Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16555 από Βιομαζιστής

^silent_power^ έγραψε: δυλαδη η μηχανη σου παρηγαγε χοντρικα... 7.5 κιλα πελλετ σε 20 λεπτα.αυτο συμαινει 22 κιλα την ωρα περιπου!!! μακαρι να εκανες λαθως αν και δεν το νομιζω. αυτο που δεν ξερω ειναι εαν η μηχανη ηταν καλα ρυθμισμενει(αν οι βιδες συμπιεσης ηταν τοσο σφυχτες οσω χρειαζεται!


Να είσαι βέβαιος πως δεν έγινε απολύτως κανένα λάθος. Κανένα.
Πάτησα και άλλες φορές πέλλετς αλλά μετρούσα το χρόνο χονδρικά, μπορούσε τότε να μου ξέφευγε κανένα λεπτό από την χρονομέτρηση, όχι παραπάνω. Και δεν μετρούσα πόσο νερό έβαζα για να αυξήσω την υγρασία. Το δε βάρος το μετρούσα και τότε. Το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.
Τα δε στοιχεία που πόσταρα εχθές το βράδυ, δεν έχουν καθόλου ανοχές. Είναι αποτελέσματα μετρήσεων ακριβείας.
Οι βίδες δεν γινόταν να σφίξουν άλλο. Αν τις έσφιγγα έστω και 1/4 της βόλτας ακόμη, όταν έπεφτε μέσα το υλικό, η μηχανή ζοριζόταν τόσο πολύ που έβγαζε πυκνό μαύρο καπνό και έσβηνε. Το δε υλικό έπεφτε μέσα στην πρέσα με τρόπο πεταχτό, σαν σπορά γιατί αν το πετούσα μονοκοπανιά μέσα, η μηχανή πάλι ζοριζόταν και έσβηνε μέσα σε ένα ντουμάνι μαύρου καπνού.
Εννοείται πως το υλικό το έριχνα μέσα με την χούφτα και όχι με κάποιο δοχείο έτσι ώστε να το ελέγχω απόλυτα. Αν έκανα πως το έριχνα λίγο πιο απλόχερα, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο όπως περιγράφεται παραπάνω. Η μηχανή έσβηνε.

Το υλικό δεν ήταν χοντροκομμένο και ούτε είχε μέσα του μεγαλύτερα από τον μέσο όρο κομμάτια ξύλου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16571 από tenere
φίλε Βιομαζιστή ανέβασε καμιά φωτό ή βίντεο για να δούμε την παραγωγή σου?
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by tenere.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16576 από Βιομαζιστής

tenere έγραψε: φίλε Βιομαζιστή ανέβασε καμιά φωτό ή βίντεο για να δούμε την παραγωγή σου?



Έφτασε!



Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16578 από Αgrovann
φίλε Βιομαζιστής τα έχεις όλα μπράβο
Εύχομαι να ξεπεράσεις τα προβλήματα και να χαίρεσαι αυτό που κάνεις
Να είσαι σίγουρος ότι τα επόμενα χρόνια μόνο κάτι σαν εσένα θα έχουν θέρμανση και μακάρι να βγω ψεύτης
Στενοχωρήθηκα μόνο για την μηχανή την ζαχάρωνα και εγώ αλλά κάτι δεν μου άρεσε στους ίππους έχω μια Lobardini 30hP και έχει διπλάσιο όγκο κάπου μας δουλεύουν οι Κινέζοι Τέλος πάντων να είσαι καλά και μην μασάς ολα τα δύσκολα θέλουν χαμόγελο και λιγη ...τρελα εγω π.χ. φύτεψα Παυλωνιες για βιομαζα και δεν έχω σταγόνα νερό είναι τρελοί αυτοί οι Έλληνες οπως θα ελεγε και ο Αστεριξ !!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16580 από OANNHSEA

στο μιαλο μου γυρναει εκειμη η μηχανη που ειχε ανεβασει παλαιοτερα ο OANHSSEA για την παραγωγη καρβουνου αλα σε ποιο απλη μορφη.

Μη μου βάζεις δύσκολα νεανία μου - το γέρικο μου μυαλό δεν μπορεί να θυμηθεί τι έχει ποστάρει...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16581 από Βιομαζιστής

Αgrovann έγραψε: Να είσαι σίγουρος ότι τα επόμενα χρόνια μόνο κάτι σαν εσένα θα έχουν θέρμανση και μακάρι να βγω ψεύτης



Μπακαλίστικα η μηχανή καίει περίπου 1,5 λίτρα πετρέλαιο την ώρα. Μπακαλίστικα γιατί ακόμη δεν την έχω μετρήσει ακριβώς.
1,5 λίτρα προς 1,47 το λίτρο το πετρέλαιο, μας κάνει 2,20€. (πριν από 15 μέρες το είχα πληρώσει μάλιστα 1,58 το λίτρο)
Παράγει 20 - 22 κιλά πέλλετς την ώρα. Μπορείς να υπολογίζεις πόσο μου έρχεται το κιλό; Και μιλάμε μόνο για το τελικό στάδιο.
Τι θέρμανση να έχω; Να ξοδεύω τα λεφτά μου σε βενζίνες και πετρέλαια για να ζεσταθώ με πέλλετς;
:) :) :)

Αgrovann έγραψε: Τέλος πάντων να είσαι καλά και μην μασάς ολα τα δύσκολα θέλουν χαμόγελο και λιγη ...τρελα εγω π.χ. φύτεψα Παυλωνιες για βιομαζα και δεν έχω σταγόνα νερό είναι τρελοί αυτοί οι Έλληνες οπως θα ελεγε και ο Αστεριξ !!!!!!




"Εδώ ο άλλος δεν ξέρει γράμματα και σου λέει, περάστε από το γραφείο."
Ατάκα του αξέχαστου Βασίλη Αυλωνίτη.
:) :) :)

Να 'σαι και 'συ καλά φίλε μου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.281 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ