Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15855 από γιωργος

tasosp έγραψε: σε ευχαριστω.
το υλικο που εχω κυριως κ γι αυτο πηρα την μηχανη ειναι το αχυρο κ τα ροκανιδια που με αυτα βγαινει πολυ καλο υλικο.


τασο βαλε καμια φωτο τη μηχανη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15955 από antisakis

tasosp έγραψε: σημερα αποκτησαμε μαζι με τον κουμπαρο μου μια πελετομηχανη με μητρα 200 mm με πετρελαιοκινητηρα μονοκιλυνδρο 22 ιππων.
πρωτη προσπαθεις με πριονιδι απο πευκο απετυχε ..το εβαζε σε πολυ μικρα κομματακια.
μετα δοκιμασα αχυρο κ το κανει τελειο χωρις βρεξιμο χωρις τιποτα.και το τριφυλλι επισης κ τα ξερα χορτα. δοκιμασαμε με ροκανιδια απο μαραγκειο κ με λιγο βρεξιμο γινεται επισης τελειο.
δοκιμασα στον καυστηρα να δω πως καιει το αχυρο ανακατεμενο με τριφυλλι κ το καιει πολυ καλα μονο που μεχρι να αναψει βγαζει πολυ καπνο κ αργησε να αναψει. Μπορει να ηταν λιγο υγρο.


Τασο βαλε κανενα βιντεακι να δουμε πως δουλευει η μηχανη το αχυρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15997 από tasosp
θα βαλω κ φωτο κ βιντεακι ...ειμαι σε δυσκολη εποχη απο θεμα χρονου.
πριονιδι η ροκανιδι με λιγο πυρηνοξυλο ειναι μια χαρα ... πριονιδι με ξερη κοπρια γινεται πολυ καλο.
επισης εκανα για τα κουνελια καλαμποκι με σιταρι κ τριφυλλι κ εγινε καλο.
το κακο ειναι οτι αν βαζεις πολυ υλικο μπουκωνει κ θελε ιλιγο λιγο . Θα κανω ενα σιλο απο πανω της να αδειαζει λιγο λιγο με πορτακι μεσα στο χωνι

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15998 από tasosp
εχει διαστασεις 1.10 επι 45 επι 1.30 βαρος 300 κ 22 ιπποι 150 κιλα ανα ωρα ζωοτροφη. εχει μπαταρια κ μιζα κ η μητρα ειναι200mm . μονοκυλινδρη με συστημα ψυξης με νερο αλλα οχι με το ψυγειο που ξερουμε.παιρνει κινηση με ιμαντες κ πριν την πρεσα εχει κομπλαδορο με δισκους που χανουν αν ζοριστει.ειναι καλο αυτο γιατι μπορεις να σταματας την πρεσα χωρις να σταματαει η μηχανη.
θα βαλω κ βιντεακι μολις τελειωσω με τα ροδακινα

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by tasosp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16007 από OANNHSEA

το κακο ειναι οτι αν βαζεις πολυ υλικο μπουκωνει κ θελε ιλιγο λιγο . Θα κανω ενα σιλο απο πανω της να αδειαζει λιγο λιγο με πορτακι μεσα στο χωνι

Αυτό είναι ένα πρόβλημα που το έχουν όλες οι μηχανές παραγωγής πέλετ.
Το λύνουν με την τοποθέτηση ενός ατέρμωνα κοχλία.
Είναι λίγο ακριβή η λύση για έναν ιδιώτη (καμιά 500άρα πιστεύω - με εξωτερικό Inverter άλλα τόσα), αλλά στο τέλος είναι η μοναδική σωστή λύση...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16199 από Βιομαζιστής
Για τον θόρυβο; Πες κάτι για τον θόρυβο. Έχω μία ίδια 8HP όμως, με 150αρα μήτρα και ακούγεται σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων!
Απίστευτοι μηχανικοί θόρυβοι εκτός από αυτούς τους εκκωφαντικούς της εξάτμισης. (ο Θεός να την κάνει εξάτμιση, σαν κουτάκι της Coca Cola είναι)
Είναι αδύνατον να την βάλεις να δουλέψει για αρκετή ώρα σε κατοικημένη περιοχή. Ακόμη και στην δική μου που είναι αραιοκατοικημένη.
Είμαι πλήρως απογοητευμένος.
:(

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.366 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ