Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17705 από stergiosbik
Το μεγαλο εσωτερικο υψος ομως ειναι καλο το καλοκαιρι γιατι ως γνωστον η ζεστη παει επανω.
Το χειμωνα ομως....

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17706 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

stergiosbik έγραψε: Το μεγαλο εσωτερικο υψος ομως ειναι καλο το καλοκαιρι γιατι ως γνωστον η ζεστη παει επανω.
Το χειμωνα ομως....

Παεί στην κρεββατοκάμαρά μου ;) ... θα βάλω φωτο οταν μπορέσω

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17715 από Βιομαζιστής

Nasikas έγραψε: Εξαιρετικά ενδιαφερον θεμα.

α...και πόσο ειναι το μίνιμουμ που θα χαμηλώσει το ύψος ; Ειναι 3.05 το σπιτι. Θα παει κατω απο 2,85 ; (αντιπαθω τα χαμηλοταβανα)


Εγώ αφήνω περίπου 14 πόντους πάνω από την γυψοσανίδα + 1,3 η γυψοσανίδα συνολικά περίπου 15,5 cm.
Γυψοσανίδα 1,3cm.
Στρωτήρας 2,7 cm.
Πετροβάμβακας 5,0 cm.
Κενό μεταξύ πετροβάμβακα και ταβανιού 6cm - 8cm ανάλογα με το πόσο στραβή είναι η πλάκα και ο σοβάς της.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17720 από Βιομαζιστής

Castell έγραψε: Ωραίος ...τώρα μόλις πρόσεξα την κατασκευή σου για να τοποθετείς τις γυψοσανίδες !!!! :woohoo: :P ΑΔΕΡΦΕ ΓΡΑΦΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ !!!!

Ναι τα ταβάνια χάνουν αλλά όχι όσο λές...στο πόντο αρχίζουν και κάνουν σκιές απο το φωτισμό.. ;) αλλά βλέπω ότι βάζεις σποτ...οπότε θα έχεις ομοιόμορφο φωτισμό. Ακόμη σκέψου και για ηχεία η τουλάχιστον για εγκατάσταση...σκέψου πόσο πιο εύκολα να φύγει τώρα ένα καλώδιο ήχου απο την προβλεπόμενη θέση της TV πάνω...και αστο να βρίσκετε ... μελλοντικά θα βάλεις και ενα 5.1 B)
Η τουλάχιστον μια σωλήνα άδεια στην οποία θα περάσεις μελλοντικά ότι χρειαστείς ... σκέψου να βάλεις και κανένα μεγαλύτερο φωτιστικό σαν PL και να το έχεις και για θυρίδα επισκέψεως



Και που να την έβλεπες να δουλεύει! :woohoo:
Είχε (τώρα την διάλυσα) από ένα σχοινί στην κάθε γωνία της (4 συνολικά) που όλα μαζί ανεβοκατέβαζαν ένα πλαίσιο πάνω στο οποίο τοποθετούσα την γυψοσανίδα. Όταν κρατούσα δεμένα τα 2 πίσω σχοινιά και λάσκαρα τελείως τα 2 μπροστινά, δημιουργούνταν ένα είδος ράμπας. Καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ακούμπαγα πάνω την γυψοσανίδα και τράβαγα τα σκοινιά, πρώτα τα μπροστινά για να έρθει στην οριζόντια θέση το πλαίσιο και έπειτα τα τραβούσα εναλλάξ μέχρι να φτάσει στο υψηλότερο σημείο. Κατόπιν έβαζα τάκους μέχρι να φτάσει στο επιθυμιτό ύψος και να βιδωθεί.
Κανένας δεν πίστευε πως έβαλα τις γυψοσανίδες μόνος μου χωρίς βοηθό. :silly:
Για τα ταβάνια του συγκεκριμένου σπιτιού μην παίρνεις όρκο. Ούτε και για τους τοίχους. :P
Το σπίτι ήταν παλιό του 1983. Η γυναίκα μου το είχε αγοράσει μισοτελειωμένο πριν χρόνια από κάποιον θείο της που κινδύνευε να του το πάρει η τράπεζα. Τότε δεν είχαμε καν παντρευτεί. Όταν μετακομίσαμε στο χωριό πριν από 3 χρόνια και είδα καλά το σπίτι, μελάνιασα. Αν είχα τον μηχανικό μπροστά μου σίγουρα θα τον κοπάναγα.
Η διαρρύθμιση και η κατασκευή του ήταν επιεικώς, αισχρή.
Έμπαινες μέσα από την κεντρική είσοδο και απέναντί σου ακριβώς (φάτσα) βρισκόταν το μπάνιο! :S
Δεξιά σου βρισκόταν η μία κρεβατοκάμαρα και αμέσως μετά η δεύτερη. (τρίτη δεν είχε τότε)
Για να πας στο σαλόνι, (από την κεντρική είσοδο μιλάμε πάντα) έπρεπε να διασχίσεις τα προαναφερθέντα και μετά να το βρεις στην αριστερή πλευρά ενώ αν αντί για αριστερά πήγαινες ευθεία, έπεφτες πάνω στην κουζίνα.
Με λίγα λόγια τον κάθε επισκέπτη που δεχόσουν θα έπρεπε να του κάνεις πρώτα ξενάγηση σε όλο το σπίτι πριν τον φτάσεις στο σαλόνι! :S
Γκρέμισα τα πάντα εσωτερικά και κάποιους από τους εξωτερικούς τοίχους αφού άλλαξα θέση στην κεντρική είσοδο. Για περισσότερο από 1,5 μήνα γκρέμιζα και κουβάλαγα μπάζα.
Το σπίτι δεν είχε ούτε καν τα στοιχειώδη. Η μία κακοτεχνία πίσω από την άλλη.
Εσωτερικές γραμμές για τηλεόραση δεν υπήρχαν. Σε αυτούς που το είχε νοικιάσει η γυναίκα μου είχαν τρυπήσει τον τοίχο για να φέρουν ένα καλώδιο από την κεραία μέσα στο σπίτι.
Άλλαξα όλα τα ηλεκτρολογικά μαζί με τον πίνακα. 140 νέα κουτιά διακλαδώσεων, διακοπτών και πριζών έβαλα. (μόνος μου)
Έβγαλα τα πλακάκια του πατώματος και έσπασα την τσιμεντοκονία για να περάσω νέες σωληνώσεις ύδρευσης, θέρμανσης (τουμπόραμα) και αποχέτευσης. Όλα καινούργια. (μόνος μου)
Έχτισα τοίχους εσωτερικά με σινάζια και τους σοβάτισα. (μόνος μου)
Έβαλα μονωτικό Dow στους περισσότερους εξωτερικούς τοίχους από τα κενά των παραθύρων που μεγάλωσα και των μπαλκονοπορτών που επίσης μεγάλωσα. (μόνος μου)
Έχτισα θερμοθάλαμο, τον έντυσα με πετροβάμβακα αλουμινίου και τοποθέτησα ενεργειακό τζάκι. (μόνος μου)
Έβαλα αλουμίνια με θερμοδιακοπή και ηλεκτρικά ρολά. (εδώ πλήρωσα ) :angry:
Τοποθέτησα εξωτερική πόρτα ασφαλείας. (μόνος μου)
Τοποθέτησα εσωτερικές ψευτόκασες και κατόπιν εσωτερικές πόρτες laminate. (μόνος μου)
Έβαλα παντού ψευδοροφή εκτός από τα 2 τελευταία υπνοδωμάτια που έχω ξεκινήσει τώρα να τα φτιάχνω. (μόνος μου)
Έφτιαξα την κουζίνα, (τα ντουλάπια) τους πάγκους και το πάσο. (μόνος μου)
Άλλαξα μπανιέρα, λεκάνη και νιπτήρα. (μόνος μου)
Έφτιαξα μία εσωτερική εντοιχισμένη ντουλάπα και θα φτιάξω άλλες δυο μόλις τελειώσουν και τα υπόλοιπα υπνοδωμάτια. (μόνος μου)
Έβαλα καινούργια πλακάκια σε όλο το σπίτι, στο μπάνιο και στην κουζίνα. (μόνος μου)
Έβαλα γύψινα. (μόνος μου)
Έντυσα με τεχνητή πέτρα 3 κολώνες του σαλονιού και το πάσο της κουζίνας. (μόνος μου)
Σπατουλάρισα όλους τους τοίχους και τις ψευδοροφές με παρετίνα τους έτριψα και τους έβαψα. (μόνος μου)
Σύνδεσα τα σώματα καλοριφέρ μέσα στο σπίτι. (μόνος μου)
Μένει να τα συνδέσω με το λεβητοστάσιο που ακόμη όμως δεν έχω. :lol:
Και μετά από όλα αυτά μου λες να βάλω γραμμές ηχείων και μάλιστα μέσα από τις γυψοσανίδες της οροφής; :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Έχω ήδη βάλει γραμμές surround στο σαλόνι και θα βάλω και στο ένα από τα υπνοδωμάτια.
Όλες περασμένες μέσα στους τοίχους. B)

Έχω τρέλα με την ποιότητα του ήχου και η γυναίκα μου δεν αντέχει τα καλώδια που έχω μέχρι τώρα σκορπισμένα παντού για να απολαμβάνω το home cinema. :woohoo:

Έχω πλήρες φωτογραφικό υλικό από τις παραπάνω αναφερθείσες εργασίες και όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι γι' αυτές, ευχαρίστως να του απαντήσω.
Εγώ "έφτυσα αίμα" για να αποκτήσω όλη την παραπάνω τεχνογνωσία καθότι δεν είχα καμία σχέση με την οικοδομή.




ΥΓ.

Δες τώρα και τελειωμένη την ψευδοροφή με τα spot στην είσοδο της κεντρικής πόρτας και στο πάσο.

















Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17721 από Βιομαζιστής

Nasikas έγραψε:
Θα παρω προσφορά απο φίλους γυψοσανιδαδες, μιας και δεν εχω χρόνο- επειρια να το φτιαξω μονος, αλλά και να δώσω λίγα μεροκάματα στα πληττομενα οικοδομικά επαγγελματα.
(ποσο ΠΕΡΙΠΟΥ λες να στοιχίσει για 86 τμ ;- ταξη μεγέθους δηλαδή)


Δεν γνωρίζω πόσο θα σου ζητήσουν.
Στο κυρίως θέμα έγραψα τις πραγματικές τιμές λιανικής του κάθε υλικού που θα χρειαστεί.
Τα περιμετρικά κανάλια όπως το λέει και η λέξη, μπαίνουν περιμετρικά των δωματίων. Οι στρωτήρες μπαίνουν κάθε 60 πόντους.
Πάρε μέτρο, μολύβι και χαρτί και υπολόγισε.
Τα υπόλοιπα που θα σου ζητήσουν είναι εργατικά. :cheer:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17722 από Βιομαζιστής
Από εργαλεία θα χρειαστούμε:


1) Αλφαδολάστιχο.
Με αυτό θα αλφαδιάσουμε όλα τα περιμετρικά κανάλια έτσι ώστε να βρίσκονται στο ίδιο ακριβώς ύψος.









2) Ψαλίδι λαμαρίνας, μέτρο και πένσα.
Για να μετρήσουμε, να κόψουμε και να διαμορφώσουμε τα υλικά μας.











3) Κοφτάκι με λεπίδα γενικής χρήσης και πριόνι.
Ο κόφτης λεπίδας θα μας χρειαστεί για να κόψουμε την γυψοσανίδα, τον πετροβάμβακα και επίσης να γυμνώσουμε λίγο τις άκρες των καλωδίων των φωτιστικών.
Το πριόνι (ξυλοπρίονο) θα μας βοηθήσει να κόψουμε την γυψοσανίδα όταν την έχουμε ήδη τοποθετήσει προς βίδωμα στους στρωτήρες αλλά δεν μας "πατάει" λόγω στραβού τοίχου.










4) Σφυρί.




5) Δράπανο χειρός.
Θα μας βοηθήσει να ανοίξουμε τρύπες με ψιλό τρυπάνι για να ενώσουμε τους στρωτήρες με τα στηρίγματα οροφής.











6) Πνευματικό δράπανο SDS. (πιστολέτο)
Θα μας βοηθήσει να ανοίξουμε τρύπες στο ταβάνι για να τοποθετήσουμε τα ούπατ των στηριγμάτων των στρωτήρων. Δεν είναι απαραίτητο καθώς η δουλειά μπορεί να γίνει και με ένα απλό κρουστικό δράπανο χειρός. Με το πνευματικό δράπανο απλά είναι πολύ πιο εύκολη καθώς είναι κατασκευασμένο για να τρυπά εύκολα μπετό.











7) Ηλεκτρικό κατσαβίδι.
Θα βιδώσουμε με αυτό όλες τις βίδες των περιμετρικών καναλιών, των στρωτήρων και της γυψοσανίδας.












8 ) Σπάτουλες.
Θα σπατουλάρουμε με αυτές τους αρμούς.





Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ