Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16814 από thlanarass
τσεκαρετε αυτο αλλα δεν ξερω ποσο κανει.
Ισως συνεταιρικη αγορα και κοινη παραγωγη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16817 από Βιομαζιστής

^silent_power^ έγραψε: θα μπορουσε ενα μηχανημα παρομοιο με αυτο να συμπιεση λιγο το υλικο μας πχ κλαδια ελιας σε σκονη ή δεν θα ηταν αρκετη η πιεση για να τα κανει ενα σωμα?οχι φυσικα σαν μια πρεσσα πελλετ αλλα κατι που θα βοηθουσε να μειωσουμε τον ογκο.
για χρηση σε λεβητα βιομαζας.


Σώνει και καλά εσύ θέλεις να πληρώσεις μηχανές, και καύσιμα ή ηλεκτρικό συν τον κόπο σου, για να μειώσεις μόνο και μόνο κάμποσο όγκο;
Το χοντρό πριονίδι από τον σφυρόμυλο (πάχους 2-3 χιλιοστών) όταν μπει σε ένα τσουβάλι σαν αυτό που σακιάζουν το καλαμπόκι, ζυγίζει περίπου 21 κιλά αν έχει υγρασία γύρω στο 10%. Και ο λέβητας βιομάζας το καίει αυτούσιο.
Δεν νομίζω πως συμφέρει να κάνεις κάτι άλλο αν όχι πέλλετς και αυτό αν είσαι αναγκασμένος να το πράξεις λόγω λέβητα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16819 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: θα μπορουσε ενα μηχανημα παρομοιο με αυτο να συμπιεση λιγο το υλικο μας πχ κλαδια ελιας σε σκονη ή δεν θα ηταν αρκετη η πιεση για να τα κανει ενα σωμα?οχι φυσικα σαν μια πρεσσα πελλετ αλλα κατι που θα βοηθουσε να μειωσουμε τον ογκο.
για χρηση σε λεβητα βιομαζας.


Σώνει και καλά εσύ θέλεις να πληρώσεις μηχανές, και καύσιμα ή ηλεκτρικό συν τον κόπο σου, για να μειώσεις μόνο και μόνο κάμποσο όγκο;
Το χοντρό πριονίδι από τον σφυρόμυλο (πάχους 2-3 χιλιοστών) όταν μπει σε ένα τσουβάλι σαν αυτό που σακιάζουν το καλαμπόκι, ζυγίζει περίπου 21 κιλά αν έχει υγρασία γύρω στο 10%. Και ο λέβητας βιομάζας το καίει αυτούσιο.
Δεν νομίζω πως συμφέρει να κάνεις κάτι άλλο αν όχι πέλλετς και αυτό αν είσαι αναγκασμένος να το πράξεις λόγω λέβητα.




Το έχεις δοκιμάσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16821 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε: Το έχεις δοκιμάσει?


Ποιο απ' όλα;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16822 από stratis 1
[Το χοντρό πριονίδι από τον σφυρόμυλο (πάχους 2-3 χιλιοστών) όταν μπει σε ένα τσουβάλι σαν αυτό που σακιάζουν το καλαμπόκι, ζυγίζει περίπου 21 κιλά αν έχει υγρασία γύρω στο 10%. Και ο λέβητας βιομάζας το καίει αυτούσιο.]
Να καψεις σε λεβητα βιομαζας το πριονιδι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16824 από Βιομαζιστής
Ο εισαγωγέας που μου πουλάει τον λέβητα βιομάζας, λέει πως το έχει δοκιμάσει και το καίει. Όταν μάλιστα του είπα πως θέλω να μετατρέψω το πριονίδι σε πέλλετς για να το περνάει ο κοχλίας, αφού πρώτα έβγαλε ένα σακουλάκι με χοντρό πριονίδι από το συρτάρι του και με ρώτησε αν το δικό μου πριονίδι ήταν σαν κι αυτό, μετά την θετική απάντηση που έλαβε από εμένα μου απάντησε, "δεν χρειάζεται να το μετατρέψεις. Το καίει όπως είναι".
Τον ρώτησα για τα σπηλαιώματα που πιθανόν να δημιουργηθούν στο σιλό και μου απάντησε πως κατά τις δικές τους δοκιμές δεν τους δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.
Όπως και να έχει, ακόμη και σπηλαιώματα να δημιουργούνται τελικώς, είναι εύκολο να τα αποτρέψεις βάζοντας μέσα στο σιλό έναν αναδευτήρα ο οποίος θα παίρνει κίνηση από ένα μικρό μοτέρ.
Εγώ στην ανάγκη αυτό σκέφτομαι να κάνω.

Κάπως έτσι δουλεύει ο αναδευτήρας:


Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.277 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ