχτη?



Στα ελαιοκλαδέματα αναφέρομαι. Και στα φύλλα της Ελιάς. Από αυτά έφτιαξα αρκετό πέλλετ.

Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο για τις κάφτρες, η ποντικοκούραδα, η σκουλήκια. Δεν είναι σίγουρο εάν αυτό το φαινόμενο το προκαλούν τα φύλλα.

Υπάρχει περίπτωση το φαινόμενο αυτό να το προκαλεί το σκληρό πέλλετ. Προς το παρών δεν μπορώ να βγάλω μαλακό πέλλετ, όπως του βιομηχανικού.

Μπορεί να φταίει η κοκκομετρία του υλικού, δηλαδή για να βγει μαλακό πέλλετ, να χρειάζεται το υλικό να είναι αρκετά χοντρόκοκο, και όχι ρίγανη που βγάζω πάντα από τον σφυρόμυλο.

Η άλλη περίπτωση είναι του osakis που κάνει μίξη τα ελαιοκλαδέματα με χαρτόνια.

Θα δούμε στην διάρκεια..... ούτως η άλλως η 2 σόμπες των δοκιμών θα δουλεύουν όλο το καλοκαίρι, όπως πέρυσι. :lol:


mastora για την κοκομετρια του υλικου ειμαστε καλα!!!εχω βρεξη πελλετ ξυλου αυστριακα,εχουν διαλυθει και τα εχω στεγνωσει σε καλσον,η κοκομετρια ειναι πολλη πολλη μικρη.περναω το υλικο απο σφυρομυλο με 5αρι κοσκκινοκαι ειναι το ιδιο.μπορω να πω ποιο μικρη κοκομετρια απο ριγανη.με την υγρασια θα πειραματιστω οταν τελιωση ο ταχυαναμικτης :(


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94752 από xrysafis72

stratis 1 έγραψε: Για να κανης μαλακο πελλετ δοκιμασε να ανεβασης την υγρασια του θρυματος πανω απο 15-16%.
Δεν θα ειναι γυαλιστερό οπως αυτο που βγαινει στο 13% αλλα θα ειναι ποιο μαλακο.

η τελικη υγρασια του πελλετ θα ειναι ομως κατω απο 8% για να καιγεται ευκολα?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ