Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77934 από Βιομαζιστής
Πέλλετς από άχυρο προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να βγάλω. Η πρέσα δεν το συμπίεζε μόνο του. Ίσως να έφταιγε η συγκεκριμένη υγρασία, ίσως κάτι άλλο. Δεν προσπάθησα βέβαια πάρα πολύ γιατί η σκόνη στον θρυμματισμό του ήταν κάτι το εξωφρενικό, κάτι το απερίγραπτο οπότε και πέλλετς να είχα καταφέρει να βγάλω με την πρώτη, δεν θα το συνέχιζα.
Το μόνο καλό ήταν ότι θρυμματιζόταν πολύ εύκολα σαν υλικό αλλά τι να το κάνεις;
Έβαζες σκόνη μέχρι και στις τσέπες σου. Τελείως μα τελείως αποπνικτικό. Ούτε μάσκα σε έσωζε ούτε τίποτα.
Για μηχανήματα που διαθέτουν κυκλώνα, σαφώς θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77937 από xrysafis72
και η διαφορα πετρελαιου ρευματος:
τρακτερ 65 ιππου στης 1700 στροφες μηχανης 540 στο παρτικιφ(φερκισον τρακτερ)9 λιτρα την ωρα πετρελαιο .ανεξαρτητως φορτιου στον κολο.κκατασκευη πελλετ 200 κιλα την ωρα συν λαδια μηχανης καθε 100 ωρες και διαφορικου 800 ωρες
πεσσα τριφασικου μοτερ 15 ιππους 200 κιλα την ωρα .15 κw ρευμα
η αποφαση δικια σας τη θα παρετε
εγω παντος σταματησα να βαζω τρακτερια σε ποτισμα καλλιεργιων και εχω μοτερ για αυτην την δουλεια(φυσικα εγω μαζεψη ολα τα χωραφια μου σε ενα μερος)πιστευω αν μου επιτρεπεις οτι εχεις κανει λαθος αγορες.και κατι ασκετο αλλα διαφοτιστηκο πολειτε τρακτερ 60 ιππον μαρκας χανομακ με υδραβλικο τιμονη 800 ευρο.υπαρχει και τηλεφωνο αν ενδιαφερη καποιον

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77942 από Βιομαζιστής

xrysafis72 έγραψε: και η διαφορα πετρελαιου ρευματος:
τρακτερ 65 ιππου στης 1700 στροφες μηχανης 540 στο παρτικιφ(φερκισον τρακτερ)9 λιτρα την ωρα πετρελαιο .ανεξαρτητως φορτιου στον κολο.κκατασκευη πελλετ 200 κιλα την ωρα συν λαδια μηχανης καθε 100 ωρες και διαφορικου 800 ωρες
πεσσα τριφασικου μοτερ 15 ιππους 200 κιλα την ωρα .15 κw ρευμα
η αποφαση δικια σας τη θα παρετε
εγω παντος σταματησα να βαζω τρακτερια σε ποτισμα καλλιεργιων και εχω μοτερ για αυτην την δουλεια(φυσικα εγω μαζεψη ολα τα χωραφια μου σε ενα μερος)πιστευω αν μου επιτρεπεις οτι εχεις κανει λαθος αγορες.και κατι ασκετο αλλα διαφοτιστηκο πολειτε τρακτερ 60 ιππον μαρκας χανομακ με υδραβλικο τιμονη 800 ευρο.υπαρχει και τηλεφωνο αν ενδιαφερη καποιον




Άλλο ίππος άλλο kw.
15HP = 11kw.
Δεν νομίζω πως με 15HP μπορείς να βγάλεις 200 κιλά πέλλετς από ξύλο.
Γιατί να μην σου επιτρέπω; Συζήτηση κάνουμε.
Δεν γνώριζα φίλε μου. Άκουγα αυτά που μου έλεγαν οι αδαείς όπως αποδείχτηκε αργότερα. Αλλά και πάλι δεν υπήρχε το τριφασικό. Ούτε τρακτέρ ούτε τίποτα.
Βασικά αν γνώριζα αυτά που γνωρίζω τώρα, ούτε τριφασικά ούτε τετραφασικά ούτε πετρέλαια ούτε σπορέλαια. Δεν θα ασχολούμουν καθόλου.
5500€ πέταξα συνολικά για όλη αυτή την διαδικασία.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77947 από xrysafis72

Βιομαζιστής έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: και η διαφορα πετρελαιου ρευματος:
τρακτερ 65 ιππου στης 1700 στροφες μηχανης 540 στο παρτικιφ(φερκισον τρακτερ)9 λιτρα την ωρα πετρελαιο .ανεξαρτητως φορτιου στον κολο.κκατασκευη πελλετ 200 κιλα την ωρα συν λαδια μηχανης καθε 100 ωρες και διαφορικου 800 ωρες
πεσσα τριφασικου μοτερ 15 ιππους 200 κιλα την ωρα .15 κw ρευμα
η αποφαση δικια σας τη θα παρετε
εγω παντος σταματησα να βαζω τρακτερια σε ποτισμα καλλιεργιων και εχω μοτερ για αυτην την δουλεια(φυσικα εγω μαζεψη ολα τα χωραφια μου σε ενα μερος)πιστευω αν μου επιτρεπεις οτι εχεις κανει λαθος αγορες.και κατι ασκετο αλλα διαφοτιστηκο πολειτε τρακτερ 60 ιππον μαρκας χανομακ με υδραβλικο τιμονη 800 ευρο.υπαρχει και τηλεφωνο αν ενδιαφερη καποιον




Άλλο ίππος άλλο kw.
15HP = 11kw.
Δεν νομίζω πως με 15HP μπορείς να βγάλεις 200 κιλά πέλλετς από ξύλο.
Γιατί να μην σου επιτρέπω; Συζήτηση κάνουμε.
Δεν γνώριζα φίλε μου. Άκουγα αυτά που μου έλεγαν οι αδαείς όπως αποδείχτηκε αργότερα. Αλλά και πάλι δεν υπήρχε το τριφασικό. Ούτε τρακτέρ ούτε τίποτα.
Βασικά αν γνώριζα αυτά που γνωρίζω τώρα, ούτε τριφασικά ούτε τετραφασικά ούτε πετρέλαια ούτε σπορέλαια. Δεν θα ασχολούμουν καθόλου.
5500€ πέταξα συνολικά για όλη αυτή την διαδικασία.

εγω εχω πληρωσει 4500 ευρο μονο για πρεσσα την περιμενω στο χωριο μου αυριο.εχω αγανακτηση με τα πελλετ εμποριου,εχω μετακομιση στο λεβητοστασιο του σπιτιου μου .πουλαω τριφυλια σε νησια αλλα μας ξεσκιζουν στα ναυλα του πλοιου επιδης λενε οτι το τριφυλι ειναι εφλεκτο υλικο(χαχαχαχ)ενω σε πελλετ δεν εχουμε προβλημα μπορουμε να τα βαλουμε και σε φορτηγα ψυγεια.εχω ενα χρονο που ψαχνω για πελλετιερα και εχω καταληξη σε αυτην:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77949 από Βιομαζιστής
Αυτό το "θερίο" είναι μόνο 11kw;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77950 από xrysafis72

Βιομαζιστής έγραψε: Αυτό το "θερίο" είναι μόνο 11kw;

15κw μου την ειπανε!!!!!με δυνατοτιτα αλλαγης μοτερ σε μεγαλητερο
www.woodpelletmill.net/html/8/53.html

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ