Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #146735 από etsa67
Δεν ξέρω αν η Α ύλη θεωρείται αυτή που βγαίνει από σφυρόμυλο απαλλαγμένη από ξένα σώματα και σωστό μέγεθος πριονιδιού.
Την διαδικασία την ξέρω θεωρητικά αλλά δεν έχω εμπειρία.
Αν αγοράζω α ύλη και απλά τη πρεσάρω με μία πρέσα 7,5 kw το υλικό θα είναι εντάξει?
Χρειάζεται να το απλώνω στο ύπαιθρο ώστε να στεγνώνει στον ήλιο το καλοκαίρι πρίν την τελική αποθήκευση?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Ημέρες πριν - 9 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #146736 από xrysafis72

Nasikas έγραψε: Εχω όρεξη για κακίες.... :P

Ο παλαιότερος όλων, Αντισάκις απο Μεγάλη Παναγιά, πουλάει την πρέσσα του
Ο ισχυρότερος και δυνατός Χρυσάφης αγοράζει Αλφαπελλετ.
Τι γινεται ρε παιδιά ?
Δεν αγαπάτε την παραγωγή τελικά ?

(ευτυχως ο Δημητρης με την αγγιναρα συνεχιζει ακαθεκτος)

@etsa67 Αν εχεις στην περιοχή σου Α υλη, μην κάθεσαι, μιας και εχεις αποδείξει ότι τεχνικες γνωσεις.

Ιδιως επειδή εκεί κάτω ειναι σχετικά ακριβο το πελλετ.
Οι αλλοι 2 φιλοι ειναι μεγαλοκτηματίες και εχουν αλλη εφεση για....καφενείο..

να συνεχισω με της κακιες αν και ειμαι πολλη ευτηχης που αδεισα της αποθηκες με της τριφιλομπαλες με σχεδον ιδια τιμη με τιμη κρητης!!!αγοραζω πελλετ της εταιρια που εργαζεται ο νασικα με τιμη με φπα φτηνοτερη του εργοστασιου,μηπως δεν αγαπαμε το καταναλωτη αλλα τον μεγαλεμπορα?
μηπως εχεται μεγαλη ευθηνη απο το παρανομο εμποριο του πελλετ απο βουλγαρια ,γιατι εκει σπρωχνετε τον απλο καταναλωτη?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 9 Χρόνια 6 Ημέρες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #146737 από xrysafis72

etsa67 έγραψε: Δεν ξέρω αν η Α ύλη θεωρείται αυτή που βγαίνει από σφυρόμυλο απαλλαγμένη από ξένα σώματα και σωστό μέγεθος πριονιδιού.
Την διαδικασία την ξέρω θεωρητικά αλλά δεν έχω εμπειρία.
Αν αγοράζω α ύλη και απλά τη πρεσάρω με μία πρέσα 7,5 kw το υλικό θα είναι εντάξει?
Χρειάζεται να το απλώνω στο ύπαιθρο ώστε να στεγνώνει στον ήλιο το καλοκαίρι πρίν την τελική αποθήκευση?

α υλη λεμε τα πριονιστηρια τα επιπλαδικα και η βιομηχανικη ξυλια,ολα τα αλλα ειναι δικο σου τροπος πως θα διαχειρηστης το υλικο πριν την συμπιεση σε πρεσσα!!!το καλο με το δικο σου παραγωμενο πελλετ ειναι οτι μια φωρα ρυθμηζει το καυστηρα η την σομπα στην αρχη καθε χειμωνα!!!!οπως με την νοματουλα του μπαχτσε σου και τι κοτουλα δεν ανυσιχεις για τυχων προβλημα που δημιοργουντε απο την υπερπαραγωγη του καθε προιοντος!!!κατσε και βγαλε πελλετ εμενα μου δινει μεγαλη χαρα γιατι εστανομαι οτι παραγω ενεργεια ,και οποιος ειναι ανεξαρτητος αποτην ενεργεια δεν εχει να φοβηθη τιποτα!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #146738 από xrysafis72
και κατι τελευταιο εγω τα φατσοφιβλια και τα ιντερνεκια τα εχω για διασκεδαση της μπιζνες της κλεινω σε καφενεια με προσοπικες επαφες,κωστα!!!! :)εχουμε φιλους που βγαζουν πελλετ για ιδιοχρησια και μενουν στην αφανεια καλο πιστευω ειναι να πραξουμε τα ιδια απο δω και περα!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #146745 από etsa67
Δηλαδή το πέλλετ που θα παράγω από μία πρέσα των 7,5 kw ας υποθέσουμε η οποία μπορεί να είναι έως και 11 kw θα είναι καλό για τον καυστήρα μου?
Υπάρχει αγροτικό ρεύμα (Τριφασικό), αλλά για Α' ύλη είναι ένα δύσκολο θέμα να τη παράγω.
Άν την αγοράζω έτοιμη από κάποιον που γνωρίζω καλά θα πρέπει να προσέχω κάτι?
Θα χρειαστώ περίπου 4 τόνους πέλλετ τη χρονιά, σε πόσους τόνους πριονίδι για πέλλετ θα χρειαστώ?
Τώρα και κάτι πιο σημαντικό.
Η πυκνότητα θα βρίσκεται στα 600-650 κιλά/μ3?
Για την υγρασία είναι σωστό να λιάζω το έτοιμο πέλλετ μερικές ώρες για να στεγνώνει πριν το αποθηκεύσω?
Περίπου για οικιακή χρήση πόση ικανότητα πρέπει να έχει η πρέσα μου?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #146752 από Βιομαζιστής

etsa67 έγραψε: Δηλαδή το πέλλετ που θα παράγω από μία πρέσα των 7,5 kw ας υποθέσουμε η οποία μπορεί να είναι έως και 11 kw θα είναι καλό για τον καυστήρα μου?
Υπάρχει αγροτικό ρεύμα (Τριφασικό), αλλά για Α' ύλη είναι ένα δύσκολο θέμα να τη παράγω.
Άν την αγοράζω έτοιμη από κάποιον που γνωρίζω καλά θα πρέπει να προσέχω κάτι?
Θα χρειαστώ περίπου 4 τόνους πέλλετ τη χρονιά, σε πόσους τόνους πριονίδι για πέλλετ θα χρειαστώ?
Τώρα και κάτι πιο σημαντικό.
Η πυκνότητα θα βρίσκεται στα 600-650 κιλά/μ3?
Για την υγρασία είναι σωστό να λιάζω το έτοιμο πέλλετ μερικές ώρες για να στεγνώνει πριν το αποθηκεύσω?
Περίπου για οικιακή χρήση πόση ικανότητα πρέπει να έχει η πρέσα μου?





Βρε συ φίλε -συγνώμη κιόλας- αλλά διάβασες όλο το παρόν θέμα και επιμένεις να κατασκευάσεις πέλλετ; Ή μήπως δεν το διάβασες όλο παρά μόνο αποσπασματικά;
Αγαπητέ, πόσο κοστολογείς την εργατοώρα σου;
Πάνω από 0,50€;
Αν ναι, ξέχνα το όλο project.
Την πάτησαν άλλοι πολύ πριν από σένα.
It's not worth.
The value you get from doing something like this, is lower than the money, time, and work that it takes.
Believe me!



www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...d=384&limitstart=840


www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...d=384&limitstart=855


www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...d=384&limitstart=915


www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=384&limitstart=1560


www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=384&limitstart=1890

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.240 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ