Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #33772 από sofix
Μιας και γύρισα για λίγο στο πατρικό σπίτι( άτιμη κρίση ),είπα να το ρίξω στο DIY.
Ξεκινάμε με συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα.
Το 1990 οι γονείς μου έβαλαν ένα Calpak mega 120 και από τότε τον άφησαν στην μοίρα του..Μου εκαναν παράπονα οτι δεν ζεσταίνει,κτλ κτλ.. πάω ταράτσα και αφού βγάζω το πλαϊνό καπάκι, αντικρίζω το εξής θέαμα





ωχ λεω.. προσπαθώ να ξεβιδώσω το καπάκι να βγάλω αντιστάσεις, φλάντζες,ανοδιο κτλ αλλά μάταια..η σκουριά είχε φτάσει σε τραγικό επίπεδο..
παραγγελία απο αντιπρόσωπο Calpak καινούριο σετ φλάντζα μεταλλική,ελαστικη εσωτερικη, αντίσταση,ανοδιο μαγνησίου, θερμοστάτης νεος για σύνδεση με ρεύμα και βουρ αρχιζει το ξηλωμα.
ιδού τι βρήκα μεσα..








αφου έβγαλα 2 κουβάδες άλατα που ειχαν κατακλυσει καθε πιθανό σημείο με φτυαράκι,και συρματοβουρτσα, καθάρισα με νερό καλά, περασα τα ανταλλακτικά, συμπλήρωσα και λιγο ειδικό υγρό για χαμηλές θερμοκρασίες στο κύκλωμα και έτοιμος ο "καινούριος" μας ηλιακός!!

κόστος 90 ευρω ανταλλακτικά και λίγο υγρό δανεικό από τον γείτονα!

διδαγμα:
αλλάξτε προληπτικά ανοδιο και αντίσταση καθε 4-5 χρονια το αργοτερο,με κόστος περί τα 30 ευρω ο ηλιακός σας θα ζει δεκαετίες μεχρι να τρυπήσει και να τον πετάξετε!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33785 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
Μπράβο σου που το έκανες μονος. Εγώ φώναξα πριν κανα μήνα ένα παλικαρι και το έκανε..Μια από τα ίδια. Δυο κουβάδεςάλατα....

Για πες μου όμως τον ηλιακό το συνέδεσες τελικά με το ρεύμα; Αν ναι έχεις καμμιά φώτο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33805 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Απ: Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
θα ανεβαζω αυριο βραδυ
την συνδεση θα την κανει αυριο ενας συμμαθητής μου ηλεκτρολόγος... ειπα να μην το κανω και αυτο μονος μου..ας πληρωσω και κανενα "λογικο" μεροκαματο..
(τις προάλλες αλλαξα καρβουνακια και αντισταση στο πλυντηριο της μανας μου και γλιτωσα 170 ευρω που ηθελε ο "μαστορας",αν εχω καμια φωτογραφια θα ανεβασω και νεο θεματακι για πλυντηρια siemens)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63658 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
επανερχομαι,ο ηλιακος αφου καθαριστηκε,περαστηκε νεα αντισταση δεν φαινεται να λειτουργει πολυ καλα..
θυμιζω ειναι calpak 120λτ τοποθετημενος το 1990..

γενικα οταν εχει πανω απο 6-7 ωρες ηλιο ζεσταινει αρκετα καυτο νερο και φτανει για να κανεις 1 μπανιο κανονικο..
οταν έχει 2-3 με το ζορι κανει 1 ατομο ενα ντουζ ,αναβουμε επικουρικα και μιση ωρα αντισταση.

σε συνεφιασμενη μερα,αναβοντας αντισταση με ρευμα θελει πανω απο 45 λεπτα(σχεδον μια ωρα) για να γινει το νερο καυτο κ να φτασει για 1 μια γυναικα να κανει το μπανιο της και να περισσεψει και λιγο για ενα ντουζ σε 2ο ατομο...

ειναι λογικες οι τιμες? μια ωρα για να ζεστανει σε συνεφιασμενη μερα 120λτ νερο?
το θερμοστατη της αντιστασης τον ανεβασα στους 70..ο ηλεκτρολογος τον ειχε στους 65..
μηπως τα εχει παιξει και χρειαζομαι αλλο ηλιακο?
φωναξα και το γειτονα που ειναι υδραυλικος και συμπληρωσε το κυκλωμα με ενα ειδικο υγρο..ειμαστε κομπλε απο υγρα μεσα..
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63661 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
σχετικες ειναι οι τιμες με 4 kw αντισταση τα 120 λιτρα σε μια ωρα ανεβαινουν 30 βαθμους περιπου

και στην γυναικα πες να κανει λιγοτερη καταναλωση :) το κακο με τους θερμοσιφωνες ειναι πως οσο νερο τραβαμε τοσο κρυο μπινει εμσα με αποτελεσμα η θερμοκρασια να πεφτει πολυ γρηγορα

οσο για τον ηλιακο σου,,,μπορει αν μην ειναι τελευταιας τεχνολογιας το πανελ αλλα νομιζω την δουλεια του την κανει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63663 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Συντήρηση ηλιακού θερμοσίφωνα
καλό θα ήταν να καθαρίσεις και το κύκλωμα τον συλλεκτών και να το γεμίσεις με το ειδικό νερό
γιατί αν δεν το καίει το νερό με ήλιο πάει να πει η τα έφτυσαν οι συλλέκτες η το νερό των συλλεκτών κάπου έχει κολλήσει και δεν κάνει ελεύθερη κυκλοφορία

όσο για το ρεύμα ο ηλεκτρολόγος που έκανε την συνδέσει δεν μέτρησε πόσα αμπέρ τραβάει και αν έχει διακύμανση στα αμπέρ?

το νερό αν δεν το επισημοποιήσει κανείς το κρατάει η την άλλη μέρα είναι κρύο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ