Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16419 από spathias
Apo axuro mono , exei kanei kaneis pellet?
Xreiazetai lianisma h to rixneis opws to kovei h kompina?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16426 από Βιομαζιστής
Κάθε μέρα που περνάει, όλο και περισσότερο πείθομαι ότι το να παράξεις πέλλετ ξύλου για οικιακή κατανάλωση με αυτές τις Κινέζικες μηχανές χειρίστου ποιότητας, είναι πλέον ασύμφορο.
Χίλιες φορές καλύτερα (αν δεν έχεις σόμπα γιατί εκεί τα πράγματα περιπλέκονται) ένας λέβητας βιομάζας.
Δύο χιλιάδες φορές καλύτερα.
Τρεις χιλιάδες φορές καλύτερα.
Αν υπολογιστεί η βενζίνη ή το πετρέλαιο που θα χρειαστείς για να μεταφέρεις την πρώτη ύλη στο χώρο σου... (εννοείται την δωρεάν πρώτη ύλη, κλαδέματα κλπ)
Αν υπολογιστεί το κόστος της βενζίνης του θρυμματιστή κλαδιών...
Αν υπολογιστεί το ρεύμα που καταναλώνει ο σφυρόμυλος... (από chips να το κάνεις πριονίδι)
Αν υπολογιστεί το πετρέλαιο που καίει η πελλετομηχανή...
(σε κάπως καλύτερη μοίρα αυτοί που έχουν τριφασική ηλεκτροκίνηση)
Αν υπολογιστεί το χαμαλίκι για να φορτώσεις και να ξεφορτώσεις τα κλαδέματα...
Αν υπολογιστεί η κούραση για να τα περάσεις από τον θρυμματιστή...
(όποιος δεν το έχει δοκιμάσει δεν το καταλαβαίνει)
Αν υπολογιστεί το χαμαλίκι που χρειάζεται για να το απλώσεις να στεγνώσει και πάλι να το ξαναμαζέψεις όταν μετά από κάποιες μέρες θα έχει ξεραθεί...
(για το χειμώνα δεν μιλάμε, θέλει 30 - 40 μέρες να ξεραθεί)
Αν υπολογιστεί η σκόνη που αναπνέεις για να το μετατρέψεις από τσίπ σε πριονίδι...
Αν υπολογιστεί ο κόπος, η σκόνη και οι αναθυμιάσεις κατά την διάρκεια της πελλετοποίησης...
Αν υπολογιστεί ο θόρυβος που τον... απολαμβάνεις με το καντάρι... καθώς και οι περίοικοι σου...
Αν υπολογιστεί το κόστος των αναλώσιμων από την φυσιολογική χρήση αλλά και την φθορά των ίδιων των μηχανών λόγω χρόνου και λόγω κακής ποιότητας κατασκευής...
Αν υπολογιστούν οι απίστευτες εργατοώρες που χρειάζεται κάποιος για να κάνει όλη αυτήν την μετατροπή και να φτάσει στον τελικό του στόχο...
Τότε λυπάμαι πρώτον εμένα που πέταξα ένα σκασμό λεφτά για τις σαβουρομηχανές και όλο τον εξοπλισμό... και κατά δεύτερον όποιον πεισθεί τελικά να καταπιαστεί με το... άθλημα και πιστεύει ότι πραγματικά συμφέρει.

Δεκτός οποιοδήποτε αντίλογος με επιχειρήματα.
Τώρα πια είμαι έτοιμος να τον αντικρούσω.
Πολύ μακριά η θεωρία από την πράξη.

Φιλικά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16436 από mastoras
Βιομαζιστής.....απάντηση με μία φράση. :)

Μάλλον φτωχός δεν έχεις κάνει :lol: :lol:

Και σοβαρά τώρα.
Σαν αρχή η παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση είναι ιδεολογία και ύστερα τρόπος εξοικονόμησης χρημάτων. Το δεύτερο έρχεται με τον καιρό, την υπομονή, και το μεράκι.

Εάν δεν τα έχει κανείς αυτά, καλύτερα να μην ασχοληθεί με ποτέ με αυτήν την διαδικασία.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16440 από Βιομαζιστής
Φίλε mastora, μην μου μιλάς εμένα για ιδεολογία. Από ιδεολογία το ξεκίνησα. Εκτός όμως από την ιδεολογία, υπάρχει και ο ρεαλισμός.
Έχεις ξεκινήσει φίλε μου από το μηδέν και να φτάσεις στο τελικό προϊόν όπως εγώ;
Έχεις καταγράψει τις άπειρες ώρες και τον ιδρώτα; Τον πραγματικό ιδρώτα.
Έχεις υπολογίσει ακριβώς -και όχι μπακαλίστικα- το κόστος των καυσίμων; Τις υπερβολικά πολλές ώρες σε ανταμοιβή πενιχρές απολαβές;
Δεν συμφέρει αγαπητέ μου φίλε. Πραγματικά δεν συμφέρει. Το κόστος είναι υπερβολικό που σαφώς όμως μειώνεται ραγδαία με πιο επαγγελματικά μηχανήματα που εγώ δεν διαθέτω. Το έχω ψάξει όμως.
Τι θα πει φτωχός;
Όταν δεν συμφέρει, δεν συμφέρει κανέναν. Ούτε τον φτωχό ούτε τον πλούσιο.
Οι λέβητες βιομάζας πάντως συμφέρουν τον φτωχό κατά την ταπεινή μου άποψη και μετά από την κάποια εμπειρία που έχω αποκτήσει.
Και θα σου πω και κάτι τελευταίο. Το ξεκίνησα για την χαρά της δημιουργίας. Να δημιουργώ κάτι από το μηδέν με προσωπική εργασία αλλά και προσωπικό όφελος. Ε λοιπόν αυτό το όφελος αγαπητέ μου φίλε από όλη αυτή την διαδικασία -πάντα ομιλώ για τις "φτηνές" ψευτομηχανές που έχουν κατακλύσει το διαδίκτυο- απλά δεν υφίσταται αν κάτσεις και τα βάλεις όλα κάτω με χαρτί και με μολύβι.

Εντελώς φιλικά.
Κώστας

ΥΓ.
Θα ήθελα να γνωρίζεις πως μου είσαι από τους πλέον συμπαθείς χρήστες αυτού του forum.
Σε παρακολουθώ από τότε που είχες βάλει το φέσι στο προφίλ σου.
Anyway.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16446 από mastoras

Βιομαζιστής έγραψε: Έχεις ξεκινήσει φίλε μου από το μηδέν και να φτάσεις στο τελικό προϊόν όπως εγώ;


Φίλε Κώστα ακόμα δεν έχω φτάσει στο τελικό προϊόν για να μπορέσω να αντικρούσω τις απόψεις σου. :)

Εφόσον παρακολουθείς το θέμα ξέρεις ότι πολλοί από εμάς βρισκόμαστε αυτήν την στιγμή στην φάση της περισυλλογής των κλαδεμάτων. Εγω βασικά παρόλο τον κόπο, είμαι ενθουσιασμένος από την μέχρι τώρα διαδικασία.......μιλάμε όμως για λίγο πράμα. {τρίμμα} 700-800κιλά ;)

Μέχρι στιγμής το βλέπω σαν διασκέδαση......και έτσι θέλω να παραμείνει στην διάρκεια, και για όλη την διαδικασία.

Αν στην διάρκεια μπλέξω και αγανακτίσω όπως εσύ.....θα είσαι απο τους πρώτους που θα μάθεις :)

Οπότε εδώ είμαστε, τα λέμε στην συνέχεια ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16456 από OANNHSEA

spathias έγραψε: Apo axuro mono , exei kanei kaneis pellet?
Xreiazetai lianisma h to rixneis opws to kovei h kompina?


Πρέπει να γίνει σκόνη ή πάρα πολύ μικρά κομμάτια...
Σκέτο άχυρο δεν είναι δύσκολο, αλλά μυρίζει όταν καίγεται - βάλε μέσα και λίγο πυρηνόξυλο για να σπάσει τη μυρωδιά.
Από που είσαι βρε spathias;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spathias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.183 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ