Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17014 από Βιομαζιστής
Σήμερα έτυχε και έπεσε στα χέρια μου ένα φορτίο κλαδέματα πεύκου ημίξερου.
Τα πέρασα από τον θρυμματιστή που τώρα πια έχει μετατραπεί σε σφυρόμυλο μετά από την αλλαγή του κόσκινου με τις τεράστιες τρύπες των 20 χιλιοστών, με άλλο των 8 χιλιοστών.
Εντυπώσεις κοπής:
Άψογες!
Ο 13 ίππων βενζινοκινητήρας δεν ζορίστηκε καθόλου ακόμα και όταν έκοβε τα κλειστά κουκουνάρια.
Σκόνη μηδέν. Καμία σχέση με το βρωμοάχυρο.
Σε 12 λεπτά έκοψα 1 ολόκληρο σακί καλαμποκιού βάρους 20 περίπου κιλών σε μέγεθος πολύ καλό έτοιμο για την πελλετομηχανή δίχως άλλη επεξεργασία.
Μετρήθηκε η υγρασία μετά την κοπή και μέσα στο τσουβάλι και βρέθηκε 15%.
Μένει να δω πως θα συμπεριφερθεί με τα κλαδέματα ελιάς το νέο μου κόσκινο.


Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mitsos740

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17053 από Βιομαζιστής
η ανακρίβεια
της ανακρίβειας
την ανακρίβεια
ω ανακρίβεια
Κοντολογίς η ανακρίβεια σε όλες τις κλήσεις.

Διάβασα πριν κάποιους μήνες σε αυτόν εδώ το χώρο πως ο θρυμματιστής των 13HP καταναλώνει 0,5 λίτρα βενζίνης την ώρα.
Ανακριβέστατο!
Μετρήθηκε ο θρυμματιστής των 13 ίππων που εικονίζεται παρακάτω και κατανάλωσε ούτε λίγο ούτε πολύ 1,5 λίτρα βενζίνης τα 55 λεπτά της ώρας. Δηλαδή με αναγωγή έχουμε ωριαία κατανάλωση 1,64 λίτρα.
Εν κατακλείδι, με την βενζίνη που αγοράστηκε πριν από λίγο καιρό προς 1,75€ το λίτρο, η ώρα λειτουργίας του θρυμματιστή μου στοίχισε 2,90€!!!
Ο κινητήρας δούλεψε στις κανονικές στροφές για την ομαλή κοπή, περίπου στα 3/4 των μέγιστων στροφών του.

Τελικά κάποιοι είναι εντελώς ανίδεοι στο να βγάλουν κοστολόγια ή στην χειρότερη περίπτωση είναι βαλτοί από τους εισαγωγείς τέτοιων σαβουρομηχανημάτων, να ρίξουν δόλωμα στους αδαείς.
Και έλεγα κι εγώ, που διάολο πάει τόση βενζίνη που αγοράζω κάθε τόσο;



Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17063 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε: ^silent_power^ δεν χρειαζεται το απλωμα για ξυρανση στο χωραφι.Αργει λιγο αλλα ξεραινεται και σε σωρο. πριν τον σφυρομυλο δηλαδη οχι ψιλοκομενα.



ναι το ειχα σκευτει και αυτο αλλα δεν σου σαπιζει εαν ειναι στιβαγμενο σε μια μεγαλη κουβαρα? πως αναπνεει το τερμα κατω για να στεγνωσει?
αλλα ξεχασα...απο οτι ειδα εσυ τα μαζευεις ξερα τα κλαδια και οχι φρεσκα. εμενα δεν με συμφερει ξερα μιας και δεν μπορω να δεσμευω τον αλλον για πολυ να εχει μες το χωραφι τα κλαδια. και επισης κοβεται πιο ευκολα χλωρο και δεν ζοριζεται το τρακτερ(λιγοτερη φθορα και λιγοτερη καταναλωση).
με την πρωτη ευκαιρια θα βγαλω λιγο τριμμα ελιας...(αν και εχω καπου 15 κιλα ξερο) και θα το δοκιμασω σε αυτους του λεβητες βιομαζας(φτιαγμενοι για πυρηνοξυλο) που εχουμε εδω στο χωριο μου.

με εναν γρηγορο υπολογισμο που εκανα...πολυ δυκολα θα ξεπερναει τα 20 ευρω τον τονο το κοστος παραγωγης.το εξοδο ειναι το πετρελαιο που θα καψει το τρακτερ. πρωτα η συλλογη με τον καταστροφεα και επειτα ο σφυρομυλος.
ειδη εχω εντοπισει εναν καταστροφεα σε καλη κατασταση και τιμη που με εχει βαλει σε σκεψεις!τον σφυρομυλο τον εχω.
πρωτα απο ολα θελω να δω τι κανουν εδω οι τοπικοι λεβητες βιομαζας(ιδιοκατασκευες), μιας και εναν παρομοιο θα αγορασω και εγω απο εναν τοπικο σιδερα.θελω να δω με τα ιδια μου τα ματια πως καιγετε το τριμμα ελιας σε λεβητα βιομαζας για να ειμαι 100% σιγουρος! ισως ολοι αυτοι που ειδη εχουν, γινουν πελατες μου μια μερα για να τους προμηθευω τριμμα σε τιμη που θα συμφερει και αυτους και εμενα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17066 από OANNHSEA

.θελω να δω με τα ιδια μου τα ματια πως καιγετε το τριμμα ελιας σε λεβητα βιομαζας για να ειμαι 100% σιγουρος! ισως ολοι αυτοι που ειδη εχουν, γινουν πελατες μου μια μερα για να τους προμηθευω τριμμα σε τιμη που θα συμφερει και αυτους και εμενα!

Δεν είναι ο πρώτος που το σκέφτηκε...
Υπάρχουν πωλητές που πουλούν ανάμικτο πυρηνόξυλο με chips ελιάς στην τιμή των 140 ευρώ τον τόνο ειδικά για λέβητες πυρηνόξυλου...
Πάντως το να πάρεις μόνο λέβητα πυρηνόξυλου δεν είναι και τόσο λογικό γιατί και δεν θα μπορείς να καις ότι σου έρθει στο χέρι και η τιμή του προβλέπεται να αυξηθεί στα επόμενα χρόνια...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17067 από stratis 1

^silent_power^ έγραψε:

stratis 1 έγραψε: ^silent_power^ δεν χρειαζεται το απλωμα για ξυρανση στο χωραφι.Αργει λιγο αλλα ξεραινεται και σε σωρο. πριν τον σφυρομυλο δηλαδη οχι ψιλοκομενα.



ναι το ειχα σκευτει και αυτο αλλα δεν σου σαπιζει εαν ειναι στιβαγμενο σε μια μεγαλη κουβαρα? πως αναπνεει το τερμα κατω για να στεγνωσει?
αλλα ξεχασα...απο οτι ειδα εσυ τα μαζευεις ξερα τα κλαδια και οχι φρεσκα. εμενα δεν με συμφερει ξερα μιας και δεν μπορω να δεσμευω τον αλλον για πολυ να εχει μες το χωραφι τα κλαδια. και επισης κοβεται πιο ευκολα χλωρο και δεν ζοριζεται το τρακτερ(λιγοτερη φθορα και λιγοτερη καταναλωση).
με την πρωτη ευκαιρια θα βγαλω λιγο τριμμα ελιας...(αν και εχω καπου 15 κιλα ξερο) και θα το δοκιμασω σε αυτους του λεβητες βιομαζας(φτιαγμενοι για πυρηνοξυλο) που εχουμε εδω στο χωριο μου.

με εναν γρηγορο υπολογισμο που εκανα...πολυ δυκολα θα ξεπερναει τα 20 ευρω τον τονο το κοστος παραγωγης.το εξοδο ειναι το πετρελαιο που θα καψει το τρακτερ. πρωτα η συλλογη με τον καταστροφεα και επειτα ο σφυρομυλος.
ειδη εχω εντοπισει εναν καταστροφεα σε καλη κατασταση και τιμη που με εχει βαλει σε σκεψεις!τον σφυρομυλο τον εχω.
πρωτα απο ολα θελω να δω τι κανουν εδω οι τοπικοι λεβητες βιομαζας(ιδιοκατασκευες), μιας και εναν παρομοιο θα αγορασω και εγω απο εναν τοπικο σιδερα.θελω να δω με τα ιδια μου τα ματια πως καιγετε το τριμμα ελιας σε λεβητα βιομαζας για να ειμαι 100% σιγουρος! ισως ολοι αυτοι που ειδη εχουν, γινουν πελατες μου μια μερα για να τους προμηθευω τριμμα σε τιμη που θα συμφερει και αυτους και εμενα!



Τα μαζευω και χειμωνα.Πρεπει να τα βαλεις σε μια αποθηκη να ειναι σκεπασμενα απο βροχη. Σε δυο τρεις μερες η θερμοκρασια του σωρου παει στους 40 κελσιου αυτο κραταει για καμια βδομαδα.Μετα κατεβαινει στα κανονικα για την εποχη επιπεδα. Γίνετε μια ελαφρια χουμοποιηση στα φυλα.Μην φοβασαι δεν θα σαπισει.Σε λιγους μηνες θα ξεραθει ο σωρος μεχρι κατω, αρκει η υγρασια του αερα να ειναι χαμηλη,και να υπαρχει ρευμα αερος στην αποθηκη-στεγαστρο. Μιλάω για ελια και κομενα απο θρυματιστη.

Οσο για τη δοκιμη στους πυρηνολεβητες.
ΛΙΓΟ αερα . Μην βαλεις πανω απο ενα κουβα στο σιλο,για να δης αν ο κοχλιας μπορει να το προωθησει.
Να ειναι τυπου volcano.

ΟΣΟ για τα 20 ευρο ,ο υπολογισμος σου ειναι προχειρος.(μεροκαματα φθορες αποσβεση κλπ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17068 από stratis 1

OANNHSEA έγραψε:

.θελω να δω με τα ιδια μου τα ματια πως καιγετε το τριμμα ελιας σε λεβητα βιομαζας για να ειμαι 100% σιγουρος! ισως ολοι αυτοι που ειδη εχουν, γινουν πελατες μου μια μερα για να τους προμηθευω τριμμα σε τιμη που θα συμφερει και αυτους και εμενα!

Δεν είναι ο πρώτος που το σκέφτηκε...
Υπάρχουν πωλητές που πουλούν ανάμικτο πυρηνόξυλο με chips ελιάς στην τιμή των 140 ευρώ τον τόνο ειδικά για λέβητες πυρηνόξυλου...
Πάντως το να πάρεις μόνο λέβητα πυρηνόξυλου δεν είναι και τόσο λογικό γιατί και δεν θα μπορείς να καις ότι σου έρθει στο χέρι και η τιμή του προβλέπεται να αυξηθεί στα επόμενα χρόνια...
.



Και εγω το ιδιο πιστευω. Με λιγα χρηματα παραπανω εχεις εναλακτικη λυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ