Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94031 από VASKOS 4

Βιομαζιστής έγραψε:

VASKOS 4 έγραψε: Σιγά σιγά θα μάθω,για τον σφυρόμυλο δεν έγραψα γιατί είναι καινούριος και τον έχω για παραγωγή ζωοτροφής!!!


Και ο δικός μου ζωοτροφής είναι και μάλιστα πολύ μικρός (3HP) αλλά μια χαρά κάνει την δουλειά του.
Η δουλειά του είναι να μετατρέπει το χοντρό και ακανόνιστο θρύμμα του θρυμματιστή κλαδιών σε λεπτό, σχεδόν ομοιόμορφο τσίπ κατάλληλο για πελλετοποίηση ή καύση στον λέβητα βιομάζας.




Υλικό που πέρασε μόνο από θρυμματιστή:









Το προηγούμενο υλικό περασμένο κι από τον σφυρόμυλο ζωοτροφής:




Ναι έχω διαβάσει και έχω δει τα πάντα που ανεβάσατε,και πιστεύω ότι το έχω μέχρι και τον σφυρόμυλο.Στην πρέσσα κολλάω γιατί με αυτά που διάβασα για τις Κινέζικες τρόμαξα.Απ'οτι κατάλαβα,αν αγοράσω Κινέζικη πρέπει να την κάνω ανακατασκευή πριν την χρησιμοποιήσω γιατί θα διαλυθεί B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94034 από Βιομαζιστής
Αν έχεις δει από κοντά πελλετόπρεσα και έχεις κατανοήσει σε ικανοποιητικό βαθμό τον τρόπο λειτουργίας της, (δεν είναι δύσκολο να τον κατανοήσεις αλλά πρέπει να την έχεις δει να δουλεύει ζωντανά ή ακόμα καλύτερα να την έχεις δουλέψει εσύ ο ίδιος και όχι να έχεις αποκτήσει άποψη αυτής μέσω φωτογραφιών ή video από το ίντερνετ) είναι σχετικά εύκολο να την κατασκευάσεις με καλύτερα υλικά, φθηνότερα και πολύ μεγαλύτερης αντοχής και απόδοσης από τις αντίστοιχες κινέζικες σαβούρες.
Βασική προϋπόθεση για το παραπάνω, είναι να πιάνουν τα χέρια σου ή να έχεις κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του ώστε να την κατασκευάσει για λογαριασμό σου.
Στην τελευταία περίπτωση πρέπει να έχει δει και αυτός ζωντανά πελλετόπρεσα εν λειτουργία.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": VASKOS 4

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94036 από VASKOS 4

Βιομαζιστής έγραψε: Αν έχεις δει από κοντά πελλετόπρεσα και έχεις κατανοήσει σε ικανοποιητικό βαθμό τον τρόπο λειτουργίας της, (δεν είναι δύσκολο να τον κατανοήσεις αλλά πρέπει να την έχεις δει να δουλεύει ζωντανά ή ακόμα καλύτερα να την έχεις δουλέψει εσύ ο ίδιος και όχι να έχεις αποκτήσει άποψη αυτής μέσω φωτογραφιών ή video από το ίντερνετ) είναι σχετικά εύκολο να την κατασκευάσεις με καλύτερα υλικά, φθηνότερα και πολύ μεγαλύτερης αντοχής και απόδοσης από τις αντίστοιχες κινέζικες σαβούρες.
Βασική προϋπόθεση για το παραπάνω, είναι να πιάνουν τα χέρια σου ή να έχεις κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του ώστε να την κατασκευάσει για λογαριασμό σου.
Στην τελευταία περίπτωση πρέπει να έχει δει και αυτός ζωντανά πελλετόπρεσα εν λειτουργία.

Aυτή ήταν και η αρχική μου σκέψη,θα μιλήσω με τον φίλο μου μηχανουργό και αν μπορεί να την κάνει αξιόπιστη και με χαμηλό κόστος λέω να παω σε αυτή τη λύση.Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για να με κατατοπίσεις :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94038 από Βιομαζιστής
Να ΄σαι καλά.
Δεν κάνει τίποτα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94161 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε:

VASKOS 4 έγραψε: Tο ποσό που διαθέτω είναι γύρω στα δύο χιλιάδες ευρώ,από ώρες υπάρχουν αρκετές,για την τρίτη ερώτηση με ενδιαφέρει να παίρνω περίπου 5-6 τόνους τον χρόνο,περιοχή Βέροια,πρώτη ύλη κλαδέματα ροδακινιάς,καστανιά και άλλα δέντρα που υπάρχουν γύρω από τα χωράφια μου!!!


Την 3η ερώτηση που είναι ίσως και η σημαντικότερη δεν την απάντησες.
Φίλε μου με 2000€ budget δεν πας πουθενά. Οδηγείσαι με μαθηματική ακρίβεια στο να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου και στην τελική θα έχεις καταφέρει να πετάξεις έστω και αυτά τα λίγα λεφτά.

Ρε Στρατή τι του λες τώρα εσύ; Επιτρέπεται σε σένα να του συντηρείς μια τέτοια παράλογη ελπίδα ότι θα καταφέρει να βγάλει πέλλετς που να τον συμφέρει να το κάνει, με 2000€ κεφάλαιο;
Ποιος θα του νοικιάσει μηχανήματα; Το πιο κοντινό hireshop απέχει από αυτόν 80 χλμ.
Σφυρόμυλο ποιος θα του νοικιάσει;
Τις τιμές της ενοικίασης πως τις έβγαλες; Ρώτησες ή τις ανέφερες κατά δική σου εκτίμηση;
Μια μπετονιέρα στην περιοχή μου αξίας καινούργιας λιγότερο από 600€ και όταν μάλιστα είναι αδύνατον να της προξενήσεις φθορά λόγω της κατασκευής της, νοικιάζεται 50€ την ημέρα αν την πάρεις για μια μέρα. Θα νοικιάσουν αυτοί επαγγελματικό μηχάνημα ειδικής χρήσεως αξίας 3000€ - 4000€ το λιγότερο που μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά στα μαχαίρα από κάποιον άπειρο ή αδιάφορο χρήστη με 80€ την ημέρα;
Τι πρέσα θα αγοράσει από τον Κεχίδη ή από τον Θεοχαρίδη με 1000€; Τι θα πατήσει; Σταφύλια;

Φίλε Vaskos αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται με 2000€. Με 2000€ αγοράζεις μόνο μπελάδες. Αυτά που σου γράφει ο Στρατής είναι θεωρία και θα μπορούσαν να γίνουν πραγματικότητα ΜΟΝΟ κάτω από ιδανικές συνθήκες που όμως δεν υπάρχουν.
Ή θα αυξήσεις το προς διάθεση ποσό γύρω στις 7000€ (και δεν φτάνουν) για όλο τον εξοπλισμό ή κάθισε στα αβγά σου.
Θα με θυμηθείς.
Ελπίζω όχι κατόπιν εορτής.



Κωστα το hire shop δινει με 70 ευρω την ημερα αυτο το μηχανημα
www.hireshops.gr/el/hire-shops-one-call?...id=13&product_id=180
Δεν ξερω τι παραγωγικοτητα εχει,ειναι 12 hp.
Eαν υπαρχει ενδιαφερον γιατι να μην αρχισει να νοικιαζει και σφυρομηλους???
Σιγουρα λαμβανει υπ οψιν οτι εχει φθορες φυσιολογικες οπως τα μαχαιρια αλλα και μη φυσιολογικες απο λαθος χειρισμους.
Αφου νοικιαζει θρυμματιστες που τα μαχαιρια χαλανε συχνα τοτε για σφυρομυλους δεν νομιζω να εχει προβλημα.
Εγω ξεκιναω πειραματικά αυτην την ιδεα εδω και αν εχει ενδιαφερον μπορει να ερθω να σου θρυμματίσω τα κλαδια σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94168 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε:
Κωστα το hire shop δινει με 70 ευρω την ημερα αυτο το μηχανημα
www.hireshops.gr/el/hire-shops-one-call?...id=13&product_id=180
Δεν ξερω τι παραγωγικοτητα εχει,ειναι 12 hp.
Eαν υπαρχει ενδιαφερον γιατι να μην αρχισει να νοικιαζει και σφυρομηλους???
Σιγουρα λαμβανει υπ οψιν οτι εχει φθορες φυσιολογικες οπως τα μαχαιρια αλλα και μη φυσιολογικες απο λαθος χειρισμους.
Αφου νοικιαζει θρυμματιστες που τα μαχαιρια χαλανε συχνα τοτε για σφυρομυλους δεν νομιζω να εχει προβλημα.
Εγω ξεκιναω πειραματικά αυτην την ιδεα εδω και αν εχει ενδιαφερον μπορει να ερθω να σου θρυμματίσω τα κλαδια σου.




Στρατή, έχεις ακούσει που λένε... μην αλλάζεις κουβέντα; :woohoo: :woohoo:
Βρε συ Στρατή, τι σχέση έχει αυτό το ερασιτεχνικό κουβαδάκι με το χθεσινό επαγγελματικό μηχάνημα που αναφέρθηκες; Είδες τι γράφει στην περιγραφή του;
"Καταστροφέας απορριμάτων κλαδέματος."
Τουτέστιν, αν κλαδέψεις 2 - 3 λεμονιές από τον κήπο σου, 1 συκιά και 5 - 6 τριανταφυλλιές, αντί να μαζέψεις τα απορρίμματα και να τα πας στον κάδο ή να τα κάψεις, νοικιάζεις το μηχάνημα τους, τους δίνεις τα 70 ωραία σου ευρώ και κάνεις την δουλειά σου.
Για το χθεσινό επαγγελματικό μηχάνημα ρώτησες τιμή;
Αν ρώτησες, πες μου πρώτα να καθήσω πριν μου την πετάξεις κατάμουτρα και πάθω καμιά ζημιά. :woohoo: :woohoo:
:woohoo:
Αυτό το μηχανάκι που μάλλον σου πρότειναν, είναι παρόμοιο με το δικό μου το σαβούρι. Δεν θα έδινα ούτε 10€ για να το νοικιάσω, όχι 70. :silly: :silly:
Αυτό αν το πάρεις μία φορά και το δοκιμάσεις, δεν το ξαναπαίρνεις. Εκτός και αν θέλεις να κάνεις πλούσιο τον βενζινά της περιοχής σου και επιπλέον έχεις καμιά 300ρια ώρες ελεύθερες και δεν ξέρεις που να τις ξοδέψεις. :woohoo: :woohoo: :woohoo: :silly: :silly: :silly:



ΥΓ.

Για τα κλαδιά (μου) που σκέφτεσαι να μου θρυμματίσεις, μήπως σκέφτεσαι και να μου τα μαζέψεις κιόλας;
Γιατί εγώ δυσκολεύομαι λόγω χρόνου και όχι μόνο, ακόμη και να τα μαζέψω.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.285 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ