Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16606 από mastoras

Βιομαζιστής έγραψε: Μπακαλίστικα η μηχανή καίει περίπου 1,5 λίτρα πετρέλαιο την ώρα. Μπακαλίστικα γιατί ακόμη δεν την έχω μετρήσει ακριβώς.
1,5 λίτρα προς 1,47 το λίτρο το πετρέλαιο, μας κάνει 2,20€. (πριν από 15 μέρες το είχα πληρώσει μάλιστα 1,58 το λίτρο)
Παράγει 20 - 22 κιλά πέλλετς την ώρα. Μπορείς να υπολογίζεις πόσο μου έρχεται το κιλό; Και μιλάμε μόνο για το τελικό στάδιο.
Τι θέρμανση να έχω; Να ξοδεύω τα λεφτά μου σε βενζίνες και πετρέλαια για να ζεσταθώ με πέλλετς;
:) :) :)


Ούτε λίγο..... ούτε πολύ "μας άλλαξες τα πετρέλαια" φίλε Βιομαζιστή :lol:

Και δεν έχουμε τριφασικό ρεύμα :( οπότε με βλέπω να πελλετάρω ρίγανη με την μικρή μονοφασική πρέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16619 από OANNHSEA
Ελπίζω να τα είπατε όλα, για να μιλήσω και εγώ...
Λοιπόν:
Πρώτον να δώσω συγχαρητήρια στο μέλος Βιομαζιστής: ακριβή ανάλυση κόστους και ακριβή παράθεση όλων των σκέψεων του, αφού παρήγαγε πρώτα...
Δεύτερον, εάν διαβάσει κάποιος από την αρχή το θέμα αυτό, θα δει ότι γράφουμε για τα παραμύθια των πωλητών γύρω από τις ερασιτεχνικές μηχανές πέλετ ή καλύτερα τις μηχανές που είναι φτιαγμένες για παραγωγή ζωοτροφής και δευτερεύων για ελαφρά παραγωγή πέλετ...
Τα έχουμε γράψει αυτά, αλλά δυστυχώς ο ενθουσιασμός και το παραμύθι των εισαγωγέων, δεν αφήνει το μυαλό να σκεφτεί.
Για αυτό εγώ επέμενα στην ομαδική αγορά, να αγοραστούν μηχανές ημιεπαγγελματικές (αυτές που γυρνάνε τα ρόλερ και όχι η μήτρα), γιατί αυτές είναι μηχανές φτιαγμένες και για ζωοτροφή και για πέλετ ξύλου...

Ας πάμε παρακάτω:
Δίνει ο Βιομαζιστής 7,36 κιλά πέλετ για 23 λεπτά παραγωγή.
Δηλαδή 14,72 κιλά για 46 λεπτά παραγωγής ή καλύτερα 19,2 κιλά για μία ώρα.
Δεδομένου ότι 3 κιλά agroπέλετ είναι 1 λίτρο πετρέλαιο, τότε έχουμε στο πανέρι 6,4 λίτρα πετρέλαιο, ανά ώρα.
Σαν κόστος έχουμε 1,85 λίτρα καυσίμου για τα 19,2 κιλά (βάζουμε και το ζέσταμα) και να βάλουμε άλλα 0,85 λίτρα τα 19,2 κιλά πέλετ για το καύσιμο του αυτοκινήτου που τα μαζεύει, το σφυρόμυλο και το σπαστήρα, τα ανταλλακτικά και το πυρηνόξυλο...
Άρα δώσαμε 2,7 λίτρα καυσίμου και πήραμε 6,4 λίτρα - κέρδος 3,7 λίτρα καυσίμου για κάθε 19,2 κιλά πέλετ...
Άρα γενικά κερδίζουμε από την όλη φάση 3,5 λίτρα πετρελαίου για κάθε 20 κιλά πέλετ.
Δηλαδή στα 1000 κιλά πέλετ κερδίζουμε 175 λίτρα πετρελαίου.
Διόλου άσχημα με τιμή του πετρελαίου στα 1,5 ευρώ το λίτρο - 262,5 ευρώ για κάθε τόνο...

Φυσικά δεν μπήκε μέσα στον υπολογισμό ο προσωπικός κόπος, αλλά εάν θέλει κάποιος οικονομία θα πρέπει να κάνει και θυσίες...

Πως μπορούμε να το βελτιώσουμε αυτό;
Πρώτον: με κοπριά. Η ξεραμένη κοπριά καίγεται - έχω γράψει παραπάνω πόση να βάζετε από κάθε είδος κοπριάς.
Δεύτερον: εφόσον το μηχάνημα είναι φτιαγμένο για ζωοτροφές (π.χ. τριφύλλι), δώστε του αυτό που ζητάει. Στον Αλίαρτο δεν είπες ότι είναι Βιομαζιστής; Γυρνούσα την Πέμπτη από εκεί. Που πήγαιναν όλα αυτά τα φορτηγά γεμάτα με μπάλες άχυρο; Και φυσικά δεν είναι μόνο το άχυρο - βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει: όλα γίνονται πέλετ!!! Ακόμα και τα αγριόχορτα. Κάντε μία βόλτα στα χωράφια να πάρετε ιδέες...
Τρίτον: βάλε παραπάνω πυρηνόξυλο στο μίγμα. Θα βελτιώσεις τη ροή.
Τέταρτον: βάλε ένα ατέρμωνα κοχλία για να κάνει την τροφοδοσία της πρέσας.
Πέμπτον: βρες παλιά λάδια φαγητού ή μηχανής και βάλε σε ποσοστό μέχρι 2% για να βελτιώσεις την παραγωγή.
Έκτον: είσαι ιδιώτης. Αγόρασε και κάνει πέλετ κάρβουνο ή λιγνίτη!!! :whistle:

Ερωτήσεις;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16621 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

στο μιαλο μου γυρναει εκειμη η μηχανη που ειχε ανεβασει παλαιοτερα ο OANHSSEA για την παραγωγη καρβουνου αλα σε ποιο απλη μορφη.

Μη μου βάζεις δύσκολα νεανία μου - το γέρικο μου μυαλό δεν μπορεί να θυμηθεί τι έχει ποστάρει...


γεια σου δασκαλε!
λοιπον εψαξα πολυ μεσα σ΄αυτο το χαος! τελικα δρηκα το ποστ σου!!



παρομοιο μηχανημα ειναι και αυτο, στο οποι μπορεις να δεις καλητερα την λειτουργια του!



και δεν μιλαω γι αυτο το μεγεθος.θα μπορουσε το καλουπι να ηταν πιο μικρο και το μηχανημα θα μπορουσε να ηταν μικροτερο.
επισης ξερω οτι η συμπιεση δεν ειναι ιδια με μια πρεσσα πελλετ,αλλα και αυτη μια χαρα πιεζει!
και κατι αλλο συμαντικο ειναι οτι δεν χρειαζεται να νοιαζομαστε αν το υλικο μας, θα να ειναι απολυτα καθαρο(το αναφερω για τον καταστροφεα)!
σε λεβητα βιομαζας αν εχουμε μεγαλητερο ατερμωνα κοχλια στην τροφοδοσια μπορουμε να καιμε υλικο σε αυτο το μεγεθος ή ισως λιγο πιο μικρο.
ο λεβ. βιομαζας δεν θελει υψηλης ποιοτητας τελικο προιον.οτι του δωσεις καιει και αυτος ειναι ενας καλος τροπος για να παραγεις ποσοτητα!
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ^silent_power^.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16622 από Βιομαζιστής
OANNHSEA

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.



Η θεωρητική σου ανάλυση πάνω στην κατανάλωση έχει βάση αλλά και πάλι θεωρώ ότι είναι μάλλον αισιόδοξη. Πρώτον τα κόστη εκτός από τα καύσιμα που μάλλον είναι λίγο παραπάνω δεν είναι τα μόνα στην παραγωγή. Θέλω να σου πω (και μην γελάσεις) πως για κάθε 100 - 120 κιλά περίπου χλωρό ή ημίξερο θρύμμα που έβγαζα από τον θρυμματιστή, (μαζί όμως με την συλλογή των αναλογούντων κλαδεμάτων από τα χωράφια) κατάστρεφα και ένα ζευγάρι γάντια ενισχυμένα αξίας 2,5€.
Τα νάιλον που σκεπάζουμε το θρύμμα για να το προστατεύσουμε από την βροχή τον χειμώνα κατά την διάρκεια της ξήρανσης έχει αρκετό κόστος και δεν αντέχει παραπάνω από 2-3 σαιζόν. Αν κάποιος δεν χρησιμοποιήσει νάιλον αλλά ξηραντήρα, θα πρέπει να επωμιστεί τα καύσιμα του καθώς και την κατανάλωση του ηλεκτρικού που χρειάζεται για να λειτουργήσει αυτός.
Επιπλέον κόστος έχουν τα σακιά αποθήκευσης της πρώτης ύλης και του τελικού προϊόντος. Δεν τα αλλάζεις βέβαια συνεχώς διότι επαναχρησιμοποιούνται αλλά οπωσδήποτε κάθε τόσο έχεις απώλειες από σχισίματα.
Τα μηχανήματα από την άλλη θέλουν συντήρηση. Μόνο τα λάδια τους να βάλεις κάθε τόσο, είναι ένα έξτρα ποσό μη αμελητέο. Για να μην πω τώρα για τις φθορές και τις αντικαταστάσεις των αναλωσίμων ή τις πιθανές ζημιές λόγω της ευτελούς κατασκευής τους και δέσει το γλυκό.
Έπειτα ακόμη και με την αισιόδοξη ανάλυση σου σύγκρινες πετρέλαιο με πέλλετς. Δεν σύγκρινες πέλλετς με πέλλετς αγορασμένο προς 4,50€ το 15κιλο που κυκλοφορεί στην αγορά.
Εγώ όπως και να το δω το συμπέρασμα μου είναι ένα. Ιδιώτης δεν μπορεί να παράξει πέλλετς από κλαδέματα για να ζεσταθεί και αυτό να τον συμφέρει σε σχέση με να το αγοράσει έτοιμο.
Τον συμφέρει όμως (σχετικό είναι αυτό αν βέβαια προτίθεται να χαλαλίσει πολλές ελεύθερες του ώρες και με τον αναλογούντα κόπο) να παράξει από αυτά (τα κλαδέματα) βιομάζα και να τα κάψει σε ανάλογο λέβητα.
Προσωπικά μπορεί να έκανα την "πατάτα" και να πήρα όλα τα μηχανήματα παραγωγής και τον απαραίτητο εξοπλισμό, ευτυχώς όμως ακόμα δεν πήρα τον λέβητα και έτσι μετά από το στραπάτσο που έπαθα, κατέληξα στο να πάρω λέβητα που να καίει τα πάντα και όχι μόνο πέλλετς. Και ας έχει μικρότερη απόδοση.
Όσον τώρα αφορά την τροφοδοσία της πρέσας που ανέφερες, θα μου ήταν εύκολο να το κάνω μιας και είμαι μηχανικός -το είχα σκεφτεί μάλιστα- αλλά στην δικιά μου τουλάχιστον πελλετομηχανή δεν θα βελτίωνε απολύτως τίποτε. Η μηχανή δεν δέχεται παραπάνω τάισμα από αυτό της έκανα και μάλιστα πεταχτά. Αν βέβαια εννοούσες ότι γλυτώνεις τον κόπο της τροφοδοσίας της μηχανής, τότε ναι, θα μπορούσε να γίνει. Από την άλλη όμως, το κομμάτι αυτό της παραγωγής είναι το πιο εύκολο και με τον λιγότερο κόπο.
Θεωρητικά πάντα και χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, μια λύση υπάρχει:



Πολύ μεγάλη πρέσα ημιεπαγγελματική με 30ρα ή 40ρα μήτρα που θα παίρνει κίνηση από μια μεταχειρισμένη μηχανή αυτοκινήτου περίπου 60 - 80 ίππων και θα μπορεί να παράξει σε μια ώρα λειτουργίας 300 με 400 κιλά προϊόντος. Οπότε με 3 ωρίτσες εργασίας να παράγεις 1000 - 1200 κιλά πέλλετς.
Κέρδος;
Πολύ λιγότερος θόρυβος και μεγαλύτερη αξιοπιστία από τις κινέζικες σαβουροβενζινοπετρελαιομηχανές με κόστος λιγότερο από 1000€.



Ένας τέτοιος βενζινοκινητήρας αυτοκινήτου πόσο καύσιμο καίει; Εφτά λίτρα την ώρα; Οχτώ; Περίπου τόσο υπολογίζω. Με αυτό τον υπολογισμό και με την βενζίνη στα 1,75€ το λίτρο θα χρειαζόμασταν για 1200 κιλά πέλλετς (μόνο για το πάτημα) 36,5€ - 42€. Άρα το κόστος των καυσίμων πέφτει κατακόρυφα. Όπως και οι ώρες εργασίας όπως ανέφερα παραπάνω. Μια τέτοια πρέσα όμως θα κοστίσει από 7500 - 9000 ευρώ (το έχω ψάξει) αν την εισάγεις μόνος σου από Κίνα μαζί με τους δασμούς και τα λοιπά έξοδα, συμπεριλαμβανομένου και το κόστος του μεταχειρισμένου κινητήρα που θα αγοραστεί από εδώ.
Ποιον άραγε συμφέρει μια τέτοια επένδυση και μάλιστα μόνο για την πελλετόπρεσα;



Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16623 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:
Ούτε λίγο..... ούτε πολύ "μας άλλαξες τα πετρέλαια" φίλε Βιομαζιστή :lol:

Και δεν έχουμε τριφασικό ρεύμα :( οπότε με βλέπω να πελλετάρω ρίγανη με την μικρή μονοφασική πρέσα.



Αχ βρε φιλαράκι!
Πρώτα μου έπεσε εμένα ο ουρανός στο κεφάλι και έπειτα σας άλλαξα τα πετρέλαια.


Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16626 από OANNHSEA

γεια σου δασκαλε!
λοιπον εψαξα πολυ μεσα σ΄αυτο το χαος! τελικα δρηκα το ποστ σου!!

Πρώτον δεν είναι χάος - είναι αποθήκη γνώσης... :P
Δεύτερον, από τότε που το έβαλα έχω κάνει καλή έρευνα πάνω στην παραγωγή μπριγκετών από ξυλοκάρβουνο ή κάρβουνο, και μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν μηχανήματα με τα οποία μπορείς να παράγεις ότι μέγεθος και σχήμα μπριγκέτας θέλεις από ξυλοκάρβουνο και κάρβουνο.
Τρίτον, το μηχάνημα αυτό απλά δεν κάνει για να παράγει μπριγκέτες από κλαδέματα - ακόμα και τα ειδικευμένα μηχανήματα για το ξυλοκάρβουνο θέλουν ένα προσυμπιεστή.
Τέταρτον, η ίδια η πρέσα που έχεις μπορεί να κάνει πέλλετ από κάρβουνο ή λιγνίτη ή ξυλοκάρβουνο - απλώς δοκίμασε τη...

Δεν σύγκρινες πέλλετς με πέλλετς αγορασμένο προς 4,50€ το 15κιλο που κυκλοφορεί στην αγορά.

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο...

σε λεβητα βιομαζας αν εχουμε μεγαλητερο ατερμωνα κοχλια στην τροφοδοσια μπορουμε να καιμε υλικο σε αυτο το μεγεθος ή ισως λιγο πιο μικρο.
ο λεβ. βιομαζας δεν θελει υψηλης ποιοτητας τελικο προιον.οτι του δωσεις καιει και αυτος ειναι ενας καλος τροπος για να παραγεις ποσοτητα!

Δυστυχώς όχι γιατί τα εν λόγω κομμάτια είναι πολύ μεγάλα - αν και μόνο ο κ. Σαμαράς θα μπορούσε να μας διαφωτίσει πλήρως...
Επίσης καίγονται μόνο τα σκληρά υλικά σε chips ή όταν είναι κουκούτσια - π.χ. σανός δεν μπορεί να καεί αυτούσιος (έχει χαμηλή ενέργεια ανά βάρος), θα πρέπει να γίνει πρώτα πέλετ όπως και η κοπριά.

Θέλω να σου πω (και μην γελάσεις) πως για κάθε 100 - 120 κιλά περίπου χλωρό ή ημίξερο θρύμμα που έβγαζα από τον θρυμματιστή, (μαζί όμως με την συλλογή των αναλογούντων κλαδεμάτων από τα χωράφια) κατάστρεφα και ένα ζευγάρι γάντια ενισχυμένα αξίας 2,5€.

Γιατί να γελάσει κάποιος με τα κρυφά κόστη Βιομαζιστής;
Αντίθετα θα έπρεπε να τα γράψεις όλα τα κόστη για να ξέρει καλύτερα τι θα αντιμετωπίσει ο επίδοξος οικιακός κατασκευαστής πέλετ.

Προσωπικά μπορεί να έκανα την "πατάτα" και να πήρα όλα τα μηχανήματα παραγωγής και τον απαραίτητο εξοπλισμό

Όχι δεν έχεις κάνει πατάτα Βιομαζιστής. Απλά μην απογοητεύεσαι...
Σου έγραψα ότι μπορείς άνετα να κάνεις πέλετ άχυρο εάν μπορέσεις να το βρεις ή οτιδήποτε άλλο σχετικό μια και είσαι σε αγροτική περιοχή - μην ξεχνάς και το λιγνίτη ή το κάρβουνο.
Απλά τώρα ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο να κάνεις πέλετ κάτι τόσο σκληρό όπως το ξύλο της ελιάς.
Επίσης ο λέβητας βιομάζας καίει και πέλετ - όχι φυσικά σε καυστήρα...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.261 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ