Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94225 από Βιομαζιστής

kosmidis80 έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε:

stratis 1 έγραψε: με ενα κατοσταρικο ολη μερα δικο σου
(μπορείτε να τα κανετε ΟΛΑ)
(εκτος σεξ) :oops: :kiss: :evil:



100€ δεν είναι παράλογη τιμή γι' αυτό το μηχάνημα αλλά και πάλι υπάρχουν εμπόδια.
Παραδείγματος χάριν, εγώ είμαι 120 χιλιόμετρα μακρυά από τέτοιο μαγαζί. Για να πάω να το νοικιάσω θέλω 2 ώρες να πάω, 2 ώρες να γυρίσω πίσω, θα πρέπει να διαθέτω μεταφορικό μέσο που να μου επιτρέπει να το φορτώσω, 50€ βενζίνη και διόδια για να πάω, άλλες 2 ώρες για να το επιστρέψω πίσω, άλλα 50€ για βενζίνη και για διόδια της επιστροφής και τελικά άλλες 2 ώρες για να επιστρέψω ξανά πίσω στην έδρα μου.
Τα ίδια λεφτά περίπου ή λίγα παραπάνω θα πλήρωνα αν το παραλάμβανα και το επέστρεφα μέσω μεταφορικής εταιρίας. Σε αυτή την περίπτωση θα γλίτωνα 8 ώρες διαδρομών, αν το δεχόντουσαν φυσικά από την εταιρία ενοικίασης.
Σου φαίνεται να συμφέρει;
Κακά τα ψέματα. Είναι αυτό που σου έγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Σε ένα ιδανικό περιβάλλον (που όμως τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει) θα μπορούσε να λειτουργήσει.


Τωρα καταλαβαινω τους υπολογισμους σου για την παραγωγη που ελεγες οτι ειναι ασυμφορη! :lol:

Μα 100 Ευρω βενζινες για 240 χλμ? Με τι θα πας? με 5000 κυβικα βενζινοκινητο τζιπ με το καρο (4 ωρες που λες!) ???

πλακα σε κανω,ε!




Με αγροτικό ανοιχτό ή κλουβάκι - φορτηγάκι τόσα είναι και ίσως να λέω και λίγα. Φίλος, ο μελισσοκόμος που αναφέρει σε προηγούμενο του μήνυμα ο Στρατής, κατεβαίνει συχνά στην Αθήνα με το πετρελαιοκίνητο αγροτικό του TOYOTA HILUX του 2010 μοντέλο και άρα πιο οικονομικό από άλλα παλαιότερα μοντέλα και καίει 40€ πετρέλαιο πήγαινε - έλα συν 6€ για διόδια πήγαινε - έλα. Το βενζινοκίνητο πόσο θα σου κοστίσει;
Αν δεν βρεις καθόλου κίνηση στον δρόμο μπορείς να το κάνεις και 1,5 ώρες. Συνήθως όμως επειδή μπλέκεις με κίνηση το κάνεις και λίγο παραπάνω. Δεν μιλάμε για 120 χιλιόμετρα σερί σε εθνική οδό. Επιπλέον δεν πρέπει να υπολογίσω και κάποιο χρόνο που θα ξοδέψω για τα διαδικαστικά με την εταιρία ενοικίασης και το φόρτωμα - ξεφόρτωμα και του δέσιμο του μηχανήματος πάνω στην καρότσα;
Νομίζω ο υπολογισμός μου βασίζεται στα πλαίσια της λογικής και της ακρίβειας και όχι της φαντασίας.
Η πλάκα καλοδεχούμενη ασφαλώς. Και εγώ ενίοτε κάνω πλάκα όμως οφείλω να απαντήσω και σοβαρά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94226 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε: Αν ομως εκδηλωθει ενδιαφερον απο καποιον απο τη Βαγια, αλλον ενα απο τον Ορχομενο, 2 απο τη Λειβαδια και αλλον ενα απο τη Θηβα ,τα μεταφορικα μοιραστηκαν και η επιχειρηση γινεται βιώσιμη.


Αν, αν, αν!
Πολλά τα αν Στρατή.
Αν θα μπορούσε να γίνει αυτό, θα μπορούσε επίσης να αγοραστεί και συνεταιρικά από 3 - 4 άτομα και το κοστολόγιο που θα βαρύνε τον καθένα θα έπεφτε ίσως και κάτω από 1000€ για ένα άκρως επαγγελματικό μηχάνημα. Όμως όλα αυτά δεν παύουν να αποτελούν κομμάτια από παζλ ενός ιδανικού περιβάλλοντος που είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να επιτευχθεί υπό κανονικές συνθήκες.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96935 από an8rwpos
Προσπαθω να φτιαξω μια πελλετομηχανη .
Με ποσα rpm πρεπει να γυριζει η μήτρα η ο μύλος ?(όχι το μοτερ)
Ποιο μονοφασικο μοτερ μου προτεινετε?

Εψαξα ολο το φορουμ αλλα μόνο ο philmour ειχε κανει νηξη στο θεμα και νομιζω οτι δεν πηρε απάντηση συμπαθατε με αν καταλαθος το προσπερασα

Συγχαρητηρια για το φορουμ σας , πολυ πλουσιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96987 από OANNHSEA
Με μονοφασικό δεν γίνεται - είναι πολύ μικρή η ισχύς τους...
Εάν δεν μπορείς να πας σε τριφασικό, ξέχασε το, εκτός εάν θέλεις πολύ μικρή παραγωγή ~ 35 κιλά την ώρα. Με αυτή την παραγωγή όμως δεν ξέρω εάν σε συμφέρει.
Διάβασες τι έχει γράψει το μέλος βιομαζιστής;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97248 από an8rwpos
για ιδιοχρηση τη θελω, δε θελω την μεγαλη παραγωγη.
Αν βγαζω 30 κιλα την ωρα με ενα μονοφασικο μοτερ των 3kw με τιμη ημερησιας κιλοβατορας γυρω στα 0,066 θα μου κοστισουν τα 30 κιλα περιπου 20 λεπτα δηλαδη 0,006 ευρω το κιλο και αν βγαζω 10 κιλα την ωρα περιπου 0.02 ευρω/κιλο. Πως γίνεται να μην με συμφερει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97253 από OANNHSEA

an8rwpos έγραψε: για ιδιοχρηση τη θελω, δε θελω την μεγαλη παραγωγη.
Αν βγαζω 30 κιλα την ωρα με ενα μονοφασικο μοτερ των 3kw με τιμη ημερησιας κιλοβατορας γυρω στα 0,066 θα μου κοστισουν τα 30 κιλα περιπου 20 λεπτα δηλαδη 0,006 ευρω το κιλο και αν βγαζω 10 κιλα την ωρα περιπου 0.02 ευρω/κιλο. Πως γίνεται να μην με συμφερει?


Tην περιπέτεια του μέλους βιομαζιστής την διάβασες;
Γενικά, διάβασες το θέμα από την αρχή;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ