Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16883 από stratis 1
Δες αυτον εχει 2 κοχλιες www.reffogiuseppe.it/Caldaia%20Kalorina%...%20sansa,%20ecc.html
και αυτον www.caldaiedalessandro.it/ita/index.php?...30&Itemid=23&lang=it

Ολα τα πριονιδια συμπεριφερονται σαν φυτιλια. Το πυρηνοξυλο σπανιοτατα(λογω κοκομετριας).Ρευμα αέρος γινεται μεσω καμιναδας ακομα και οταν ειναι σβηστος ο λεβητας.Το πριονιδι αφηνει διοδους και περναει αναμεσα ο αερας.Οξυγονο+ανθρακας= φωτια

οι καταναλωσεις ειναι ελαφρως μικροτερες απο το πυρηνοξυλο .Φετος εκαψα γυρω στους 10 τονους πριονιδι.
Περσι 8 τονους πυρηνοξυλο. αλλα φετος εκανε πολυ κρυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16912 από ^silent_power^

Βιομαζιστής έγραψε: Εμένα περισσότερο από τον καταστροφέα, μου αρέσει η καρότσα! :lol:


xaxaxa....Ναι!!! ειναι φοβερη..απλα αυτοσχεδιασε και αυτο που του βγηκε ειναι αυτο που βλεπουμε τωρα!
συμασια εχει ομως οτι αυτος πηρε δυο παλιοσιδερα, μια καροτσα απο αρχαιο φορτηγακι και εναν αρχαιο καταστροφεα, τα οποια ηταν για πεταμα και τα εκανε μηχανηματα που σου λεινουν τα χερια! αυτος μπορει να εχει οσω τριμμα θελει χωρις καν να κατεβη απο το τρακτερ του!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16913 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε: Δες αυτον εχει 2 κοχλιες www.reffogiuseppe.it/Caldaia%20Kalorina%...%20sansa,%20ecc.html
και αυτον www.caldaiedalessandro.it/ita/index.php?...30&Itemid=23&lang=it

Ολα τα πριονιδια συμπεριφερονται σαν φυτιλια. Το πυρηνοξυλο σπανιοτατα(λογω κοκομετριας).Ρευμα αέρος γινεται μεσω καμιναδας ακομα και οταν ειναι σβηστος ο λεβητας.Το πριονιδι αφηνει διοδους και περναει αναμεσα ο αερας.Οξυγονο+ανθρακας= φωτια

οι καταναλωσεις ειναι ελαφρως μικροτερες απο το πυρηνοξυλο .Φετος εκαψα γυρω στους 10 τονους πριονιδι.
Περσι 8 τονους πυρηνοξυλο. αλλα φετος εκανε πολυ κρυο.


καλησπερα κρητικε!
δεν καταλαβα πως ακριβως δουλευει με διπλο κοχλια. μπορεις να μου πεις με δυο λογια? αυτο χρειαζεται προσοχη για να μην παρει το σπιτι φωτια καμια μερα!

μεχρι πριν να το διαβεβαιωσεις εσυ που το εχεις δοκιμασει..θα ορκιζομουν οτι το τριμμα ελιας θα καιγοταν πιο γρηγορα απο τον πυρηνα.τελικα ειχα μεγαλο λαθος!

ειχες ανοιχτη την θερμανση και την νυχτα? θυμασαι ποσσο περιπου εκαιγε την ημερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16921 από stratis 1

^silent_power^ έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Δες αυτον εχει 2 κοχλιες www.reffogiuseppe.it/Caldaia%20Kalorina%...%20sansa,%20ecc.html
και αυτον www.caldaiedalessandro.it/ita/index.php?...30&Itemid=23&lang=it

Ολα τα πριονιδια συμπεριφερονται σαν φυτιλια. Το πυρηνοξυλο σπανιοτατα(λογω κοκομετριας).Ρευμα αέρος γινεται μεσω καμιναδας ακομα και οταν ειναι σβηστος ο λεβητας.Το πριονιδι αφηνει διοδους και περναει αναμεσα ο αερας.Οξυγονο+ανθρακας= φωτια

οι καταναλωσεις ειναι ελαφρως μικροτερες απο το πυρηνοξυλο .Φετος εκαψα γυρω στους 10 τονους πριονιδι.
Περσι 8 τονους πυρηνοξυλο. αλλα φετος εκανε πολυ κρυο.


καλησπερα κρητικε!
δεν καταλαβα πως ακριβως δουλευει με διπλο κοχλια. μπορεις να μου πεις με δυο λογια? αυτο χρειαζεται προσοχη για να μην παρει το σπιτι φωτια καμια μερα!

μεχρι πριν να το διαβεβαιωσεις εσυ που το εχεις δοκιμασει..θα ορκιζομουν οτι το τριμμα ελιας θα καιγοταν πιο γρηγορα απο τον πυρηνα.τελικα ειχα μεγαλο λαθος!

ειχες ανοιχτη την θερμανση και την νυχτα? θυμασαι ποσσο περιπου εκαιγε την ημερα?




Αλλο πυρηνας και αλλο πυρηνοξυλο.Εγω κανω σύγκριση με το πυρηνοξυλο που του εχει αφαιρεθει το πυρηνελαιο,στο πυρηνελαιουργειο.
Εγω θερμαίνω 170 τετραγωνικα + 1 κοντεινερ-σπιτι με κακη μονωση σε περιοχη που κανει πολυ κρυο.
Με νορμαλ κρυο θελω 30-50 κιλα το 24ωρο.Στο πολυ κρυο απο 50-100κιλα.Στο κοντεινερ 30 τετρ. και στο σπιτι 70τμ δουλευε μερα νυχτα ενω στο χωρο των 100 τετρ απο το μεσημερι εως τις 10 το βραδυ.Ο θερμοστατης στους 21.Ολα αυτα ειναι σχετικα εξαρταται απο τις μονωσεις του καθε σπιτιου και απο τον καιρο.
Το πριονιδι το ειχα φτιαξει το καλοκαιρι και ηταν τελειως ξερο.Το πυρηνοξυλο εχει περισσοτερη υγρασια μπορει και 12%μπορει και παραπανω.
Ο πρωτος κοχλιας παιρνει το υλικο απο το σιλο και το δινει στον δευτερο που βρισκεται 5-10 ποντους πιο κατω.Ετσι η φωτια δεν μπορει να ανεβει επανω. Η κινηση και των δυο ειναι απο το ιδιο μοτερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16930 από Βιομαζιστής
Η αρχική προσπάθεια παραγωγής πέλλετς από άχυρο στέφτηκε με παταγώδη αποτυχία!
*************************************************************************************************

Συγκεκριμένα:
Μετά από μια περίοδο 5 ημερών από την παραγγελία, εδέησε ο Κύριος και προμηθεύτηκα σήμερα 10 μπάλες άχυρο ονομαστκού βάρους 25 κιλών η κάθε μία ενώ το πραγματικό βάρος μετά το ζύγισμα βρέθηκε πως είναι μόνο 14 κιλά και 370 γραμμάρια!
Προφανώς 25 κιλά ζυγίζει το ίδιο μέγεθος μπάλας από τριφύλλι και έτσι έχει επικρατήσει το 25 γενικώς.
Πρώτη απογοήτευση.

Αλλάχθηκε το κόσκινο του θρυμματιστή με ένα ιδιοκατασκευής μου και από 20 χιλιοστά η κάθε τρύπα του εργοστασιακού, έγινε 8 χιλιοστά η κάθε τρύπα.
Το άχυρο μπήκε στο χωνί του θρυμματιστή σε σχετικά μικρά κομμάτια από την μπάλα αλλά αρνήθηκε να κατέβει μέχρι τα σφυριά για να αλεσθεί. Έτσι χρειάστηκε να ασκηθεί πίεση με ένα κομμάτι σανίδας για να μπορέσει να φτάσει στον τελικό του στόχο. Στα σφυριά.
Δεύτερη απογοήτευση.

Αφού λοιπόν έφτασε κατόπιν πιέσεως, αλέστηκε σχετικά εύκολα αλλά η σκόνη που σήκωσε ήταν απερίγραπτη. Αδύνατον να σταθεί άνθρωπος να δουλέψει έτσι χωρίς μάσκα. Πνίγεται στην κυριολεξία. Οπότε χρειάζεται οπωσδήποτε ο θρυμματιστής (που μετατράπηκε σε σφυρόμυλο) κυκλώνα. Αναμφισβήτητα.
Τρίτη απογοήτευση.

Η επόμενη κίνηση ήταν να σακιαστεί το πριονίδι (χρειάστηκαν 2 σακιά σαν αυτά του καλαμποκιού, όχι τελείως γεμάτα) και αφού μετρήθηκε η υγρασία, βρέθηκε πως είναι 11,5%!
Έκπληξη! Πίστευα πως θα ήταν μηδέν.
Και έφτασε η ώρα της πελλετομηχανής. Αφού ετέθη εις λειτουργίαν, τοποθετήθηκε μέσα στο χωνί ένα μέρος του ψιλού θρύμματος και άρχισαν τα λεπτά να κυλούν χωρίς να γίνεται τίποτα.
1,2,3,4,5.
"Θα θέλει ζέσταμα", σκέφτηκα. "Άστο να ζεσταθεί."
6,7,8,9,10.
"Ακόμα;"
11,12,13,14 15.
Σφίξιμο και άλλο οι βίδες της πίεσης των ράουλων. Κόντεψαν να γίνουν ένα με την μήτρα.
16,17,18,19,20.
"Τι διάολο; Γιατί δεν βγάζει το γ@μίδι;"
Παίρνω τον ψεκαστήρα και αρχίζω να ψεκάζω λίγο νερό μέσα στο χωνί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα ατμός άρχισε να αναδύεται από μέσα.
"Άρα φτάσαμε στην κανονική θερμοκρασία πελλετοποίησης", σκέφτηκα. Δεν πρόλαβα να το σκεφτώ και η μηχανή άρχισε να βογγάει και να ξερνά μαύρους πυκνούς καπνούς από την εξάτμιση.
"Ώχ!" "Ξέσφιξε γρήγορα τις βίδες πίεσης."
Φτου! "Δεν πρόλαβα."
Η μηχανή έσβησε.
"Το φελέκι μου μέσα."
Ξέσφιγμα βιδών, επανεκκίνηση κινητήρα και ξανά προσπάθεια.
Τίποτα! Πέλλετς αρνήθηκε να βγει. Μόνο σκόνη.
"Τι γίνεται ρε γαμώτο;" "Δεν του φτάνει η υγρασία;"
Σβήσιμο ξανά ο κινητήρας. Οικειοθελώς από εμένα αυτή την φορά. Πρόσθεση ικανής ποσότητας ύδατος στο δοχείο που ήταν τοποθετημένο το πριονίδι, πρόχειρη ανάδευση, μέτρηση.
19% έδειξε το υγρασιόμετρο. Μέτρηση παραδίπλα, 27%.
"Ε, Βέβαια!" "Αν βιάζεσαι και δεν κάνεις σωστό ανακάτεμα αυτά παθαίνεις." "Τέλος πάντων, δεν βαριέσαι;"
Προχωρημένη και η ώρα...
21:50 λέει το ρολόι.
"Θα μας κυνηγήσουν και οι γείτονες." "Ας κάνουμε μια ακόμη προσπάθεια ως έχει."
Μανιβέλα, εκκίνηση και δωσ' του πάλι υλικό στο χωνί. Τίποτα! Σφίξιμο λίγο οι βίδες, μούγκρισμα μηχανής και κάτι σαν πέλλετς άρχισε να βγαίνει από το στόμα του "φωνακλά". Τάϊσμα εκ νέου, νέο μούγκρισμα, νέο πέλλετς (κάτι σαν πέλλετς ) και μπόλικη σκόνη. Περισσότερη σκόνη, λιγότερο πέλλετς. (κάτι σαν πέλλετς)
Ο κουβάς της πρώτης ύλης τελικά άδειασε. Όχι τα δυο σακιά. Μέρος αυτών. Η ώρα έφτασε 10:20.
"Σβήσε την μηχανή γιατί θα σου φέρουν την αστυνομία" σκέφτηκα.
Σβήνω την μηχανή, βουτάω το χέρι στον κουβά με τα αχνιστά πέλλετς (κάτι σαν πέλλετς) και τα εξετάζω. Μηχανική συνοχή: Τρίχες. Τζάμπα κόπος.
Τέταρτη απογοήτευση.

Ο ^silent_power^ θα την πληρώσει! :dry:















Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16933 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε:

^silent_power^ έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Δες αυτον εχει 2 κοχλιες www.reffogiuseppe.it/Caldaia%20Kalorina%...%20sansa,%20ecc.html
και αυτον www.caldaiedalessandro.it/ita/index.php?...30&Itemid=23&lang=it

Ολα τα πριονιδια συμπεριφερονται σαν φυτιλια. Το πυρηνοξυλο σπανιοτατα(λογω κοκομετριας).Ρευμα αέρος γινεται μεσω καμιναδας ακομα και οταν ειναι σβηστος ο λεβητας.Το πριονιδι αφηνει διοδους και περναει αναμεσα ο αερας.Οξυγονο+ανθρακας= φωτια

οι καταναλωσεις ειναι ελαφρως μικροτερες απο το πυρηνοξυλο .Φετος εκαψα γυρω στους 10 τονους πριονιδι.
Περσι 8 τονους πυρηνοξυλο. αλλα φετος εκανε πολυ κρυο.


καλησπερα κρητικε!
δεν καταλαβα πως ακριβως δουλευει με διπλο κοχλια. μπορεις να μου πεις με δυο λογια? αυτο χρειαζεται προσοχη για να μην παρει το σπιτι φωτια καμια μερα!

μεχρι πριν να το διαβεβαιωσεις εσυ που το εχεις δοκιμασει..θα ορκιζομουν οτι το τριμμα ελιας θα καιγοταν πιο γρηγορα απο τον πυρηνα.τελικα ειχα μεγαλο λαθος!

ειχες ανοιχτη την θερμανση και την νυχτα? θυμασαι ποσσο περιπου εκαιγε την ημερα?




Αλλο πυρηνας και αλλο πυρηνοξυλο.Εγω κανω σύγκριση με το πυρηνοξυλο που του εχει αφαιρεθει το πυρηνελαιο,στο πυρηνελαιουργειο.
Εγω θερμαίνω 170 τετραγωνικα + 1 κοντεινερ-σπιτι με κακη μονωση σε περιοχη που κανει πολυ κρυο.
Με νορμαλ κρυο θελω 30-50 κιλα το 24ωρο.Στο πολυ κρυο απο 50-100κιλα.Στο κοντεινερ 30 τετρ. και στο σπιτι 70τμ δουλευε μερα νυχτα ενω στο χωρο των 100 τετρ απο το μεσημερι εως τις 10 το βραδυ.Ο θερμοστατης στους 21.Ολα αυτα ειναι σχετικα εξαρταται απο τις μονωσεις του καθε σπιτιου και απο τον καιρο.
Το πριονιδι το ειχα φτιαξει το καλοκαιρι και ηταν τελειως ξερο.Το πυρηνοξυλο εχει περισσοτερη υγρασια μπορει και 12%μπορει και παραπανω.
Ο πρωτος κοχλιας παιρνει το υλικο απο το σιλο και το δινει στον δευτερο που βρισκεται 5-10 ποντους πιο κατω.Ετσι η φωτια δεν μπορει να ανεβει επανω. Η κινηση και των δυο ειναι απο το ιδιο μοτερ.


ναι σωστα...και εγω πυρηνοξυλο εννοουσα.

φυσικα και ολα ειναι σχετικα...απλα σε ρωτησα για να παρω μια ιδεα περιπου. αν και ετσι οπως μου τα λες..εγω θελω να ζεστανω 100τμ..τοτε μιλαμε για περιπου 6 τονους μιας και το μερος οπου ζω δεν ειναι τοσο κρυο.να σκεφτεις, δεν θυμαμαι την τελευταια φορα που ειδα χιονι στο χωριο.

καταλαβα περιπου πως δουλευει ο κοχλιας.

ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες.

τελικα αποδικνυεται η καλητερη λυση αυτη που ακολουθεισες και αν ειχες καταστροφεα τοτε θα εισουν βασιλιας.
υπολογιζω για να παραγεις 5 τονους τριμμα δεν θα χρειαστης παω απο δυο μερες συνολικης δουλειας.
σκεφτομαι τον εξης τροπο παραγωγης:
οταν θα ξερεις οτι θα εχεις ηλιοφανεια για τις επομενες 2 εβδομαδες, τοτε μαζευεις κλαδεματα με καταστροφεα. για 5 τονους υπολογιζω 3-4 ωρες.ενα πρωινο δυλαδη!
τα απλωνεις σε ενα χωραφι να ξεραθουν.αν εχει ηλιοφανεια θα ξεραθουν σε χρονο ρεκορ.
επειτα πας με τον σφυρομυλο εκει(ο δικος μου ειναι πτο) και με μια καροτσα στην οποια θα εχεις αυτους τους μεγαλους σακους, νομιζω big bags τους λενε για να γεμιζεις μεσα σε αυτους.
νομιζω οτι ο δικος μου ειναι πιο παραγωγηκος. απο σταρι σε αλευρι παραγει ενα τονο την ωρα αν θυμαμαι καλα.
δυλαδη με δυο μηχανηματα εχω ξεμπερδεψει και χωρις ιδιαιτερη κουραση!
τα σημεια που θελουν βελτιωσει για να κανω την διαδικασια με μηδεν χειρονακτικη δουλεια ειναι:
το ξεφορτωμα του τριμματος απο την καροτσα στο χωραφι για να ξεραθει και επισης ο μυλος να εχει αυτοτροφοδοσια και να μην κανω τιποτα εγω. οχι απο θεμα τεμπελιας αλλα πιο πολυ γιατι δεν υπαρχει λογος να τυρανιεμαι αφου μπορω να βαλω το μυαλο να δουλεψει και να γλιτωσω ολη την ταλαιπωρια της τροφοδοσιας. αλλα αυτη τη στιγμη δεν περναει κατι απο το μυαλο μου για αυτοματη τροφοδοσια. κοχλιας νομιζω δεν θα μπορει να τα περνει μιας και θα ειναι μεγαλα κομματια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.256 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ