Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16838 από Βιομαζιστής

^silent_power^ έγραψε: θα μπορουσε ενα μηχανημα παρομοιο με αυτο να συμπιεση λιγο το υλικο μας πχ κλαδια ελιας σε σκονη ή δεν θα ηταν αρκετη η πιεση για να τα κανει ενα σωμα?

^silent_power^ έγραψε: εχεις απολυτο δικιο, αλλα πες μου πως θα μπορουσα να καψω εκει υλικα οπως το αχυρο?


Απάντησα στο μήνυμα σου γιατί αναφέρθηκες σε πριονίδι ελιάς. Τώρα όσον αφορά το άχυρο, αυτό είναι αδύνατον να καεί χωρίς να συμπιεστεί. Είπαμε πως θα το δοκιμάσω να δω πόσο γρήγορα πελλετοποιείται αλλά ακόμη γαμώτο δεν κατέστη δυνατόν να το προμηθευτώ. Όλο από αύριο σε αύριο με πάει.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16839 από Βιομαζιστής

^silent_power^ έγραψε: 1) καταστροφεας που φορτωνει σε καροτσα.υπολογιζω σε μιση ωρα να πεταει το λιγοτερο 1 με 1μιση τονο τριμμα.


Ποιος καταστροφέας μπορεί να το κάνει αυτό με κλαδέματα ελιάς; :huh: :huh: :huh:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16842 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: 1) καταστροφεας που φορτωνει σε καροτσα.υπολογιζω σε μιση ωρα να πεταει το λιγοτερο 1 με 1μιση τονο τριμμα.


Ποιος καταστροφέας μπορεί να το κάνει αυτό με κλαδέματα ελιάς; :huh: :huh: :huh:




Ο δικος μου θελει 3-4 ωρες με δυο ατομα να φορτωνουν και ενας να διορθωνει τις μεγαλες φουντες με ξυλοκοφτικο σε 6 κυβικα καροτσα περιπου 1,5 τονο.


το πριονιδι απο ελια σε σακι ζωοτροφης, ξερο (κατω απο 8 υγρασια)20-25κιλα αναλογα με το ποσο ψιλο ειναιτο κοσκινο του σφυρομυλου.
Στο δικο μου σιλο που ειναι 0,35 κυβικα μετρα χωραει 117 κιλα πριονιδι απο κλαδεματα ελιας η 165 κιλα πηρινοξυλο.
Αχυρο δεν εχω καψει(θα δοκιμασω την αλλη εβδομαδα και θα σας πω)αλλα πριονιδι απο ξυλουργειο παναλαφρο εχω βαλει με ικανοποιητικό αποτελεσμα.Απλως κατεβασα παρα πολυ τον αερα και εδωσα περισσοτερη ωρα τροφοδοσιας με το χρονικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16844 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε:
Ο δικος μου θελει 3-4 ωρες με δυο ατομα να φορτωνουν και ενας να διορθωνει τις μεγαλες φουντες με ξυλοκοφτικο σε 6 κυβικα καροτσα περιπου 1,5 τονο.


Ο δικός μου πάλι με 13HP βενζινοκινητήρα, και με ένα άτομο (εμένα :cheer: ) να τον ταΐζει και αφού το άτομο αυτό επίσης (πάλι εγώ :cheer: )κάθε τόσο αναγκαστεί να κόψει και τα παρακλάδια με αλυσοπρίονο όπου χρειάζεται για να μπορέσουν να περάσουν μέσα στην χοάνη, αποδίδει 80 κιλά περίπου την ώρα θρύμμα και με τον ταϊστή (εμένα δηλαδή :cheer: ) να κολυμπάει στον ιδρώτα ακόμη και τον χειμώνα. :(

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16849 από OANNHSEA
Δε μου λες βιομαζιστής, εάν έρθω Αλίαρτο, κερνάς καφέ;
Εάν ναι, το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και σκέφτομαι να με κεράσεις το Σάββατο ή την Κυριακή αυτή... :evil:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16852 από ^silent_power^

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: 21 κιλα? το εχεις δει εσυ ο ιδιος?


Όχι μόνο το έχω δει αλλά και το έχω... απολαύσει. :)
Όλη η πρώτη ύλη μου από πριονίδι ελιάς είναι συσκευασμένη σε τέτοια τσουβάλια με μέσο όρο τα 21 κιλά.
Αφήνω περίπου 20 πόντους κενό το τσουβάλι στην κορυφή του ίσα - ίσα για να δεθεί. Τα πρώτα τα γέμιζα περισσότερο και τα έραβα με σακοράφα αλλά γρήγορα εγκατέλειψα αυτή την μέθοδο γιατί μπορεί βέβαια να έπαιρνε μέσα 2 - 3 κιλά παραπάνω υλικό, όμως αργούσα πάρα πολύ και έβλεπα πως τα τσουβάλια δεν θα ήταν δυνατόν να επαναχρησιμοποιηθούν πολλές φορές λόγω της φθοράς τους από την σακοράφα.

Προφανώς εσύ μιλάς για ροκανίδι ξυλουργείου και όχι για πριονίδι. Έτυχε να προμηθευτώ καμιά 10ριά σακιά τέτοιο ροκανίδι. Αυτό είναι πούπουλο. Ούτε 5 κιλά δεν χωράνε στο ίδιο τσουβάλι που ανέφερα παραπάνω.


ναι ναι ροκανιδι ξυλουργειου εννοουσα!...μπερδεψα αυτα τα δυο μιας και ποτε δεν τα ξεχωρισα!
η ελια ξερω οτι ποιανει καπου στα 20 κιλα. στο τσουβαλι που λες εσυ, εγω εβαζα εως 10 κιλα ροκανιδι απο ξυλουργειο με πιεση

1) καταστροφεας που φορτωνει σε καροτσα.υπολογιζω σε μιση ωρα να πεταει το λιγοτερο 1 με 1μιση τονο τριμμα.

Ποιος καταστροφέας μπορεί να το κάνει αυτό με κλαδέματα ελιάς; :huh: :huh: :huh:


εχουμε χιλιοαναφερθει σε αυτο το μηχανημα και κυριως εγω.
ο καταστροφεας που εχουν οι αγροτες για να καταστρεφουν τα κλαδια τους σε σειρες, μπορει να δεχτει ενα μπουρι πισω και με ενα κιλοδοκο για ελξη στο πισω μερος το μηχανημα ειναι ετοιμο.
θα ετοιμασω ενα ποστ για να δειτε.
το μειονεκτημα ειναι οτι το τριμμα δεν θα ειναι απολυτα καθαρο για να μπορεσει να χρησιμοποιηθη για να φτιαχτει πελλετ μιας και εχει το μειονεκτημα οτι μπορει να παρει και πετρες με το αερα που δημιουργει κατω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.234 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ