Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16464 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:



Αυτή είναι ηλεκτρική μονοφασική, αυτή που θέλω, αλλά παράγει λιγότερο πράγμα ......δεν με χαλά όμως



Αυτή την βλέπω ποιό συμφέρουσα, ίδια τιμή, περισσότερη παραγωγή, και εαν τα φτύσει, σου μένει ο κινητήρας ;)

Να δούμε.... εφόσον έχουνε τιμή στην ιστοσελίδα τους, από αυτούς θα αγοράσω. Δεν κάνω κέφι να με "κόβουν φάτσα" για να μου λένε πόσο κάνει. :lol:

Σφυρόμυλο δεν νομίζω να χρειαστώ, γιατί η πρώτη ύλη που έχω, και θα έχω, μόνιμα είναι ξακρίσματα-φλούδες από καπλαμά. Θα πάω να πάρω έναν κλαδοθρυματιστή για κήπους και βλέπω στην συνέχεια.

Εαν προκύψει ανάγκη και βρεθεί άλλη πρώτη ύλη ξυλεία, κλαδιά, κτλ , τότε βλέπουμε. Έχω να φτιάξω και αποθήκες βλέπεις, φέτος τα ξύλα μου τα είχα έξω σκεπασμένα με ναύλον.

Πάντως το πήρα ζεστά το θέμα......γιατί πάγωσα και παγώνω φέτος με τα καυσόξυλα, και χρειάζομαι του χρόνου οπωσδήποτε έναν ωραίο πελλετολέβητα.




Μastora αυτές οι αποδόσεις δεν παίζουν. Εκτός βέβαια και αν κατορθώσεις να πελλετάρεις νερό.
Βία τα 30 κιλά την ώρα σε πέλλετς ξύλου θα πιάσεις με την δεύτερη και την τρίτη. Όσον αφορά τώρα την πρώτη, δεν σου λέω τι θα πιάσεις καθότι δεν μου το επιτρέπει η ανατροφή μου.
:woohoo:

Μας έχουν φουμάρει όλους οι Κινέζοι κατασκευαστές και οι έμποροι τέτοιων σαβουρομηχανών.


:angry:
:angry:
:angry:

:(

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16472 από spathias
giannena file

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16483 από Βιομαζιστής














Αυτός γέρνει κάπως περισσότερο προς τον ρεαλισμό αν και αυτές επίσης οι τιμές, απέχουν μακράν από τις αποδόσεις που πραγματικά ισχύουν στην πράξη.
Οι δε άλλοι έμποροι- εισαγωγείς με τα 120 kg/h, τα 150 kg/h και τα 250 kg/h από την ίδια μηχανή που υπόσχονται, έχουν ξεφύγει τελείως.

Να δω τελικά πως θα ξεφύγουν αν τους πάρει στο κυνήγι κάποιος από τους εξαπατημένους πελάτες - θύματα τους.
:angry:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16485 από stratis 1
Φιλε βιομαχιστη
Σε ολα αυτα που γραφεις συμφωνω.Εχεις εντοπισει το προβλημα.Οι μικρες μηχανες και τα πολλα παρελκομενα που δεν τα υπολογιζει κανεις στην αρχη, εχουν μικρη αποδοση πολυ κοπο και μεγαλο τελικο κοστος.Δεν μπορει να εχει ο καθε χρηστης πελετοσομπας το δικο του μινι εργοστασιο για να φτιαχνει 5-10 τονους πελλετ το χρονο.Ειναι ασυμφορο.Με τα χρηματα που θα ξοδεψουν 10 ατομα,για 10 εργοστασιακια,θα μπορουσε να φτιαχτει 1 που να εξυπηρετει ολη τη περιοχη.
παραδειγμα: Αν μαζευει ο καθε ενας στο χωραφι του τα κλαδια σε σωρο και τα αφηνει μεχρι να ξεραθουν.
Καποιος θα εχει εναν καλο θρυματιστη και μια καροτσα και με ενα λογικο αντιτιμο θα πηγαινει και θα τα μαζευει και θα τα πηγαινει σε αυτον που εχει ενα καλο σφυρομυλο.Ο σφυρομυλος θα χρεωνει με την ωρα.
Τελικα καποιος τριτος [μπορει και στην ιδια αποθηκη] θα εχει μια καλη πελλετοπρεσσα και θα χρεωνει με τον τονο η με μερος της παραγωγης.
Σε ολες αυτες τις φασεις ο εντολεας μπορει να βοηθα στην διαδικασια και να μειωνεται περισσότερο το κοστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16489 από Βιομαζιστής
Θεωρητικά και σε γενικές γραμμές όπως τα γράφεις μπορούν να υλοποιηθούν αλλά υπάρχουν δύο βασικά προβλήματα:
α) Είναι κάπως δύσκολο να συνεταιρισθούν - ομαδοποιηθούν κάποιοι άνθρωποι που να ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο προϊόν, να παράξουν και να αποκομίσουν όφελος κυρίως λόγω της αποστάσεως.
β) Εδώ είναι Ελλάδα και στην Ελλάδα θέλουν να είναι όλοι αφεντικά. Ποιοι θα κάνουν τους εργάτες;
:)
Έχουμε δει δα τα αποτελέσματα των περισσότερων συνεταιρισμών στην Ελλάδα.



ΥΓ.

Το nickname μου είναι βιομαζιστής και όχι βιομα(ζο)χιστής!
Πρόσεξε το σε παρακαλώ.
:)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16490 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε: Θεωρητικά και σε γενικές γραμμές όπως τα γράφεις μπορούν να υλοποιηθούν αλλά υπάρχουν δύο βασικά προβλήματα:
α) Είναι κάπως δύσκολο να συνεταιρισθούν - ομαδοποιηθούν κάποιοι άνθρωποι που να ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο προϊόν, να παράξουν και να αποκομίσουν όφελος κυρίως λόγω της αποστάσεως.
β) Εδώ είναι Ελλάδα και στην Ελλάδα θέλουν να είναι όλοι αφεντικά. Ποιοι θα κάνουν τους εργάτες;
:)
Έχουμε δει δα τα αποτελέσματα των περισσότερων συνεταιρισμών στην Ελλάδα.



ΥΓ.

Το nickname μου είναι βιομαζιστής και όχι βιομα(ζο)χιστής!
Πρόσεξε το σε παρακαλώ.
:)




Δεν ειπα για συνεταιρισμο.Ολοι αυτοι θα ειναι ανεξαρτητοι.Μια αρχικη συνενοηση χρειαζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.408 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ