Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16853 από Βιομαζιστής

OANNHSEA έγραψε: Δε μου λες βιομαζιστής, εάν έρθω Αλίαρτο, κερνάς καφέ;
Εάν ναι, το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και σκέφτομαι να με κεράσεις το Σάββατο ή την Κυριακή αυτή... :evil:


Κερνάω!
(φέρε όμως και το πορτοφόλι σου μαζί για καλό και για κακό :woohoo: )

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16854 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: Ο δικος μου θελει 3-4 ωρες με δυο ατομα να φορτωνουν και ενας να διορθωνει τις μεγαλες φουντες με ξυλοκοφτικο σε 6 κυβικα καροτσα περιπου 1,5 τονο.
το πριονιδι απο ελια σε σακι ζωοτροφης, ξερο (κατω απο 8 υγρασια)20-25κιλα αναλογα με το ποσο ψιλο ειναι το κοσκινο του σφυρομυλου.
Στο δικο μου σιλο που ειναι 0,35 κυβικα μετρα χωραει 117 κιλα πριονιδι απο κλαδεματα ελιας η 165 κιλα πηρινοξυλο.
Αχυρο δεν εχω καψει(θα δοκιμασω την αλλη εβδομαδα και θα σας πω)αλλα πριονιδι απο ξυλουργειο παναλαφρο εχω βαλει με ικανοποιητικό αποτελεσμα.Απλως κατεβασα παρα πολυ τον αερα και εδωσα περισσοτερη ωρα τροφοδοσιας με το χρονικο.


συνονοματε στρατι..
ενδιαφεροντα τα στοιχεια που μας εδωσες και πολυ κατατοπιστηκα. πιστευα οτι το πυρηνοξυλο ειναι πολυ πιο βαρη σε σχεση με το τριμμα ελιας αλλα τωρα βλεπω οτι η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη!
πες μας:
εχεις λεβητα βιομαζας?
το τριμμα ελιας ειναι γενικα καλο σαν υλικο κατα την γνωμη σου για να κεγεται σε λεβητα βιομαζας?
το τριμμα που εφτιαχνες με τον κλαδοτεμαχιστη(που μας εδειξες και στο video) το χρησιμοποιουσες αυτουσιο στον λεβητα σου ή το περνουσες και απο σφηρομυλο?
ενας τονος πυρηνοξυλο και ενας τονος τριμμα ελιας σου πανε το ιδιο χρονικο διαστημα ή το τριμμα ελιας τελειωνει πιο γρηγορα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16858 από stratis 1

^silent_power^ έγραψε:

stratis 1 έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: Ο δικος μου θελει 3-4 ωρες με δυο ατομα να φορτωνουν και ενας να διορθωνει τις μεγαλες φουντες με ξυλοκοφτικο σε 6 κυβικα καροτσα περιπου 1,5 τονο.
το πριονιδι απο ελια σε σακι ζωοτροφης, ξερο (κατω απο 8 υγρασια)20-25κιλα αναλογα με το ποσο ψιλο ειναι το κοσκινο του σφυρομυλου.
Στο δικο μου σιλο που ειναι 0,35 κυβικα μετρα χωραει 117 κιλα πριονιδι απο κλαδεματα ελιας η 165 κιλα πηρινοξυλο.
Αχυρο δεν εχω καψει(θα δοκιμασω την αλλη εβδομαδα και θα σας πω)αλλα πριονιδι απο ξυλουργειο παναλαφρο εχω βαλει με ικανοποιητικό αποτελεσμα.Απλως κατεβασα παρα πολυ τον αερα και εδωσα περισσοτερη ωρα τροφοδοσιας με το χρονικο.


συνονοματε στρατι..
ενδιαφεροντα τα στοιχεια που μας εδωσες και πολυ κατατοπιστηκα. πιστευα οτι το πυρηνοξυλο ειναι πολυ πιο βαρη σε σχεση με το τριμμα ελιας αλλα τωρα βλεπω οτι η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη!
πες μας:
εχεις λεβητα βιομαζας?
το τριμμα ελιας ειναι γενικα καλο σαν υλικο κατα την γνωμη σου για να κεγεται σε λεβητα βιομαζας?
το τριμμα που εφτιαχνες με τον κλαδοτεμαχιστη(που μας εδειξες και στο video) το χρησιμοποιουσες αυτουσιο στον λεβητα σου ή το περνουσες και απο σφηρομυλο?
ενας τονος πυρηνοξυλο και ενας τονος τριμμα ελιας σου πανε το ιδιο χρονικο διαστημα ή το τριμμα ελιας τελειωνει πιο γρηγορα?



Εχω λεβητα βιομαζας εδω και και 5 χρονια απο τοτε που ξανακατεβηκα στην Κρητη.Το πηρινοξυλο ειχε συχνα ελειψη ιδικα το σκετο κουκουτσι.Οποτε οταν προσπαθωντας να κανω πελετ απο ελιες εφαγα τη μουρη μου οπως και ο φιλος μας ο βιομαζιστης, σκεφτηκα να το βαλω σαν πριονιδι σκετο στο σιλο.
Περνωντας το απο σφυρομηλο made in BG προ Ζιφκοφ
και μετα απο πολλες δοκιμες με δονητες κλπ εκανα μετατροπη στο σιλο και
το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ καλο.
Το ξυλο εχει 3500 θερμιδες(η ελια μπορει και παραπανω) ενω το πηρινοξυλο 3100.
Στη πραξη το πριονιδι δεν λερωνει τον λεβητα με το μαυρο πουρι που εμφανιζεται απο τη δευτερη μερα κατα τη χρηση πηρινοξυλου. αρα δεν μονωνει τα μεταλα . Σιγουρα κραταει παραπανω απο το πηρινοξυλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16862 από ^silent_power^
Λειπον ο καταστροφεας ειναι αυτος:


ονομαστκη ικανοτητα παραγωγης απο το εργοστασιο απο 6 εως 15 τονους τη ωρα. κοστος κτησεις 15 χιλιαδες ευρω!

επισης της ιδιας εταιριας ειναι και αυτο:

αυτο παραγη 3μιση με εννια τονους. και αυτο στα 15 χιλιαδες. η μειωμενη παραγωγη εχει ως αιτια οτι το τριμμα βγαινει πολυ πολυ πιο ψιλο!


στην ελλαδα υπαρχει αυτος εδω ο οποιος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενας απλος καταστροφεας με ουρα πισω. τιμη μηχανηματος:ΑΓΝΩΣΤΗ
(μιας και ξερουμε οτι ο κυριος φωτοπουλος ή συνεργατες αυτου, παρακολουθουν το φορουμ...ας μας δωσουν μια προσφορα για τους χρηστες του φορουμ)!

υπαρχουν μεταχειρισμενοι καταστροφεις οι οποιοι ειναι σε καλες τιμες και με μικρο κοστος μπορει να γινει μετατροπη για να προσαρμωστουν στις δικες μας απαιτησεις!

ο παρακατω της φωτο που τον εχει ενα χωριανος μου ηταν απλος καταστροφεας, παλιος, μεταχειρισμενος και τον εκανε μετατροπη. αυτο το μηχανημα πλεον μπορει να γεμιζει καροτσα(η συγκεκριμενη εχει και ανατροπη.αυτο σημαινει οτι ο κοπος μηδενιζεται)!!!
ολα γινονται πανω απο ενα τρακτερ. γρηγορα και ευκολα!
δεν θελει κοπο...θελει τροπο που λενε!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16863 από thlanarass
Αυτος ο σφυρομυλος ποσους ιππους ειναι και ποσο τριμμα μπορει να αλεσει την ωρα στο περιπου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16864 από Βιομαζιστής
Εμένα περισσότερο από τον καταστροφέα, μου αρέσει η καρότσα! :lol:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.244 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ