Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155468 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

xrysafis72 έγραψε:

jnet έγραψε: Την επόμενη φορά που θα είμαι Δραμα θα περάσω να σε δω.

οποτε θες ειμαι ανοιχτος σε επισκεψεις και συζητησης περι πελλετ και βιομαζα και οχι μονο!!

Το τηλεφωνο ισχύει αυτό που λήγει σε 78? Πρίν 20 μερες ημουν Δραμα αλλά δεν το θυμηθηκα. Την επόμενη σιγουρα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155470 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΧΡΥΣΑΦΗ καλημερα.αξιζει ο κοπος ας εχεις πρωτη υλη απο τα χωραφια σου (που και εκει θες δουλεια εργατωρες)με τριφασικα μοτερ που καινε ρευμα με μηχανηματα που τραβανε αμπερ με τρακτερ που θελουν πετρελαιο(1.15Ε λαμια σημερα)με ιδιοκατασκευες ραβε-ξηλωνε με φορτωμα-ξεφορτωμα με ωρες ωρες ωρες που δεν πληρωνονται να βγαζεις πελλετ για δικη σου χρηση?χιλιες φορες να το αγοραζεςσε καλοκαιρινη τιμη!!!!!!!!!!!ειναι εποχες για ηρωες και ΤΖΑΜΠΑ!!!!!!!!!!!!στα λεω αυτα(ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ) διοτι εριχνα και εγω καποτε χρημα στα ηλεκτρονικα απο σταθμους FM ηχητηκα μηχανηματα πλακετες σε κατασκευες εργαστηριο στημενο στο σπιτι ωρες χαμενες!!!!!το μονο που εμεινε ηταν ικανοποιηση προσωπικη και μια αποθηκη πλεον γεματη με αυτα!!!!ΕΛΕΓΕ η μανα μου τι τα θες ολα αυτα τα ΚΛΑΠΑΤΣΙΜΠΑΝΑ θα ειχες παρει ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ!!!!!!!!!!!ΕΧΕΙΣ δοκιμασει βαμπακιες να κανεις πελλετ?εδω στην περιοχη μου βαζουν οι περισσοτεροι βαμπακια και μετα κοβουν τις βαμπακιες και δεν τις χρησιμοποιουν καπου.εχουν θερμογονο δυναμη μονες τους η θελουν και κανενα πριονιδι μαζι?ενα φιλος αγροτης καιει σκετο καλαμποκι και βαζει και χωραφι με καλαμποκι ειδικα για καυση στο λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155490 από xrysafis72

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΧΡΥΣΑΦΗ καλημερα.αξιζει ο κοπος ας εχεις πρωτη υλη απο τα χωραφια σου (που και εκει θες δουλεια εργατωρες)με τριφασικα μοτερ που καινε ρευμα με μηχανηματα που τραβανε αμπερ με τρακτερ που θελουν πετρελαιο(1.15Ε λαμια σημερα)με ιδιοκατασκευες ραβε-ξηλωνε με φορτωμα-ξεφορτωμα με ωρες ωρες ωρες που δεν πληρωνονται να βγαζεις πελλετ για δικη σου χρηση?χιλιες φορες να το αγοραζεςσε καλοκαιρινη τιμη!!!!!!!!!!!ειναι εποχες για ηρωες και ΤΖΑΜΠΑ!!!!!!!!!!!!στα λεω αυτα(ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ) διοτι εριχνα και εγω καποτε χρημα στα ηλεκτρονικα απο σταθμους FM ηχητηκα μηχανηματα πλακετες σε κατασκευες εργαστηριο στημενο στο σπιτι ωρες χαμενες!!!!!το μονο που εμεινε ηταν ικανοποιηση προσωπικη και μια αποθηκη πλεον γεματη με αυτα!!!!ΕΛΕΓΕ η μανα μου τι τα θες ολα αυτα τα ΚΛΑΠΑΤΣΙΜΠΑΝΑ θα ειχες παρει ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ!!!!!!!!!!!ΕΧΕΙΣ δοκιμασει βαμπακιες να κανεις πελλετ?εδω στην περιοχη μου βαζουν οι περισσοτεροι βαμπακια και μετα κοβουν τις βαμπακιες και δεν τις χρησιμοποιουν καπου.εχουν θερμογονο δυναμη μονες τους η θελουν και κανενα πριονιδι μαζι?ενα φιλος αγροτης καιει σκετο καλαμποκι και βαζει και χωραφι με καλαμποκι ειδικα για καυση στο λεβητα.

κρατα τα λογια σου αν κανει ο γιωργος(jnet)καμια συναντηση μελων του φορουμ να σου αναλυσω και να σου δωσω απαντησης!!!πελλετ εχω κατασκευαση απο σχεδον απο τα παντα απλος θελει καυση σε λεβητες παμφαγους και δεν υπαρχει ποικιλια καλαμποκιου για καυση!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155513 από xrysafis72
Μηπως γνωριζει καποιος αλλους τροπους λειασης των οπων απο καινουργια μητρα πελλετ?
Λογου της ολοκληρωμενη γραμμης παραγωγη μου ειναι σχεδον αδυνατο να λειανω της οπες και ψαχνω λυσης (μηχανικες)χωρις να ειναι η μητρα πανω στην πρεσσα!!



ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155594 από mastoras
Γεια σου ωραίε τρελέ φίλε μου, αγρότη ιδιοφυΐα από την Δράμα. :) :)

Απόλαυσα το βίντεο σου, και την μαγική κατασκευή μεταφοράς πρώτης ύλης για το πέλλετ. Λίγοι μπορούν να καταλάβουν το σκεπτικό σου, την μελέτη, και τις κατασκευές για την βιοτεχνία που έστησες. Και ακόμα ποιο λίγοι μπορούν να καταφέρουν να κάνουν κάτι ανάλογο.

Πολλοί είναι αυτοί που επιθυμούν να φτιάξουν το δικό τους πέλλετ, αλλά θέλουν να το κάνουν διαθέτοντας ελάχιστα χρήματα, και χωρίς να κοπιάσουν καθόλου. Η πρώτη ύλη είναι ακόμα τζάμπα παντού, αλλά χρειάζεται κόπος....δηλαδή δουλειά, και κανείς δεν έχει διάθεση να δουλέψει για να βγάλει λίγα. Ολοι σκέφτονται να αγοράσουν μια πρέσα, να την βάλουν στην πρίζα και αυτή να αρχίσει να τους φτύνει ευρώ....χα χα χα χα μιλάμε για μεγάλο γέλιο, όταν ακούω κάθε μέρα τέτοια πράγματα.

Σημερα ιδίως που όλη η Ελλάδα καίει πέλλετ άσπρο στο χρώμα, μαύρο στο χρήμα, που να μπούνε στην διαδικασία να σκεφτούν για παραγωγή........όλα όμως σε αυτόν τον τόπο αλλάζουν πολύ γρήγορα, και τα επάνω έρχονται κάτω σε χρόνο ρεκόρ, και από εκεί που δεν το περιμένει κανείς.

Τα καφενεία είναι ακόμα γεμάτα τεμπέληδες, λαϊκούς φιλόσοφους, και θεωριτικούς, οι δε αθλητικές εφημερίδες ακόμα γεμίζουν τις μασχάλες των προσκυνητών της φανέλας και του χρυσού σώβρακου. Ποιος να σκεφτεί να στρώσει τον κώλο του για δουλειά.....κανείς. Ποιός να πιάσει το φτυάρι να σκάψει την γη, να ξεφορτώσει μια καρότσα πριονίδι ?....κανείς.

Η σύνταξη της γριάς να είναι καλά, και το μαύρο πέλλετ που όλοι το βρίσκουν τώρα τζάμπα. Παρόλα αυτά οι πρώτες ύλες είναι ακόμα τζάμπα, κανείς όμως δεν συζητάει για αυτές, πάει και η ιδεολογία, πάει και η οικολογία...πάνε όλα.

Ετσι είμαστε φτιαγμένοι εμείς οι Ελληνες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xrysafis72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155681 από xrysafis72
θα ηθελα βοηθεια απο μηχανολογους μηχανικους για την κατασκευη ξυραντηριου παρομοιου τυπου

Υ.Γ "ΔΑΣΚΑΛΕ"δωσε γνωσεις και σχεδια και σωσε. :) :)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.225 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ