Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16865 από stratis 1
300-400κιλα τη ωρα αναλογα το κοσκινο Το μοτερ ειναι 12 κw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16866 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε: 300-400κιλα τη ωρα αναλογα το κοσκινο Το μοτερ ειναι 12 κw


Και εγώ συμφωνώ. Ίδια κατ' αναλογία με τον δικό μου.
Ο δικός μου 2,2kw 3Hp μονοφασικός αποδίδει 100 κιλά την ώρα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16870 από stratis 1
^silent_power^Εγραψε
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ...ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ!!!

1) καταστροφεας που φορτωνει σε καροτσα.υπολογιζω σε μιση ωρα να πεταει το λιγοτερο 1 με 1μιση τονο τριμμα.
2) απλομα κατω για ξυρανση
3)σφυρομυλος οπου θα φερει στο επιθυμητο μεγεθος το υλικο. μπορεις να στελνεις το τριμμα απευθειας σε καροτσα με τον κυκλωνα που εχει ο μυλος. ετσι δεν χρειαζεταο φορτωμα.
4)το υλικο μπαινει στον λεβητα για να καει!

υπολογιστε ποσσο απλα ειναι τα πραγματα για καποιον με τρακτερ. χωρις κοπο και σε λιγο χρονο θα εχεις αυτο που θες!

ΥΓ: δεν νομιζεται οτι τα πραγματα παρα εγιναν απλα? μου φενεται πως κατι δεν παει καλα και κατι δεν υπολογιζουμε...γιατι ολα απλοποιηθηκαν παρα πολυ....






μειονεκτήματα

Οταν τροφοδοτουμε το σιλο με πριονιδι βγαζει πολυ σκονη
(λυση Ακουμπαμε το αναποδο τσουβαλι στον πατο του σιλο και μετα το τραβαμε αργα)

Εχει περισσοτερη σταχτη απο το πελετ και το πυρηνοξυλο
(δεν ενοχλει την καυση γιατι ειναι ελαφρια και παει στην ακρη)

Επειδη εχει κενα μπορει να προχωρησει η φωτια μετα το σβησιμο του καυστηρα(3-12 ωρες)προς το σιλο
(λυση ΔΥΟ κοχλιες )

Επειδη σβηνει ευκολα (μετα απο 5-6 ωρες) θελει μηχανισμο αυτοματου ανάματος

Επειδη φευγουν καψαλιδες (οχι σπουδαια πραματα)απο την καμιναδα θελει εναν κυκλωνα

Επειδη οπου και να κοιταξης θα δης αποκλαδια αρα τεραστιες ποσοτητες καυσιμου,θα πεσει πολυ κλαμα απο εμπορους διακινητες μεσολαβητες του τελειου πελετ απο την ακρη του κοσμου

Α αν θελετε πιστοποιηση DIN+ & ONORM ΝΤΕΝ ΕΧΕΙ!!
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16877 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε: ^silent_power^Εγραψε
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ...ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ!!!

1) καταστροφεας που φορτωνει σε καροτσα.υπολογιζω σε μιση ωρα να πεταει το λιγοτερο 1 με 1μιση τονο τριμμα.
2) απλομα κατω για ξυρανση
3)σφυρομυλος οπου θα φερει στο επιθυμητο μεγεθος το υλικο. μπορεις να στελνεις το τριμμα απευθειας σε καροτσα με τον κυκλωνα που εχει ο μυλος. ετσι δεν χρειαζεταο φορτωμα.
4)το υλικο μπαινει στον λεβητα για να καει!

υπολογιστε ποσσο απλα ειναι τα πραγματα για καποιον με τρακτερ. χωρις κοπο και σε λιγο χρονο θα εχεις αυτο που θες!

ΥΓ: δεν νομιζεται οτι τα πραγματα παρα εγιναν απλα? μου φενεται πως κατι δεν παει καλα και κατι δεν υπολογιζουμε...γιατι ολα απλοποιηθηκαν παρα πολυ....

μειονεκτήματα

Οταν τροφοδοτουμε το σιλο με πριονιδι βγαζει πολυ σκονη
(λυση Ακουμπαμε το αναποδο τσουβαλι στον πατο του σιλο και μετα το τραβαμε αργα)

Εχει περισσοτερη σταχτη απο το πελετ και το πυρηνοξυλο
(δεν ενοχλει την καυση γιατι ειναι ελαφρια και παει στην ακρη)

Επειδη εχει κενα μπορει να προχωρησει η φωτια μετα το σβησιμο του καυστηρα(3-12 ωρες)προς το σιλο
(λυση ΔΥΟ κοχλιες )

Επειδη σβηνει ευκολα (μετα απο 5-6 ωρες) θελει μηχανισμο αυτοματου ανάματος

Επειδη φευγουν καψαλιδες (οχι σπουδαια πραματα)απο την καμιναδα θελει εναν κυκλωνα

Επειδη οπου και να κοιταξης θα δης αποκλαδια αρα τεραστιες ποσοτητες καυσιμου,θα πεσει πολυ κλαμα απο εμπορους διακινητες μεσολαβητες του τελειου πελετ απο την ακρη του κοσμου

Α αν θελετε πιστοποιηση DIN+ & ONORM ΝΤΕΝ ΕΧΕΙ!!


γεια σου κρητικε!
εννοειτε πως θα βγαλει σκονη...για μενα δεν συγκαταλεγεται στα μειονεκτηματα.δεν εχω προβλημα! παντως με τον τροπο που ειπες ξερω οτι δεν συκωνει ουτε γραμμαριο...

βγαζει σταχτη που ειπες...εννοεις το κλαδι ελιας ετσι? νεχεις δικιο.λογικο.αλλα μπορεις πιστευω να το μειωσεις αν δεν. θα ειχες τοσο φυλλωμα μεσα.δυλαδη να μαζευεις με τον καταστροφεα οταν ειδη θα εχουν ξεραθει. αλλα ισως και παλι να βγαζει σταχτυ λογω υλικου.

πως θα μπορουσε να πρωχωρησει στο σιλο? δεν καταλαβα ακριβως.και τι εννοεις λεγοντας κενα? οταν σβηνεις κληνει και ο αερας.τοτε πως μπορει να συνεχιστει? αυτο το κανει στα ελιοκλαδα ή γενικα ακομη και στον πυρηνα?
πως εννοεις να μπουν δυο κοχλιες?

για το αυτοματο αναμα που λες...εδω οι χωριανοι μου, που καινε βιομαζα(πυρηνα ελιας) μιας και οι λεβητες ολοι ειναι ιδιοκατασκευη πρεπει να πας να το αναψεις εσυ ειστερα απο καποιες ωρες αν μεινη κλειστο. ναι ειναι μειονεκτημα το οποιο το ξερω εξαρχης. αν αρχισω να καιω κλαδια ελιας τα οποια θα ειναι δωρεαν, δεν υπαρχει περιπτωση να σβηνει ο λεβητας.θα βαραει 24 ωρες!

για τις σταχτες που λες οτι πεταει πανω...αν θυμαμαι καλα...ο λεβητας ιδιοκατασκευη που ειχα δει, ειχε κατι σωληνες μεσα οι οποιες ηταν ετσι βαλμενες που οι σταχτες ηταν δυδκολο να βγουν εξω.
μαλον δεν εννοεις κυκλωνα αλλα αεροφρακτη σαν αυτο που εχουν οι σφυρομυλοι για την σκονη!

αυτο που λες για τα κλαδια που υπαρχουν παντου και οτι τα εργοστασια δεν θα μπορουν να κερδοσκοπουν εις βαρος του κοσμου θα επρεπε να συγκαταλεγθει στα πλεονεκτηματα κρητικε.

τωρα αυτο για τα DIN και τα DAN...ego den katalaveni apo auta! σε λεβητα βιομαζας θελω να το καψω...οτι και να ριξω θα το καψει!

ΚΡΗΤΙΚΕ πες μας σε παρακαλω τωρα για την καταναλωση.
καθε ποτε γεμιζες
ποσσο εκαιγε την ημερα περιπου και
ποσσο ηθελες τον χρονο συνολικα?
το χειμωνα που περασε εκαιγες κλαδια?



αν εχεις τρακτερ πρεπει να κοιταξεις να παρεις καταστροφεα να σωθεις. μου φενεται περιεργο να εισαι τοσο ψαγμενος, να καις κλαδια και να μην ειχε πεσει αυτο το μηχανημα στην αντιληψη σου.
πιστευω οτι εχεις καταλαβει περι τινος προκειται και το οτι θα κανεις αλμα μπροστα ως προς την ευκολια σου!
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ^silent_power^.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16879 από Βιομαζιστής

^silent_power^ έγραψε: αν εχεις τρακτερ πρεπει να κοιταξεις να παρεις καταστροφεα να σωθεις. μου φενεται περιεργο να εισαι τοσο ψαγμενος, να καις κλαδια και να μην ειχε πεσει αυτο το μηχανημα στην αντιληψη σου.
πιστευω οτι εχεις καταλαβει περι τινος προκειται και το οτι θα κανεις αλμα μπροστα ως προς την ευκολια σου!


Εδώ στην περιοχή μου δεν βρίσκεις εύκολα τα κλαδιά ντανιασμένα. Εγώ τα μαζεύω με πολύ κόπο κάτω από τα δέντρα που είναι πεταμένα.
Αυτοί συνήθως που τα ντανιάζουν, τους ρίχνουν και ένα μπετόνι πετρέλαιο και τα καίνε. Μου έχει τύχει και εν μέσω βροχής. Ο αθεόφοβος δεν περίμενε τουλάχιστον να σταματήσει η βροχή για να τα κάψει.
Το μόνο άλμα που θα μπορούσα να κάνω, θα ήταν να πηδάω πάνω από τις φωτιές. Όπως του Αη Γιαννιού. :(

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16882 από Nasikas

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: αν εχεις τρακτερ πρεπει να κοιταξεις να παρεις καταστροφεα να σωθεις. μου φενεται περιεργο να εισαι τοσο ψαγμενος, να καις κλαδια και να μην ειχε πεσει αυτο το μηχανημα στην αντιληψη σου.
πιστευω οτι εχεις καταλαβει περι τινος προκειται και το οτι θα κανεις αλμα μπροστα ως προς την ευκολια σου!


Εδώ στην περιοχή μου δεν βρίσκεις εύκολα τα κλαδιά ντανιασμένα. Εγώ τα μαζεύω με πολύ κόπο κάτω από τα δέντρα που είναι πεταμένα.
Αυτοί συνήθως που τα ντανιάζουν, τους ρίχνουν και ένα μπετόνι πετρέλαιο και τα καίνε. Μου έχει τύχει και εν μέσω βροχής. Ο αθεόφοβος δεν περίμενε τουλάχιστον να σταματήσει η βροχή για να τα κάψει.
:(

Πλούσιοι οι δικοί σου....έχουν λεφτά για πετρελαιο.
Οι δικοί μου βάζουν παλιά λάστιχα. Σε λίγη ώρα...ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΥΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ....
Έχω στο παρελθόν στείλει δεκάδες τέτοιες καταγγελτικές φωτογραφίες στους Επιτρόπους Ενέργειας και Περιβάλλοντος της ΕΕ, αλλά.....δεν ιδρώνουν αυτιά. (απο τον Δήμα περίμενα να κάνει κάτι όταν ήταν Επίτροπος, αλλά....στεγνα αυτιά παντού δυστυχώς)



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.267 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ