Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16501 από ^silent_power^

Βιομαζιστής έγραψε: Κάθε μέρα που περνάει, όλο και περισσότερο πείθομαι ότι το να παράξεις πέλλετ ξύλου για οικιακή κατανάλωση με αυτές τις Κινέζικες μηχανές χειρίστου ποιότητας, είναι πλέον ασύμφορο.
Χίλιες φορές καλύτερα (αν δεν έχεις σόμπα γιατί εκεί τα πράγματα περιπλέκονται) ένας λέβητας βιομάζας.
Δύο χιλιάδες φορές καλύτερα.
Τρεις χιλιάδες φορές καλύτερα.
Αν υπολογιστεί η βενζίνη ή το πετρέλαιο που θα χρειαστείς για να μεταφέρεις την πρώτη ύλη στο χώρο σου... (εννοείται την δωρεάν πρώτη ύλη, κλαδέματα κλπ)
Αν υπολογιστεί το κόστος της βενζίνης του θρυμματιστή κλαδιών...
Αν υπολογιστεί το ρεύμα που καταναλώνει ο σφυρόμυλος... (από chips να το κάνεις πριονίδι)
Αν υπολογιστεί το πετρέλαιο που καίει η πελλετομηχανή...
(σε κάπως καλύτερη μοίρα αυτοί που έχουν τριφασική ηλεκτροκίνηση)
Αν υπολογιστεί το χαμαλίκι για να φορτώσεις και να ξεφορτώσεις τα κλαδέματα...
Αν υπολογιστεί η κούραση για να τα περάσεις από τον θρυμματιστή...
(όποιος δεν το έχει δοκιμάσει δεν το καταλαβαίνει)
Αν υπολογιστεί το χαμαλίκι που χρειάζεται για να το απλώσεις να στεγνώσει και πάλι να το ξαναμαζέψεις όταν μετά από κάποιες μέρες θα έχει ξεραθεί...
(για το χειμώνα δεν μιλάμε, θέλει 30 - 40 μέρες να ξεραθεί)
Αν υπολογιστεί η σκόνη που αναπνέεις για να το μετατρέψεις από τσίπ σε πριονίδι...
Αν υπολογιστεί ο κόπος, η σκόνη και οι αναθυμιάσεις κατά την διάρκεια της πελλετοποίησης...
Αν υπολογιστεί ο θόρυβος που τον... απολαμβάνεις με το καντάρι... καθώς και οι περίοικοι σου...
Αν υπολογιστεί το κόστος των αναλώσιμων από την φυσιολογική χρήση αλλά και την φθορά των ίδιων των μηχανών λόγω χρόνου και λόγω κακής ποιότητας κατασκευής...
Αν υπολογιστούν οι απίστευτες εργατοώρες που χρειάζεται κάποιος για να κάνει όλη αυτήν την μετατροπή και να φτάσει στον τελικό του στόχο...
Τότε λυπάμαι πρώτον εμένα που πέταξα ένα σκασμό λεφτά για τις σαβουρομηχανές και όλο τον εξοπλισμό... και κατά δεύτερον όποιον πεισθεί τελικά να καταπιαστεί με το... άθλημα και πιστεύει ότι πραγματικά συμφέρει.

Δεκτός οποιοδήποτε αντίλογος με επιχειρήματα.
Τώρα πια είμαι έτοιμος να τον αντικρούσω.
Πολύ μακριά η θεωρία από την πράξη.

Φιλικά.


συμφωνω απολυτα.εχεις υπεραπολυτο δικιο.μπραβο σου που προσγειωνεις τον κοσμο.θελει απιστευτη δουλεια με αυτα τα μηχανηματα.και τα κιλα που αναφερουν ειναι για γελια.τοσο για τις πρεσσες οσω και για τους σφυρομυλλους.μιας και βλεπω τι παρηγαγε ο δικος μου μυλος ο οποιος ηθελε πανω απο 60 ιππους τρακτερ για να δουλεψει και τα ιδια κιλα αναφερουν αυτοι για τις κινεζουλες. αλλα απο οτι καταλαβα δεν το ειχες ψαξει τοσο καλα το θεμα...
οσω για τον λεβητα βιομαζας και εδω συμφωνω απολυτα μιας και δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις προβλημα αν δεν ειναι καλη ποιοτητας η καυσιμη υλη σου.φυσικα και θα καταναλωνει παραπανω αλλα θα εισαι ομως σιγουρος.στο χωριο μου ειναι καποιος που φτιαχνει λεβητες βιομαζας. υπερ απλη κατασκευη και σε λογικη τιμη.δεν προκειτε να χαλασει ποτε.ενω σκεψου ο καυστηρας πελλετ...εχει τοσσα ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα πραγματα επανω του και τοσσες πολλες παραμετρους που πρεπει να ρυθμισεις!
ακουσε την σκεψη μου για παραγωγη με χαμηλο κοστος(φυσικα μιλαω για αγροτες και οχι για τον οποιονδηποτε):
αγορα καταστροφεα μεταχειρισμενου(υπολογιζω στα 1500 με 2000 ευρω) ο οποιος με μια μικρη μετατροπη να φορτωνει σε καροτσα!στο κατω μερος με λονχες για να συκωνουν τα κλαδια-αχυρα απο κατω και ετσι θα κανουν τον καταστροφεα να μην εχει επαφη με το εδαφος.επειτα εχω μεγαλο μυλλο για να κανω το υλικο στο επιθυμητο μεγεθος.ο μυλλος θα εχει μεγαλη εισοδο πισω για να μην υπαρχει καθηστερηση στο ταισμα και να παραγει οσω πιο πολυ γινεται στο 100% της αποδοσης του.με αυτα τα δυο..μπορω να εχω χωρις να κουραστω οσο υλικο θελω και με πολυ χαμηλο κοστος.
οπως ειπα παραπανω..θα καιγετε σε λεβητα βιομαζας υπεραπλης τεχνολογιας που σημαινει, οτιδηποτε και να ριξεις θα το καιη χωρις προβληματα.
αυτο που με απασχολει ειναι πως να συμπιεζω το υλικο. οι μηχανες απο κινα δεν ειναι παραγωγηκες και αξιοπιστες. εχω κολησει σε αυτο το σημειο.σκεφτομουν την κατασκευη μιας μηχανης οι οποια θα συμπιεζει οχι σε σχημα πελλετ αλλα σε κατι παροποιο και δεν ειναι αναγκαιο να συμπιεζει τοσο πολυ οσο η πρεσσα πελλετ και ας ειναι σε λιγο μεγαλητερο μεγεθος..
στο μιαλο μου γυρναει εκειμη η μηχανη που ειχε ανεβασει παλαιοτερα ο OANHSSEA για την παραγωγη καρβουνου αλα σε ποιο απλη μορφη.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16502 από Βιομαζιστής
Η αλήθεια είναι πως το είχα ψάξει όσο μπορούσα (ατελείωτες ώρες στο internet) αλλά δυστυχώς δεν έτυχε να έχει παράξει κάποιος γνωστός μου έτσι ώστε να έχω άποψη ιδίοις όμμασι.
Όλοι μιλούσαν για παραγωγή πέλλετς με ανακριβή στοιχεία είτε από δόλο -δεν ξέρω- είτε από άγνοια.
Γι' αυτό και 'γω τώρα προσπαθώ να βοηθήσω όποιον αναγνώστη μας διαβάζει, να μην την πατήσει όπως εγώ.

Δεν είμαι αγρότης. Ούτε έχω πρόσβαση σε δικά μου ή σε γνωστών μου χωράφια για την πρώτη ύλη. Η γύρω περιοχή όμως είναι γεμάτη ελαιώνες και τα κλαδέματα τους αν δεν πας να τα μαζέψεις σχεδόν άμεσα, τα καίνε. Οπότε μπορώ να βρω δωρεάν αυτό το υλικό.
Έχω πολλές ώρες διαθέσιμες την ημέρα αλλά όχι μακριά από την έδρα μου αφού λόγω της δουλειά μου πρέπει να είμαι κοντά σε οθόνη υπολογιστή.

Το πέλλετς από άχυρο πρέπει να γίνεται πολύ εύκολα. Δεν είναι έτσι; Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν διαθέτω την πρώτη ύλη.

Από κλαδέματα ελιάς μπορούν να γίνουν μικρά chips αφού πρώτα περάσουν από ένα θρυμματιστή και μετά από έναν μικρό σφυρόμυλο και κατόπιν να καούν αυτούσια σε λέβητα βιομάζας.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16503 από tasosp

Βιομαζιστής έγραψε: Για τον θόρυβο; Πες κάτι για τον θόρυβο. Έχω μία ίδια 8HP όμως, με 150αρα μήτρα και ακούγεται σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων!
Απίστευτοι μηχανικοί θόρυβοι εκτός από αυτούς τους εκκωφαντικούς της εξάτμισης. (ο Θεός να την κάνει εξάτμιση, σαν κουτάκι της Coca Cola είναι)
Είναι αδύνατον να την βάλεις να δουλέψει για αρκετή ώρα σε κατοικημένη περιοχή. Ακόμη και στην δική μου που είναι αραιοκατοικημένη.
Είμαι πλήρως απογοητευμένος.
:(

λοιπον ...θορυβο να φανε κ οι κοτες...αλλα μαλλον τα 22 αλογα που γραφει δεν ειναι 22 καποια βοσκουν στο λιβαδι η ψοφησαν. μετα απο λιγες εκκινησεις αρνηθηκε να ξαναπαρει μπρος.
οποτε το εφαγε το κεφαλι της. την πηγαμε πισω να βγαλει την μηχανη κ να την κανει να δουλευει με τρακτερ..
πρεπει να αναφερω κατι που μου εκανε εντυπωση ....οι κινεζοι δεν γνωριζουν τι ειναι γκροβερ κ τι θα πει σφιγγω βιδες. δεν υπηρχε βιδα που να μην θελει σφιξιμο
οταν εβγαλε 100 κιλα εφυγε το παξιμαδι που κραταει την μητρα κ παραλιγο θα εκανε πελετ την ροδελα κ το παξιμαδι. την ασφαλεια την αλεσε.
για να δουμε πως θα δουλευει με το τρακτερ τωρα...!

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16504 από Βιομαζιστής

^silent_power^ έγραψε: πιστευω οτι αυτο εχει να κανει και με το ποσσο ψιλο ειναι το υλικο.φυσικα και εχεις δικιο οτι ειναι πολυ σκληρο αλλα σε μιξη με κατι αλλο,οπως αχυρο και με ψιλο κοσκινο στον σφυρομυλλο...τοτε μπορεις να παραξεις και απο ελια.


Το υλικό μου πριν την πελλετοποίηση είναι αρκετά λεπτό 2 - 3 χιλιοστά πάχος αλλά συμπιέζεται πολύ δύσκολα.

Σε λίγο θα ποστάρω μετρήσεις ακριβείας πελλετοποίησης μείγματος ξύλου ελιάς με πυρηνόξυλο, που έκανα σήμερα το πρωί .

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16507 από Βιομαζιστής

tasosp έγραψε: λοιπον ...θορυβο να φανε κ οι κοτες...αλλα μαλλον τα 22 αλογα που γραφει δεν ειναι 22 καποια βοσκουν στο λιβαδι η ψοφησαν. μετα απο λιγες εκκινησεις αρνηθηκε να ξαναπαρει μπρος.
οποτε το εφαγε το κεφαλι της. την πηγαμε πισω να βγαλει την μηχανη κ να την κανει να δουλευει με τρακτερ..
πρεπει να αναφερω κατι που μου εκανε εντυπωση ....οι κινεζοι δεν γνωριζουν τι ειναι γκροβερ κ τι θα πει σφιγγω βιδες. δεν υπηρχε βιδα που να μην θελει σφιξιμο
οταν εβγαλε 100 κιλα εφυγε το παξιμαδι που κραταει την μητρα κ παραλιγο θα εκανε πελετ την ροδελα κ το παξιμαδι. την ασφαλεια την αλεσε.
για να δουμε πως θα δουλευει με το τρακτερ τωρα...!



Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! :woohoo:

Ναι αυτό είχα ξεχάσει να το αναφέρω. Και μένα την πρώτη κιόλας στιγμή μου μάσησε την βίδα της μήτρας!
Έπειτα από λίγο έφυγαν οι βίδες από το κάλυμμα των ιμάντων της κίνησης και πολύ λίγες ώρες αργότερα (τις επόμενες μέρες για να μην παρεξηγούμαστε) πήραν δρόμο και οι βίδες που κρατάνε τον κινητήρα πάνω στο σασί του.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! :woohoo:

Είναι φοβεροί αυτοί οι Κινέζοι!

;)

Άλλαξα σχεδόν όλες τις βίδες με καινούργιες συνοδευόμενες από παξιμάδια ασφαλείας.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16509 από Βιομαζιστής
Πάρτε τώρα να έχετε και μερικές μετρήσεις ακριβείας τύπου εργαστηρίου με σχεδόν μηδενικές αποκλίσεις από την πραγματικότητα.
Ο χρόνος μετρήθηκε με χρονόμετρο ακριβείας και το βάρος με ψηφιακή ζυγαριά υψηλής ακρίβειας γραμμαρίου.



Ημέρα παραγωγής:
20/06/2012

Υλικό προς πελλετοποίηση:
Μείγμα 80% θρύμματος ξύλου ελιάς αρχικής υγρασίας 5,7% - 6,00 και 20% πυρηνόξυλου αρχικής υγρασίας 11,50%.

Ποσότητα θρύμματος ξύλου ελιάς:
7000 γραμ.

Πάχος θρύμματος ξύλου ελιάς:
2 - 3 χιλιοστά.

Ποσότητα πυρηνόξυλου:
1400 γραμ.

Προσθήκη ύδατος:
535 γραμ. με την μέθοδο του ψεκασμού.

Μετά την σχολαστική ανάδευση του μείγματος, μετρήθηκε η τελική πριν την πελλετοποίηση υγρασία του σε 8 σημεία και βρέθηκαν τιμές από 18,50% - 19,70%.

Χρόνος πελλετοποίησης:
34 λεπτά και 40 δεύτερα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Πέλλετς ξεκίνησε να παράγει από το 12ο περίπου λεπτό διότι η μηχανή ήταν εντελώς κρύα και αν δεν ανεβάσει κάποια θερμοκρασία στην μήτρα, πέλλετς δεν βγαίνουν.

Τελικό προϊόν μετά το κοσκίνισμα:*
7365 γραμ.

Υγρασία τελικού προϊόντος:
0,00 (δεν διαβάσατε λάθος, μηδέν)

Σκόνη:
516 γραμ.

Υγρασία σκόνης:
0,00 (και εδώ)

Μηχανή παραγωγής:
Πελλετόπρεσα πετρελαιοκίνητη κινέζικης κατασκευής 8 HP (θεωρητικά) με 150 μήτρα, εμπορικού τύπου KL150A2.


Εκκρεμούν μετρήσεις κατανάλωσης καυσίμου.
Τα συμπεράσματα δικά σας.


*

(Η διάρκεια του κοσκινίσματος δεν συμπεριλαμβάνεται στους αναγραφόμενους χρόνους)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ^silent_power^

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ